16 PfilLllinnJel Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans Het containerpark. Gilhuis is er van overtuigd dat Zeeland in 2020 de Westerschelde Container Terminal heeft. i- en Verkoop verpakkingshout Plaatmateriaal, en Zegeningen Dick Gilhuis: 'Zeeland Seaports staat op het netvlies.' Prominent Containeri satie Zeeuwse havens tellen mee i Dit verhaal gaat over conitnercie. Over marketing, acquisitie en re latiebeheer. Met als centrale vraag: hoe verkoopje op wereld schaal de Zeeuwse havens? In ge sprek met Dick Gilhuis, commer cieel directeur van Zeeland Seaports. Met de ontwikkeling en uitvoering van een commerciële strategie is het havenschap op weg naar een slagvaardige en daadkrachtige organisatie. Dri ven by dedication, is het kern woord. Toewijding. "Pro-actiëf bezig zijn en zo goed mogelijk fa- ciliteren, daar gaat om. TERNEUZEN - Om maar meteen met de deur in huis te vallen. Dick Gilhuis is inmiddels twee jaar in Zee land en de vraag luidt wat er in die tijd is gebeurd. Zijn antwoord komt vlot en is kort. "Veel." Dat vraagt om enige uitleg. Deze dan: "Zeeland Seaports staat op het netvlies. Toen ik in 2011 Rotterdam verruilde voor Zeeland, vroegen colle ga's en relaties wat ik daar ging doen. Hebben ze in Zeeland havens dan, zeiden ze badinerend. Als je eerlijk bent, in die opmerking zat wel een kern van waarheid. Zeeland Seaports was bekend in Zeeland, niet veel ver der. Dat is aan het veranderen. We hebben ruimschoots aandacht. De vakpers -Nieuwsblad Transport, Llo yd's List, Containerisation Internatio nal magazine- volgt de Zeeuwse ha vens. We tellen mee." Vertel wie je bent en watje kunt, dat is simpel de kern van zijn verhaal. In juli is Dick Gilhuis naar Amerika ge weest, als lid van de gezamenlijke Ne derlands-Vlaamse handelsdelegatie on der leiding van Mark Rutte en colle ga Kris Peeters. "Natuurlijk is er tij dens zo'n bezoek vooral aandacht voor de beide premiers", is hij nuch ter. Maar, voegt hij gelijk toe: "Ik zit daar wel aan tafel met de CEO's van (petro) chemise he multinationals. Die weten nu dus ook wie wij zijn." Waarmee hij wil zeggen: vlak het be lang van deelname aan handelsmissies en (maritieme) beurzen niet uit. Dat moet zelfs, wil je helder in beeld. Be gin oktober staat hij als inleider op de Scheldeconferentie, de jaarlijkse ha ven- en logistieke bijeenkomst voor Vlaamse en Nederlandse bestuurders. Want, is Gilhuis stellig, als haven moet je je nadrukkelijk profileren én positioneren, aanwezig zijn -vanzelf sprekend met een duidelijk verhaal. Het cliché valt in zijn betoog twee keer: onbekend maakt onbemind, is dat. opnieuw een fles verwedden. Niet dat de recessie Zeeland onge moeid laat, erkent hij grif. "Het is een misverstand om te denken dat wij altijd maar met groei bezig zijn. Er zijn bedrijven die in zwaar weer ver keren, vanzelfsprekend moetje dan het gesprek aangaan. Dat gaat over grondteruggave, over kostenreductie, faillissementen soms. Zalco en Therm- phos hebben grote impact op de hele regio. Dat zijn geen gemakkelijke ge sprekken, nee, maar als organisatie ben je verplicht met de klant mee te denken over oplossingen. En als be drijven het onverhoopt niet redden, is het aan ons om nieuwe bedrijven aan te trekken." Niettemin heeft een aantal havenbe drijven -noem Verbrugge Terminals, noem Vopak, noem Supermaritime en Pacorini- het afgelopen jaar fors geïnvesteerd. Nog zo'n voorbeeld: het Spaanse AMG bouwt dit jaar in Vlissingen-Oost een nieuwe fabriek voor het afvullen van vruchtensap pen. "Dat zijn dus wel bijna honderd arbeidsplaatsen." "Dat zijn toch doorbraken", zegt Gil huis. Waarmee hij ook wil aangeven: het zijn de bedrijven die het doen. "De opdracht voor Zeeland Seaports is om zo goed mogelijk te faciliteren. Om pro-actief bezig te zijn. Niet af wachten, maar doen." water, prima verbindingen via een - fijnvertakt netwerk van spoor-, weg en waterwegen, voldoende ruimte in de havengebieden. En vooral: conges- tievrij, onbelemmerde overslag van goederen. "Wel eens gehoord van een file in Zeeland?", vraagt hij reto risch. Hij telt zijn zegeningen. Economi sche dip ten spijt, in Zeeland gaat het zo slecht nog niet, stelt hij met een glimlach vast. Zojuist heeft Zeeland Seaports de haltjaarcijfers gepubli ceerd. Mooie indicatie: een plus van een kleine twee procent, waarmee Zeeland beter presteert dan de buren Gent, Zeebrugge en Rotterdam en gelijk optrekt met wereldhaven Ant werpen. Met een half minuutje hoofdrekenen komt Gilhuis voor dit 2013 uit op een substantiële gronduitgifte, ruim schoots meer dan in voorgaande ja ren. "Dat is niet slecht hoor, kan ik je vertellen," zegt hij met gevoel voor understatement. Zelfs de kwakkelen de glastuinbouw -binnen het ha venschap al jaren een zorgenkind- lijkt op gang te komen. Eind augustus meldt Zeeland Seaports een grondt- ransactie voor opgeteld ruim zeventig hectare glas -tomaten en parika's- in de Smidschorrepolder (33 ha) en de Autrichepolder (40 ha). "Glastuin bouw wordt een succes", wil Gilhuis views. Minder bescheiden, bedoelt hij daarmee. "Want Zeeland heeft veel te bieden." Dat moet dus anders. Op het hoofd kantoor van Zeeland Seaports in Ter- neuzen is inmiddels een commercieel plan in uitvoering dat de daad-, slag en aantrekkingskracht van de Zeeuw se havens moet stimuleren. De commerciële afdeling van Seaports is uitgebreid van drie naar vijf fte. Dat maakt voor de commer cieel managers de weg vrij voor ver dieping, meer kennis van zaken. In vesteren in acquisitie, relatiebeheer als groeistrategie. "Industrie trekt indus trie aan", legt hij uit. Er zijn targets gesteld aan scheepsbewegingen en be drijfsvestigingen. Niet dat hij zich zo gauw rijk rekent, haast Gilhuis zich. In de wereld van havens en scheep vaart gaat niet om een dagelijks halfje bruin, maar om langlopende trajec ten. "Vergis je niet. Een nieuw be drijf naar Zeeland, dat vergt soms ja ren. Daar gaat een heel proces aan vooraf." ner Terminal Tien jaar of meer op de agenda, wie gelooft eigenlijk nog in een WCT? Dick Gilhuis, 'in 2020 doen we de eerste containers", voor spelt hij. En hij zet daar een fles op ook. Weliswaar kampt het container vervoer momenteel met overcapaci teit, de internationale prognoses lie gen niet. "Wij moeten zorgen proce dures af te ronden, alle vergunningen gereed te hebben om direct te kun nen reageren zodra de markt aan trekt.De WCT is voor Zeeland een enorme kans, ook omdat rederijen steeds meer gebruik maken van sub-hubs." Wat de kracht van Zeeland Seaports is? Dick Gilhuis gebruikt meermaals de term 'dedicated services', wat mis schien meer zegt dan de Nederlandse vertaling 'dienstverlening op maat'. 'Driven by dedication', is in campag nes het leidmotief van het ha venschap. Want: "In de omvang van de Zeeuwse havens zullen we nooit winnen van mainstream. Dus moeten we onderscheidend zijn." De klant is koning, met daarbij van zelfsprekend de unique selling points van de Zeeuwse havens. Hij kan het niet genoeg zeggen. De zeehavens Vlissingen-Oost en Ter- neuzen vormen met het achter land een sterke logistieke en eco nomische structuur: strategische lig ging aan diep Jongensachtige bravoure, snelle pra-j ter. In oktober 2011 verruilt Gilhuis I wereldhaven Rotterdam -managing director bij KTB Smith Holland voor Zeeland. 'Zeeland moet als ha vengebied prominenter op de kaart", zegt hij in een van zijn eerste inter- Een slim ha venbedrijf is op de toe komst voor bereid. Neem de Wester schelde Contai-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 100