Maatregelen na alarm dorpsraad Bru over N59 I i \t&m Rondleiding door wederopbouwstad Oostburg PZC I 20 SCHOUWEN-DUIVELAND EDUCATIE Kiekus! wil kinderen met andere ogen naar het landschap op Schouwen-Duiveland laten kijken. Rijkswaterstaat is in actie geko men naar aanleiding van klachten van de dorpsraad Bruinisse. Die maakt zich vooral zorgen om de veiligheid van fietsers. Met name jongeren die naar de middelbare school in Middelharnis of Zierik- zee fietsen, lopen gevaar volgen Ronic Weijenberg van de dorps raad. De scholieren maken altijd gebruik van de parallelwegen langs de N59, maar moeten die sinds maandag de hoofdrijbaan is afgesloten delen met het door gaande verkeer, waaronder vracht auto's en landbouwverkeer. Met name op het stuk bij Bruinis se, tussen de rotonde en de sluis, is het gevaarlijk. In tegenstelling tot de rest van de N59 is daar maar aan één kant een doorgaan de parallelweg en moet het ver keer in beide richtingen zich over een smalle weg wurmen. Rijkswaterstaat heeft vrijdag op dit stuk rijplaten in de berm ge legd, zodat grote voertuigen tege moetkomend verkeer kan laten passeren. Fietsers worden er van af vandaag geweerd. Voor hen is er een omleidingsroute door de bebouwde kom uitgezet. Zolang de werkzaamheden duren (tot vrijdag 27 september) wijzen ver keersregelaars fietsers de weg. Verder heeft Rijkswaterstaat vrij dag langs de hele route (tussen de Molenweg bij Oosterland en de af slag naar de Philipsdam) de maxi mum toegestane snelheid met borden omlaag gebracht van 60 naar 30 kilometer per uur. Weijenberg van de dorpsraad is blij met de snelle actie van Rijks waterstaat, maar vindt het jam mer dat hier vooraf niet goed over is nagedacht. „Rijkswaterstaat heeft wel alle bewoners een brief gestuurd over geluidsoverlast en andere zaken, maar niet geantici peerd op de situatie dat fietsers tussen het andere verkeer rijdt." Niet alleen de dorpsraad heeft aan de bel getrokken, ook vanuit het onderwijs is aandacht ge vraagd voor de gevaarlijke situa tie. Weijenberg roept ouders van kinderen die gebruik maken van de parallelweg op een andere rou te te laten kiezen. „Ook kinderen uit Sirjansland en delen van Oos terland kunnen beter een stukje omrijden", denkt ze. VISBKN StïflWnk ZIERIKZEE - Geen gortdroge mate rie uit boeken, maar een bewuste blik op de wereld om je heen. Via het educatieproject Kiekus! wor den zeshonderd Schouwen-DuiVe- landse kinderen uit groep 7 en 8 de komende week ondergedom peld in de geschiedenis van hun eigen regio. Twintig van de zesentwintig ba sisscholen op het eiland doen mee aan Kiekus!, een project van acht samenwerkende musea op Schouwen-Duiveland. Tezamen vertellen zij het verhaal van Schouwen-Duiveland. „Dat is het leuke van de musea hier, dat ze sa menwerken. Vaak zijn musea ei landjes. Maar hier vertellen ze sa men één verhaal, zodat je ook niet steeds dezelfde speurtocht hoeft te doen", verklaart educatie medewerker Marloes Matthijssen over het achterliggende idee. Bij Kiekus! gaat het specifiek om verhalen van het landschap, dat in de verschillende musea door verschillende brillen valt te be zien en waarin ook anno 2013 nog altijd sporen uit het verleden zijn terug te vinden. In het Waters noodmuseum in Ouwerkerk wordt bijvoorbeeld aandacht ge schonken aan veranderend land schap boven en onder water en aan wat de dijkdoorbraken van 1953 voor effect op het huidige landschap hebben gehad. In Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor draait alles om het boeren. Hoe werd dat honderd jaar geleden gedaan en wat werd er toen gegeten en wat rijdt er eigenlijk nu over het land? Kiekus! is de opvolger van het drie jaar geleden gehouden scho lenproject Lüüsterüs van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Toen werden kinderen van Tholen en Schouwen-Duive- WIE DOET WAT? land bij Slot Moermond het verle den ingezogen op één locatie. Dit keer bezoekt elk kind twee musea in de buurt. In de ochtend bezoe ken ze een museum en krijgen ze een lezing, 's Middags wordt een tweede museum aangedaan waar de leerlingen een doe-activiteit ge presenteerd krijgen. Zo worden bolussen gebakken bij de Brusea in Brüinisse en wordt bij de Mu seumhaven in Zierikzee een boot tochtje met de Vlet gemaakt. „Er zijn kinderen die nog nooit in één van deze musea zijn geweest, dus die komen die drempel eens over. En we hopen natuurlijk dat ze daardoor ook op een andere manier naar het landschap om zich heen gaan kijken. Daar zie je het verleden in." Voor de musea zelf, die de laatste paar jaar veel energie steken in het vergroten van hun aanbod voor de jeugd, kan het bezoek ook wat opleveren. „De kinderen wor den uitgedaagd na afloop zelf hun Kiekusi-verhaal te schrijven. Daar in komen misschien dingen aan bod waar we zelf nooit aan ge dacht hebben. Dus ja, dat kan ze ker inspirerend zijn." 0) www.pzc.nl/abonneevoordeel F door Joeri Wisse BRUINISSE - Rijkswaterstaat heeft een aantal maatregelen genomen om de onveilige situatie op parallel wegen langs de N59 bij Bruinisse te verbeteren. Zo staan er vanaf vandaag verkeersleiders die fietsen op een nieuw ingestelde omlei dingsroute moeten wijzen. sseer have Zeshonderd kinderen op museumtocht door Esme Soesman De parallelweg langs de N59 bij Bruinisse is te smal voor verkeer in twee richtingen. Vanaf vandaag worden fietsers geweerd, foto Ronald den Dekker 8 samenwerkende mu sea vertellen samen het verhaal van het landschap van Schou wen-Duiveland Cultuureducatie is verplicht in het basisonderwijs. De gemeente Schouwen-Duiveland hecht veel waarde aan cultuureducatie en is grootste subsidiënt van Kiekus!. Verder subsidiëren Rabobank, VSB fonds, Stichting Renesse en Delta Zeeland Fonds. Centrum KCE (Centrum Kunst- en Cultuureducatie) Goes zorgt on der meer voor busvervoer. Deelnemers zijn: Watersnoodmu seum, Goemanszorg, Brusea, Burghse Schoole, Brouws Mu seum, Cameramuseum, Museum haven Zeeland en Stadhuismu seum. De museumbezoeken vinden plaats in de week van 23 tot en met 27 september. ABONNEE VOORDEEL In het teken van de Week van de Weder opbouw organiseert de PZC vrijdag 27 september een rondleiding door weder opbouwstad Oostburg. De wandeling onder leiding van verslag gever Jan van Damme begint om 14.00 uur. Vanaf 13.30 uur verzamelen in het Ledeltheater. Na een kop koffie volgt een wandeling door de stad, met inkijkjes in de NH-kerk aan het Kerkplein, het stadhuis en de RK-kerk. Ook de Kroonwijk wordt bezocht. De tocht zal rond 16.30 uur eindigen. Wie mee wil wandelen kan zich tot en met donderdag 26 september opgeven via pzc.nl/abonneevoordeel, per mail naar marketing@pzc.nl of schriftelijk naar PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Zowel mail als schriftelijk graag o.v.v. e-mailadres, naam, adres, postcode, telefoonnummer en bank/gironummer. Deelname kost 5,- en wordt per auto matische incasso afgeschreven. Door u zelf op te geven, machtigt u de PZC voor de eenmalige afschrijving van 5,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 110