28 ZEELAND PZC-WEBLOCS Het PZC-weblog over voetbalstatistieken RudeStats van sportverslaggever Rudy Boogert heeft deze maand zijn miljoenste bezoeker mogen verwelkomen. pzc.nl/rudestats, Twitter (@rudestats), www.youtu- be.com/rudestats. Dage lijkse updates. Meeste hits op één dag: 3205, te weten 8 oktober 2012. Het eerste jaar had RudeStats negentig hits per dag, nu zijn het er zevenhonderd De meeste duels zon der tegengoals. De oudste doelpunten maker. Zeeuwse monsterzeges. De meeste broers in één elftal. PZC-verslaggever Rudy Boogert schudt de statistieken die hij dage lijks op het weblog RudeStats pu bliceert ogenschijnlijk zó uit zijn mouw. In werkelijkheid zijn de blogs het resultaat van urenlang fanatiek feiten en cijfers verzame len, verwerken, combineren, ana lyseren en duiden. Rudy 'Rude Stats' missie: het Zeeuwse voetbal in cijfers vangen. „Ik ben nu een maal lijp van cijfers", verontschul digt hij zich lachend. En dat cijfer- fetisjisme begon al vroeg. „Ik was een jaar of tien. In mijn kamer stond een digitaal klokje. Als dat op 22.13 stond, stelde ik mezelf de opdracht om vóórdat de klok een minuut verder sprong, zoveel mo gelijk sommen te maken met die cijfers. En wel in een specifieke volgorde: eerst met als uitkomst 1, dan 2, dan 3 enzovoorts. Nummer borden vind ik ook geweldig, palindromen zoeken bijvoor beeld: een getal of woord dat ach terstevoren hetzelfde is als van voor naar achteren. Heb ik met taal ook, overigens. Koortsmeet- systeemstrook, fantastisch palin droom." Sport is de kerstboom, statistiek de ballen, wat Boogert aangaat. „Ik vind de manier waarop daar mee omgegaan wordt in Amerika en Engeland enorm inspirerend. Daar word je doodgegooid met cij fers en de meest bizarre stastistie- ken. Ik kan daar echt in wegdro men. Het gaat »iet om de cijfers op zich, maar om de betekenis die je eraan kunt geven. Het gaat er om een nieuwe laag te leggen, or de te scheppen in de chaos. Soms gaat dat zover dat ik de statistie ken doortrek haar de toekomst, er een voorspelling uit probeer te destilleren. Een voorbeeld. Aar denburg en Philippine spelen nu in dezelfde klasse. De laatste ze ven keer dat dat het geval was, promoveerde of degradeerde een van de twee. Het seizoen is net be gonnen, maar ik ga er nu al van uit dat zoiets nu ook gebeurt." La chend: „Ik denk dat ik ook al weet .welke, maar dat hou ik nog even voor me." RudeStats begon als een privé-lief- hebberijtje op zijn eigen website, in 2008. „Mijn vader vergeleek het met iemand die altijd lekker eten voor zichzelf maakte, maar het op een gegeven moment wel eens met anderen wilde delen. Dat weblog was mijn Chinese restau rant, waar ik afhaalmaaltijden door het luikje schoof." En blijkbaar zijn er ook anderen die het lekker vinden. Al snel ver huisde het cijferweblog naar www.pzc.nl. Het eerste jaar had RudeStats negentig hits per dag, nu zijn het er al zevenhonderd. „Een echte publieksmagneet was een rubriek die opmerkelijk ge noeg niet over cijfers ging, maar over namen: The Name Game. Ik heb toen alle namen van spelers in het Zeeuwse amateurvoetbal ingevoerd en er thema-elftallen uit samengesteld. Bijvoorbeeld een team met als thema 'doe-het-zelven'. Daar had je Je remy Hamers op de goal, Ramon Bodbijl in de spits, Dingeman Voorbeijtel op het middenveld. Jeffrey Tanghe, Stephan van de Boor, Timme Kwast en Dave Bout had ik ook opgesteld. Dan had je nog het M&M-elftal, bestaande uit spelers waarvan de voor- én achternaam met een M begon, een elftal met spelers die als klin ker alleen maar a's in hun naam hadden enzovoorts. Elke donder dag publiceerde ik een nieuw team, en elke donderdag schoten de bezoekerscijfers omhoog." Elke dag om 04.00 uur schiet een nieuw weblog online. „Vooruit, ik zal een geheim onthullen. Ik zit niet om 4 uur achter de compu ter, zoals sommige mensen den ken. je kunt het publicatietijdstip instellen. Maar ik werk wel hard. Mijn vrouw heeft er gelukkig geen problemen mee, als ik soms K ook maar eens een avondje naast haar op de bank kom zitten. Maar voor mezelf is het wel een gevaar. Ik ben een verschrikkelijke con- trolfreak en perfectionist - niet al leen hierin. Als ik van een heel seizoen alle doelpuntenmakers wil verzamelen, stop ik niet voor het af is. Op maandagen verwerk ik alle statistieken van het week einde ervóór. Dan begin ik 's avonds om een uur of acht, na mijn werkdag, en het is voorgeko men dat ik om half vier 's nachts pas mijn bed zag." Hij is even stil. „Ik hoor het me- Rudy Boogert duidt Zeeuws Rudy 'RudeStats' Boogert door Ondine van der Vleuten I PZC-sportverslaggever Rudy Boogert in zijn schatkamer, vol archiefmateriaal over het Zeeuwse amateurvoetbal. „Van jongsafaan ben ik aan het turven, plakken, bijhouden en verzamelen." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64