23 BOG ceinturenfabriek Roots Republiek Bru Opgepimpt ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Artist impression van de gerenoveerde ceinturenfabriek in Bruinisse. Geronimo Lederwaren is een Eu ropese toonaangevende speler op het gebied van productie en ver koop van modieuze lederen cein turen. Bakermat van de floreren de fabriek is Bruinisse. Het pand op Schouwen-Duiveland wordt over enkele maanden grondig ge renoveerd. De vestiging krijgt de zelfde uitstraling als de represen tatieve productieplant in het Roe meense Cisnadie, die in 2007 gloednieuw is opgeleverd. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Aannemingsbedrijf Fraanje/ RoosRos Architecten Goes BRUINISSE - In de fabriek te Roe menië werken 180 mensen, in Brui nisse nog 'slechts' 28 mensen. De Zeeuwse vestiging blijft echter het kloppend hart van het concern. Alle logistiek verloopt via Bruinisse. Zo worden alle grondstoffen zoals leer, gespen en garens vanuit heel Neder land, Italië en het Verre Oosten naar het Zeeuwse vissersdorp aangevoerd. Hier geschiedt het voorraadbeheer en worden de grondstoffen naar de pro ductieplant in Cisnadie vervoerd. Ver volgens gaan de in Roemenië gepro duceerde riemen weer naar Bruinisse, om van daaruit wereldwijd naar 35 landen te worden gedistribueerd. Ge ronimo produceert jaarlijks twee mil joen riemen, terwijl er ook nog een miljoen stuks wordt geïmporteerd. In de fabriek te Bruinisse worden alleen nog prototypes, kleine series tot 300 stuks en verkoopmonsters geprodu ceerd. Bij Geronimo worden jaarlijks twee miljoen riemen geproduceerd. De roots van het bedrijf liggen in Kerkwerve, waar Lambert Fourquie in 1980 een ambachtelijk riemenfa- briekje opstartte. Na een paar jaar werd er koers gezet naar Oosterland, maar ook daar groeide het bedrijf uit zijn jasje. Sinds 1984 is Geronimo ge vestigd aan de Industrieweg in Brui nisse. Naast grondlegger Pourquie (fi nancieel directeur) zijn ook zijn com pagnons Jeroen Hoep (verkoop direc teur) en Ronnie de Waal (productie directeur) voor een derde mede-eige naar van Geronimo. „Het kan soms raar lopen in het leven. Ik ben in 1980 vanuit De Bilt als vakantiewer ker in een jeugdherberg naar Bruinis se gekomen. Vervolgens heb ik vanaf 1982 jarenlang Café Petit uitgebaat. Ik verzorgde vaak maaltijden bij over werk voor personeel van Geronimo en Lambert Pourquie kwam vaak met klanten lunchen. Mijn vrouw en ik waren eigenlijk van plan om terug te keren naar de regio Utrecht, maar op 1 augustus 1991 werd ik door Lam bert aangenomen bij Geronimo als vertegenwoordiger buitendienst. Op dezelfde dag trad Ronnie de Waal in dienst als productiemedewerker. Sinds 1994 ben ik mede-eigenaar, Ronnie sinds 2004", aldus Jeroen Hoep (51). Samen met echtgenote Monique en kinderen Patricia (22), Dennis (20) en Jeroen jr (17) voelt hij zich uitstekend thuis in Bruinisse. „Ik ben verliefd op Bruinisse en woon er inmiddels 32 - jaar. We hebben er veel leefgenot en gaan er nooit meer weg. In Bruinisse is er in vergelijking met andere Zeeuwse dorpen altijd veel reuring. Bruinisse is een hele hechte gemeen schap van 4.000 inwoners. Het wordt niet voor niks 'de republiek Bru' ge noemd. Bruinisse bruist, mede door jachthaven en vakantiepark Aqua Del ta." Met een capaciteit van 1400 mo derne ruime ligplaatsen, nieuwe hore cagelegenheden, winkels en een be schut openbaar zwemstrand behoort Jachthaven Bruinisse tot de modern ste jachthavens van Nederland. Geronimo ontwerpt en produceert ceinturen voor de kledingindustrie; voor retailers, modehuizen en toon aangevende merken zoals Esprit, Mexx en Tommy Hilfiger. „In het jaar 2000 hebben we de productie van grote series riemen verlegd naar Roemenië, vanwege de problematiek rondom thuiswerkers in Nederland. In Zeeland hadden we ooit 150 thuis werkers, kenmerkend voor onze branche, maar door allerlei regeltjes op het gebied van arbeidswetgeving was deze werkvorm voor ons niet meer op te brengen. We zijn begon nen met twintig mensen in Roeme nië, een aantal dat vandaag de dag is uitgegroeid tot 180. In Bruinisse, waar hoofdkantoor, loodsen, atelier en fabriek zijn gesitueerd, houden zich nog acht mensen met de produc tie bezig voor grote modehuizen. We zitten hier in een gedateerd pand uit de jaren zeventig, het oude pand van Maaskant Shipyards, beter bekend als visfileerderij Homavi. De locatie in Bruinisse wordt binnenkort opge pimpt. Er wordt een nieuwe jas gerea liseerd, een nieuwe 'smoel' met het mooist denkbare plaatwerk. Naast de beplating wordt de entree compleet vernieuwd, de luifel verhoogd en de bestrating aangepast zodat alles er zeer representatief komt uit te zien", ver telt Jeroen Hoep. Aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp draagt zorg voor ontwerp en uitvoering van het project.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 107