Gemeente wil kavels met korting aanbieden op bouw en woonbeurs Directeur vismijn komt raad 'Arrestaties' in Goes Noord-Beveland uitleg geven blijken oefening Fietsers en tractors gescheiden 26 BEVELANDEN en THOLEN Niet meer ozb. Dat is het enige wat duidelijk is na de raadsverkenning van Borsele over bezuinigingmogelijkheden. HEINKENSZAND - Geen verdere ver hoging van de onroerend zaak be lasting om de gemeentebegroting in 2017 kloppend te krijgen. Dat werd duidelijk in het 'kaderstel lend' beraad van de gemeente raad Borsele donderdagavond, maar veel meer niet. De raadsfracties houden hun poli tieke kruit droog over de bezuini gingssuggesties die het college voorlegde in een verkenning voor draagvlak. In een bezuinigingsronde in 2011 was besloten om de ozb vier jaar lang elk jaar te verhogen met an derhalf procent extra op het infla tiepercentage van 1,6 procent. Ge zien het overschot op de jaarreke ning van 2012 besloot de raad dat afgelopen jaar achterwege te la ten, maar er staat nog een van die verhogingen op de rol voor 2014. Die wil het college wel graag door laten gaan, aangezien er anders nog eens 96.000 euro extra aan be zuinigingen moeten worden ge vonden. De invoering kan desge wenst in drie etappes van een half procent per jaar tot 2017, op perde wethouder financiën Ad Schenk. Daar zou de raad gehoor aan kunnen geven, maar verdere verhogingen van de onroerend zaak belasting boven het inflatie niveau gaat te ver, liet het CDA als eerste weten. Met instem mend geknik van Lokaal Belang Borsele, SGP/CU en PvdA. De VVD was even afwezig. Borsele hanteert een nieuwe werkwijze om tot bezuinigingen te komen en dat blijkt voor de raadsfracties wat onwennig. In vier themawerkgroepen zijn sug gesties verwoord voor bezuinigin gen waaruit het college een 'basis lijst' aan maatregelen heeft samen gesteld om te komen tot het ge wenste bedrag. Dat was 1,2 mil joen in 2017, maar na Prinsjesdag vermoedt het college dat daar drie tot vier ton bij moet. Gelijk maar zoeken naar twee miljoen op de begroting, zoals D66 voorstelde, ging CDA, Lokaal Belang en SGP/CU te ver. De raad kwam uit op een streefbedrag van 1,5 mil joen euro. Daarvan komt 37 pro cent, 550.000 euro komen van ge meentelijk personeel, maar zon- der gedwongen ontslagen, zegt wethouder financiën Ad Schenk. Het college snijdt ook in eigen ge lederen: op het lijstje staat een in dikking van het aantal wethou- der-fte's tot 2,7, in plaats van de vier (deeltijd)wethouders van nu. Maar dat is een zaak van de nieu we raad na de verkiezingen van 19 maart 2014. Er staat een reeks za ken op de basislijst van het colle ge; de raad kan daar aan wegstre pen en aandragen, maar meer mo gelijkheden dan in de bezuini gingsnota staan, samengesteld uit de resultaten van de werkgroepen en de ideeën die 117 burgers aan droegen, zijn er niet, benadrukte burgemeester Jaap Gelok. Hij pro beerde de raadsfracties uit hun tenten te lokken. Tevergeefs. Die wachten met hun amendemen ten en voorstellen tot de begro- tingsraad van 7 november. De bouw- en woonbeurs is een initiatief van de gemeente en de woonboulevard in Poortvliet. Die laatste vormt tevens het decor voor het tweedaagse evenement. Het is de bedoeling dat de Thool- se woningmarkt en de bouwsec tor een impuls krijgen door de beurs. Volgens woordvoerder Ralf Berkers van de gemeente hebben ondertussen meerdere partijen zich bij het initiatief aangesloten, waaronder woningcorporatie Stad landen De beurs is bedoeld voor de wo ning- en bouwsector in de breed ste zin van het woord. Onder meer projectontwikkelaars, aanne mers, 'makelaars en woningcorpo raties een woonwinkels krijgen de kans zichzelf voor het voet licht te brengen. De gemeente zelf laat zich uiter aard ook zien. Burgemeester en wethouders hebben het idee opge vat om tijdens de beurs bouwka- vels voor vrijstaande en twee-on- der-één-kapwoningen met kor ting aan te bieden. Volgens Ber kers is het helemaal aan de ge meenteraad om te bepalen of en in welke vorm dit plan daadwerke lijk gestalte krijgt. Details over de hoogte van de kor ting en de duur ervan kan hij dan ook nog niet geven. Ook is nog niet duidelijk in welke kernen de kavels liggen die eventueel voor minder geld van de hand gaan. „Het is echt helemaal aan de ge meenteraad." Het onderwerp zal volgende maand eerst worden besproken in de commissie ruimte en daarna in de raadsvergadering. FIETSSTRAAT De raad had daar om gevraagd om dat UFA in Colijnsplaat alleen nog garnalen en kreeft verhandelt. Nu het kreeftenseizoen is afgelopen is de activiteit op de vismijn nogal schraal met alleen de garnalenhan- del, vindt de gemeente Noord-Be veland. Colijnsplaat is de kleinste vismijn van UFA. Noord-Beveland heeft een deelneming van drie pro cent in UFA, waar jaarlijks drie pro cent op verloren wordt. Op de vis mijn is tussen april en donderdag 18 juli, de laatste handelsdag in kreeft, 12.600 kilo van het schaal dier verkocht Daarvan kwam 7800 kilo uit de Oosterschelde en 4800 kilo uit de Grevelingen. De totale mijnomzet voor dit jaar is pas in februari 2014 bekend. Vorig jaar jaar veilde de mijn 12.500 kilo kreeft, maar die bracht gemiddeld een euro minder op dan dit jaar. De gemiddelde kiloprijs in 2013 was 18 euro. De omzet van de vis mijn Colijnsplaat was vorig jaar 2,3 miljoen euro. In 2011 was dat 2,4 miljoen. In die jaren werd er ook vis geveild op Colijnsplaat, maar die handelsdag is dit jaar ge schrapt. Directeur Van Nieuwen huijzen heeft aangegeven op die voet verder te willen gaan. De gemeenteraad krijgt die avond ook uitleg van Rijkswaterstaat over de veiligheid van de dijken en de staat van de bodem in de Oosterschelde door de stromin gen van de Oosterscheldekering. Recent werd duidelijk dat diepe gaten tot vlakbij de dijk ter hoog te van de Strandhoekweg zijn ont staan doordat Rijkswaterstaat stor tingen achterwege liet. Sommigen filmden de op het oog spectaculaire acties, waarbij au to's werden klemgereden en plaatsten de video op Facebook. Anderen vroegen zich op Twitter af wat er aan de hand was. Het bleek te gaan om oefeningen en trainingen vanuit het opleidings centrum de Politieacademie in Ossendrecht. Op zich gebeurt het vaker dat dit soort trainingen en oefeningen in de openbare ruim te plaatsvinden, maar niet zelden leidt dat tot onrust. Begin dit jaar bijvoorbeeld, toen er op het trein station in Roosendaal een grote ME-oefening werd gehouden. Veel mensen dachten toen dat er sprake was van een terroristische dreiging. Er wordt rekening mee gehouden dat mensen kunnen schrikken, zegt een woordvoer ster van de Academie. „Oefenin gen worden gemeld bij de meldka mer van de politie. Er zijn ook al tijd docenten in de buurt die uit leg kunnen geven." zoekt net met in ozb Borsele door Claudia Sondervan 1,5 miljoen euro is het nieuwe bedrag dat de Borselse raad bezuinigt op de be groting voor 2017. De Prinsjesdag- boodschap kost Borsele drie a vier ton extra op het geraamde tekort door Rob Paardekam POORTVLIET - De bouw- en woon beurs die de gemeente Tholen eer der dit jaar al aankondigde, vindt plaats op vrijdag 1 en zaterdag 2 november. Burgemeester en wet houders stellen de gemeenteraad voor om tijdens de beurs bouwka- vels met korting aan te bieden. KLOETINGE - De metamorfose van de Wilhelminastraat in Kloetinge is afge rond. De straat is heringericht als fietsstraat, het landbouwverkeer rijdt over de Patijnweg, die is overgedragen aan de gemeente. Op dinsdag 24 september deelt wethouder Loes Meeuwisse tussen 8.00 en 9.00 uur 's ochtends een pre sentje uit aan fietsers in de Wilhelminastraat.Vanaf volgende week wordt de bushalte aan de Oostmolenweg heringericht. Aansluitend wordt in oktober aan de zuidzijde het fietspad opgebroken en worden er twee drempels op de Patijnweg aangelegd. Daarnaast wordt de bebording aangepast en worden er bomen geplant ter hoogte van het opgebroken fietspad, foto Mechteld Jansen door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Directeur Johan van Nieuwenhuijzen van United Fish Auctions (UFA) komt donder dag 26 september in de gemeente raadsvergadering in Wissenkerke uitleggen wat de UFA met de vis mijn in Colijnsplaat voor heeft. door Luc Oggel GOES - Sommige automobilisten ke ken gisterochtend vreemd op toen ze, bijvoorbeeld op de Van der Spiegelstraat in Goes, ineens mid den in een arrestatie bleken te zijn beland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62