Koploper in verduurzaming Evenement dag van de chemie ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2013 Chemie is vooral ook in Zeeland Met de slogan 'Chemie is overal' wordt al jaren nieuw talent opgeroepen om te kiezen voor een sector die bij velen gevoelens oproept van moeilijke reactiever gelijkingen, witte jassen en rea geerbuizen. Of, vuil werk in een kille omgeving voor een mager loontje. Dat imago probeert de chemie bijna wanhopig van zich af te werpen door met een soort mathematische wetma tigheid te stellen dat chemie 'span nend', 'cool' en zelfs 'sexy' is. Oudere mannen in grijze pakken maken plan nen en schetsen vergezichten die ver over hun eigen tijdshorizon liggen en waarbij het maar de vraag is of ze echt vertrekken vanuit het perspectief van jongelui anno 2013. Is het trekken van conclusies wat de chemie is, so wieso succesvol om jongeren over de streep te trekken voor chemie? Jongelui vinden zich zeker tegen woordig volwassen genoeg om zelf conclusies te kunnen trekken en bele ving (digitaal) te delen met elkaar. Conclusies trekken over jezelf blijft al tijd lastig te verkopen. Wat dan? Gewoon, laten zien welke wereld er voor je open gaat als je che mie kiest! Hoeveel leerlingen van de middelbare school bezoeken regelma tig chemische bedrijven in de regio? Andersom, hoeveel bedrijfsbezoeken organiseert de Zeeuwse chemie van daag de dag? Wie weet dat Zeeland weliswaar niet het grootste chemisch cluster vormt, maar wel uitblinkt in diversiteit? Wie weet dat de chemie een ommezwaai aan het maken is richting verduurzaming en vergroe ning die zoveel innovatief en creatief breinwerk vraagt dat het zijn weerga niet kent? Wie weet dat er binnen de chemie oneindig veel mogelijkheden zijn, variërend van onderzoek, proces techniek, iet, logistiek en nog veel meer? Hoeveel praktijkbezoeken legt een middelbare schoolleraar Chemie De fabrieken van Yara in Sluiskil zijn een voorbeeld van hoe chemie ook kan zijn. Sexy, spannend, schoon, veilig en met volop toekomst. per jaar af en hoe wordt duidelijk dat die grote fabriek alles te maken heeft met wat in de klas aan de orde komt? Zomaar een paar vragen in plaats van stellig te blijven beweren wat chemie is. Chemie is juist ontdekken en con clusies trekken. Het is de kunst om jongelui te laten ontdekken, en niet de conclusies op te lepelen! Je wordt tegenwoordig al snel als betuttelend ervaren. Zeeland kan voorop lopen om te la ten zien wat chemie is Wat zijn de feiten die we vandaag de dag kunnen voorhouden? Met duizen den jobs in de regio en een flink aan tal miljarden omzet vormt de chemie een belangrijke pijler onder de Zeeuwse economie. Sterker, 30 pro cent van de Zeeuwse economie - die de sterkste van Nederland blijkt te zijn - bestaat uit industrie. Vooral de Zeeuwse Havens en goede infrastruc tuur bieden logistieke mogelijkheden, die samen met de unieke diversiteit aan chemische bedrijven ervoor kun nen zorgen dat de chemie in Zeeland blijft. Bovendien ligt de indirecte werkgelegenheid nog een stuk hoger en bieden verbindingen met andere sectoren waarin de Delta regio sterk is, zoals agro, logistiek en maintenan ce, fantastische mogèlijkheden voor de komende decennia die in het te ken zullen staan van; clustering, cross-sectorale verbindingen en het sluiten van kringlopen. Daar ligt een taak voor de bedrijven, politiek en ie dereen die mee wil bouwen aan een sterker en duurzamer Zeeland. Jobs, zijn inkomsten. Inkomsten zijn belangrijk en een basis voor leefbaar heid in de vele kleine kernen die ons Zeeland rijk is. Daarbij kunnen indus trie en ecologie heel goed samen. Grootschalig en kleinschalig! Werk moet vooral ook leuk zijn. Je moetje ei erin kwijt kunnen. Chemie bete kent creatief bezig zijn, werken aan oplossingen voor een duurzamere we reld van morgen, voorop lopen met innovaties. Bovendien betaalt het goed en biedt het perspectief voor al lerlei uitstapjes binnen of buiten de multinationals die ons Zeeland rijk is. Of dat 'spannend', cool of'sexy 'De Zeeuwse chemie neemt binnen de chemische sector in Nederland, een unieke positie in. Daarvan ben ik overtuigd,' zegt Edie Engels. Hij weet waar hij over praat. Edie is directeur van het chemisch bedrijf ICL Industrial Products in Terneuzen en voorzitter van het project Vi taal Sloegebied en Kanaalzone. Zonder overdrijven durft hij te stellen dat de chemische bedrijven in Zeeland koploper zijn op het gebied van samenwerking, innovatie, verduurzaming en vergroening van de chemische sector. VLISSINGEN - Wie Zeeland zegt, zegt ruimte, water, groen en veel zon, maar ook chemie. De (petroche mische industrie is met enkele grote spelers als Dcw, Yara, Cargill, Zee land Refinery en Eastman goed verte genwoordigd. Ook kleinere, vaak meer gespecialiseerde spelers als Arke- ma en ICL Industrial Products spelen een belangrijke rol als het gaat om hoogwaardige werkgelegenheid in de procesindustrie en afgeleide werkgele genheid met name in de sector con structie en onderhoud. Jarenlang zijn ze, samen met de energiesector dé groeimotor geweest van de Zeeuwse economie. In 2012 is dit beeld echter gewijzigd. Door een afname van de Europese vraag naar chemische pro ducten wordt landelijk een krimp van 3% verwacht, gevolgd door een stabi lisatie in 2014. Ook het Zeeuwse che- miecluster ondervindt hier last van. Samenwerking Ondanks de huidige malaise is Edie Engels niet pessimistisch over de toe komst. Edie: 'De Zeeuwse chemische bedrijven hebben enkele sterke troe ven. Wij zijn enerzijds uniek in diver siteit en anderzijds bestaat er tussen de chemische bedrijven in Zeeland geen grote concurrentie. We beschikken dus over een rijke en gevarieerde ken nis en ervaring en er zijn weinig be lemmeringen om relevante kennis op gebied van onderhoud, veiligheid en dergelijke met elkaar te delen. Ge volg is dat bijvoorbeeld in een project als Vitaal Sloegebied en Kanaalzone tezamen met overheden en NGO's op constructieve wijze samengewerkt wordt aan gezamenlijke projecten. De belangrijkste rol van het project Vitaal Sloegebied en Kanaalzone is het verkennen en agenderen van nieu we benaderingen, de kraamkamer functie als het gaat om het realiseren van een duurzame ontwikkeling in de havens. Een goed voorbeeld is het on derwerp biobased economy. Dit is door het team vroegtijdig gesigna leerd als grote kans. De uitwerking vindt nu plaats binnen het program ma Biobased Delta. Naast vernieuwende projecten is het organiseren van masterclassbijeenkom- sten een belangrijke activiteit, onder het motto "samen en van elkaar le ren". Tweemaal per jaar wordt een masterclass georganiseerd. Tijdens de eerstvolgende staat het onderwerp "sluiten van de materiaalketen" cen traal. Zeeland wordt wel eens dé bakermat voor duurzame chemie genoemd. Volgens mij terecht. We beschikken over sterke troeven die we gezamen lijk ten volle moeten en zullen benut ten,' aldus Edie Engels. Chemie is overal 'Chemie is zo alledaags dat het niet eens meer opvalt,' aldus Engels. 'Maar we kunnen niet zonder. Bij (bijna) alles wat we doen, zien, eten, gebaiiken en ervaren speelt chemie een rol. Bij lachen, huilen en verliefd zijn. Bij het verteren van voedsel of het gebruik van medicijnen. Dankzij chemie kunnen we bovendien veilig eten, makkelijk muziek luisteren via de iPod, sneller skateboarden, harder Edie Engels fietsen en zuiniger autorijden. Che mie is overal. Echt overal.' Toch hangt rond chemie vaak nog een waas van geheimzinnigheid. Om die geheimzinnigheid te doorbreken organiseert de chemische sector al ja renlang open dagen. Zo ook op zater dag 5 oktober. Tientallen bedrijven en andere organi saties zoals laboratoria laten aan het publiek zien wat voor belangrijke plek chemie in de Nederlandse maat schappij inneemt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 105