Hooghouden van Mühren was symbolisch 1946-2013 SPORT 33 In Volendam doen ze niet zo graag aan heldenverering. Het dorp heeft bovendien zo veel goede voetballers en mu zikanten voortgebracht, dat er geen beginnen aan is, vindt men. Een standbeeld van Gerrie Mühren is er dus niet te vinden. Een straatnaambordje evenmin. In Amsterdam is zijn naam wel te rug te vinden. Op de plek waar De Meer stond, het vroegere Ajax-stadion, staan nu huizen. De straten in de wijk hebben 'voetbal namen'. Zo is er een Bernabeu- hof, vernoemd naar het stadion van Real Madrid. Ook is er een Gerrie Mührenbrug. Logisch. Ajax, Gerrie Mühren en Bernabeu horen bij elkaar. De Volendam- mer, die gisteren op 67-jarige leef tijd overleed, is voor altijd de man die Real Madrid tergde door de bal tijdens de wedstrijd hoog te houden. Vier keer tikte Mühren de bal omhoog, daarna legde hij hem dood op zijn voet. Gerrie Mühren Woensdag 25 april 1973, Real Ma- drid-Ajax, halve finale Europa Cup 1. Mühren was er helemaal niet op uit geweest om Real te ver nederen, zei hij later. Zijn actie was gewoon functioneel. Mühren moest even wachten op de opko mende linksback Ruud Krol, dus hield hij de bal eventjes hoog. Om de tijd te doden, zeg maar. Feitelijk was dat inderdaad zo. Maar zijn keepie-uppies (zoals de Engelsen het hooghouden van een bal noemen) kregen een veel grotere betekenis. Ze werden het symbool van de grootheid van Ajax en 'de dood' van Real Ma drid. Ajax plaatste zich voor de fi nale en won daarna zijn derde Eu ropa Cup 1 op rij. De keepie-yp- pies zouden het handelsmerk van Mühren worden. Na zijn actieve carrière was hij een graag geziene gast bij amateurclubs. Om zijn verhalen, maar vooral om zijn 'cir cusnummers'. De penalty 'achter het standbeen langs' bijvoor beeld. En het hooghouden natuur lijk. „Hoe ouder je wordt, hoe be ter het gaat", zei Mühren lachend. Voor Harry Vermeegen liep hij al hooghoudend door Volendam, door de straatjes, over bruggen, trap op, trap af, om tenslotte de bal vanaf de Dijk loepzuiver een boot in de haven in te schieten. Mühren brak als talent in de jaren zestig door bij FC Volendam. In 1968 kocht Ajax hem. Na zijn tijd bij Ajax (1968-1976) speelde Mühren twee jaar voor Betis Sevil- la, waar hij in 1977 werd verkozen tot voetballer van het jaar in Span je. Via FC Volendam, MVV, Seiko Hong Kong, FC Dordrecht en nog maals FC Volendam beëindigde Mühren in 1985 zijn carrière. Al thans, als prof. Het voetballen kon hij niet laten. In 1989 ging hij bij amateurclub VZV in 't Veld spelen. De club had acht keer op rij verloren en dreigde te degrade ren uit de vierde klasse. Hulp was geboden. Pastoor Stam besloot Mühren, met wie hij bevriend was, te vragen. Tot veler verras sing zei de oud-Ajacied nog 'ja' ook. De club degradeerde deson danks, maar Mühren had het zo naar zijn zin, dat hij bleef. Zeven jaar droeg hij het shirt van VZV, en in 1991 promoveerden ze weer naar de vierde klasse. Beslissend voor de promotie was een penalty serie. „Ik ben nog nooit van mijn leven zo zenuwachtig geweest voor een penalty. Iedereen stond al te jui chen voordat ik hem genomen had", zei Mühren later. Hij scoor de. Uiteraard. Theo Brinkman Ajax-fans missen topper tegen PSV Er zijn zondag definitief geen uitsupporters bij de competitiewedstrijd PSV-Ajax. De rechter in Den Bosch bepaalde donderdag dat Eindhoven niet hoeft mee te werken aan een bus reis voor de Ajax-fans. Ajax en twee supportersver enigingen stapten naar de rechter omdat burgemeester Rob van Gijzel vanwege de veiligheidsrisico's geen toe stemming gaf voor een bus reis. Preud'homme trainer 'Club' Michel Preud'homme volgt luan Carlo$.Garrido op als trainer van Club Brugge. De Spanjaard Garrido werd don derdagochtend op non-ac tief gesteld door 'Club' van wege het matige veldspel van de ploeg. Over de resul taten van Club kon de lei- ding moeilijk ontevreden zijn. Club is nog ongeslagen. Preud'homme wordt de vijf de trainer in twee jaar tijd bij Club. Voormalig bokser Norton overleden Oud-wereldkampioen bok- sen in het zwaargewicht Ken Norton is woensdag op zeventigjarige leeftijd over leden. Norton had al jaren een slechte gezondheid en had problemen met zijn hart. Hij overleed in een zie kenhuis in Bullhead City in de Amerikaanse staat Arizo na. Norton wist in 1973 Mu hammad Ali te verslaan. Hij heeft toen de kaak van zijn befaamde tegenstander ge broken. Seedorf mist weer eens een strafschop Een strafschop missen, Cla rence Seedorf kan het op zijn 'oude dag" nog steeds. De inmiddels 37-jarige spe ler liet in de uitwedstrijd van Botafogo tegen concur rent Cruzeiro (3-0-verlies) de kans van elf meter op de gelijkmaker liggen. Het schot van de oud-internatio nal, die in zijn schitterende - loopbaan meer dan eens van af de stip faalde, verdween naast het doel. Matchpoint voor New Zealand De strijd om de America's Cup is zo goed als beslist. Emirates Team New Zealand heeft nog één zege in de Baai van San Francisco nodig om de oudste zeiltro- fee ter wereld in de wacht te slepen. De voorsprong op titelverde diger Oracle Team USA, die de Nederlandse zeezeiler Simeon Tienpont tot zijn be manning mag rekenen, is in middels opgelopen tot 8-1. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2013 I Ola Toivonen kreeg donderdagavond een basisplaats toebedeeld bij PSV. De Zweed kon ook niet voorkomen dat zijn club een blamerende 2-0-nederlaag leed tegen Ludogorets. foto Marcel van Hoorn/ANP DEN BOSCH BRUGGE 1 PHOENIX RIO DE JANEIRO SAN FRANCISCO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55