Al-Qaeda bedreigt met video Moskou zoekt naar ontvoerde kat na Facebookoproep 39 6 BUITENLAND OVERVAL Heel Frankrijk heeft onderhand een mening over het doodschieten van een jonge overvaller. ii De enige hoop is dat Vosje het halsbandje met mijn telefoonnummer draagt In de video wordt de rijkdom van het Marokkaanse koningshuis ver oordeeld en afgezet tegen de ar moede in het land. De vriend schappelijke relaties van Marokko met de Verenigde Staten en Frank rijk - dat AQIM onlangs verjaagde uit Noord-Mali - worden verket terd. Ook het optreden van Elton John op het jaarlijkse muziekfesti val van Rabat is voor de islamis- ten onaanvaardbaar. Volgens de Franse islamoloog Mathieu Guidè- re van de Universiteit van Toulou se is het voor het eerst dat de Noord-Afrikaanse tak van al-Qae- da zich zo tot de Marokkaanse be volking richt en openlijk betwist dat de Marokkaanse koning als 'Commandant der Gelovigen' ook de religieuze leider van de Marok kaanse moslims kan zijn. Kort nadat de video was verspreid door de Arabische versie van de nieuwssite Lakome.com, werd de Marokkaanse hoofdredacteur gear resteerd wegens het verspreiden van berichten die 'aanzetten tot terreuraanslagen' in Marokko. Ook de website van de Spaanse krant El Pais is door de Marok kaanse autoriteiten aangeklaagd. In steden als Casablanca, Rabat en El Jadida werden extra veilig heidsmaatregelen genomen. De afgelopen jaren zijn er diverse jihadistische terreuraanslagen ge weest in Marokko. In 2011 kwa men zeventien mensen om bij een bomaanslag in Marrakech. Sindsdien heeft de Marokkaanse politie meerdere terreurcellen op gerold. Vorige maand werden ex tremisten gearresteerd in onder andere Meknes en Fez. NIJMEGEN - „Natuurlijk spijt het me voor hem en het spijt me voor zijn familie. Maar die jongen is niet verantwoordelijk, zijn vader wel! Die jongen was betrokken bij veertien (rechts)zaken! Waar was zijn familie? Waar was zijn vader? En wat zegt die vader nu in de krant? 'Mijn zoon had geld nodig...' Maar dat deugt toch niet? Het spijt me dat hij dood is. Maar je moet je kinderen goed opvoe den!" Emotionele woorden in gebroken Frans van de man over wie heel Frankrijk onderhand een mening heeft. Stephan Turk (67) is Liba nees immigrant en werd trefzeker tijdens de langdurige Libanese burgeroorlog. Hij is slachtoffer én dader in de 'affaire van de juwe lier'. Türk schoot terug - zo lijkt het nu - namens al die collegae die moe deloos agressie ondergaan of zich al heel lang onveilig voelen in hun eigen winkel. Van zijn drie kogels was er een fataal. Dat Türk in recordtijd een held werd, illustreert volgens dagblad Le Monde 'in welke verontruste staat Frankrijk verkeert'. Het volk baalt ervan bijna dagelijks te moe ten lezen dat er weer iemand is af getuigd, beroofd of erger; en bijna altijd door losgeslagen rotjochies die opgroeien met zogeheten 'klei ne criminaliteit'. Juwelier Türk in Nice pikte het niet en kreeg op Facebook inmid dels twee miljoen likes. Er zijn op andere websites ook talloze felici taties voor het neerschieten van de Parij se voorsteden. Asli groei de op voor galg en rad. In zijn kor te leven zat hij tweeënhalf jaar in de gevangenis en vertoefde daar naast regelmatig in opvoedingsge stichten. Maar hij was ook een jongen die door de mazen van de opvang glipte, aldus de sociale diensten. Veertien keer werd hij veroordeeld, meestal voor het ste len van auto's en scooters. „Hij hield nou eenmaal van scooters", aldus een familielid op de Franse radio. „Hij had geld nodig", zei de vader van de jongen, tot verbijste ring van de Fransen; alsof het de jonge overvaller. Volgens Le Monde blijkt uit de overweldigen de storm van sympathie voor de juwelier niet alleen de frustratie en woede van de getergde mid denstand, maar ook die van de ge wone burger die 'steeds kwader' wordt omdat de overheid onmach tig lijkt iets aan het straatgeweld te doen. De doodgeschoten overvaller Anthony Asli (19) is afkomstig uit het stadje Carros, in het verre ach terland van Nice. Hij had net zo goed uit een banlieu van Marseil le kunnen komen, of uit een van best wel begrijpelijk was dat een jongen dan een scooter steelt of een juwelier overvalt. Zo was het natuurlijk niet bedoeld, maar de toon was gezet. Familie en vrienden van het slachtoffer konden niet begrijpen dat de dader niet werd ingere kend. Volgens andere familiele den had Anthony 'een fout' ge maakt, maar verdiende hij het niet daarvoor te sterven. Nadat hij bij het openen van zijn zaak was bedreigd met een ge weer, was geslagen en beroofd, opende Stephan Turk het vuur op Een vrouwenhand met een gou den ring drukt de ontvoerde kat tegen een laptop aan. Op het scherm is de datum en tijd te le zen. De boodschap is duidelijk. De kat leeft nog. Maar als er niet snel geld zal worden overgemaakt is de kat er geweest. „Het is helaas geen grap", verzucht Tatjana Ochinskaja over de telefoon. „On ze kat - Vosje - liep altijd vrij naar binnen en buiten, hij had een halsbandje om met mijn tele foonnummer. Iemand, een vrouw blijkbaar, heeft de kat buiten mee genomen en ontvoerd." De details kwamen later. „Ik moet 5.000 roebel (ongeveer 115 euro, red.) overmaken op haar bankrekening. Dat geld is het pro bleem niet. Wel dat je nog niets weet als je het overmaakt." Ze zette het telefoonnummer en de bankgegevens van de katnap- per op Facebook, in de hoop dat er reacties op komen. „Natuurlijk ben ik bij de politie geweest, die kan er maar weinig mee. Het is ju ridisch gezien nogal lastig om een kat het onderwerp van een straf zaak te maken." De telefoonmaatschappij weigert de adresgegevens van de vrouw te verstrekken. „Dat is vertrouwelij ke informatie, dus die instanties doen niets tot er opdracht van de politie is." Het komt in Rusland vaker voor dat huisdieren gestolen of gekid napt worden. Begin dit jaar werd bij een inbraak in een duur appar tement in Moskou een prijzige raskat ontvreemd. In Sint-Peters burg werd een ontvoerde kat te ruggevonden via Avito, de Russi sche versie van Marktplaats. En ook in Kiev, de hoofdstad van Oekraïne, werden twee weken ge leden twee poezen, twee katers en een fret gestolen. De vermissing van Vosje is in Moskou het gesprek van de dag. Het Facebookbericht van Ochins kaja werd ruim 900 keer gedeeld en verscheen binnen enkele uren bij bijna alle Russische media. Een televisieploeg van NTV belde in het bijzijn van Osjinskaja naar de kidnapper, die naar eigen zeg- ,gen vervolgens de kat heeft losge laten in de buurt van een van de vele Moskouse treinstations. „De enige hoop is nu dat Vosje het halsbandje met mijn telefoon nummer nog draagt", schrijft Ochinskaja. Tientallen Moskovie- ten zijn op zoek naar de kat, tot op heden zonder resultaat. Marokko juwelier wordt Franse RABAT - Met een verontrustende tweet en een 41 minuten durende video heeft al-Qaeda in de Islamiti sche Maghreb (AQIM) voor het eerst bedreigingen geuit aan het adres van Marokko en koning Mo hammed VI. In de video wordt de rijkdom van Marokkaans koningshuis afgezet tegen de armoede in het land door Bob van Huët door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Een huisdier ontvreem den om er losgeld voor te eisen. Het klinkt als een Hollywood-scena rio, maar in Rusland is het realiteit. Deze week werd een kat in het cen trum van Moskou gekidnapt. Of ei genlijk; gekatnapt. De stad is in rep en roer en het beestje nog altijd niet gevonden. Tatjana Ochinskaja De foto die Ochinskaja kreeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6