Orionis Walcheren komt weer geld tekort i I 1 Plan voor 'wifi-deken' in Coese binnenstad I Vrouw (79) rijdt tegen gevel 26 SCHOUWEN-DUIVELAND BOER ZOEKT BUUR 'Buren' investeren in zonnepanelen bij Zeeuwse boeren en krijgen boerderijproducten terug. weekenddiensten 'Arrestaties' in Goes blijken oefening Het tekort wordt veroorzaakt door verschillende tegenvallers die Orionis verwacht. Zo denkt de instantie meer geld kwijt te zijn aan uitkeringen dan ze daar voor, via de gemeenten, van het Rijk krijgt. Orionis schat dit te kort op de begroting in op t,8 mil joen euro. De organisatie ver klaart dit verschil uit de toename van het aantal mensen dat een uit kering (met name bijstandsuitke ringen) aanvraagt en de daling van de rijksbijdrage. Orionis probeert daarom de ko mende jaren het aantal uitkerings gerechtigden terug te dringen. Dat moet onder meer gebeuren door betere 'werkgeversdienstver lening', de inzet van extra rijks middelen voor aanpak van de jeugdwerkloosheid en verscherp te handhaving. De andere i,8 miljoen van het to tale geschatte tekort wordt veroor zaakt door nog twee tegenvallers: enerzijds de hoge kosten voor de bedrijfsvoering, anderzijds de ho ge loonkosten bij de sociale werk voorziening, waarbij de subsidie hierop niet toereikend is. De reor ganisatie die Orionis doorvoert, le vert komend jaar nog onvoldoen de financiële voordelen op. Deze worden pas in 2018 verwacht. Orionis wordt betaald door de drie Walcherse gemeenten. Zij dragen gezamenlijk jaarlijks 9,5 miljoen euro bij aan de instantie, deels door het doorsluizen van rijksgeld. De verdeelsleutel die daarbij gebruikt wordt, is onge veer 55 procent voor Vlissingen, 40 procent voor Middelburg en 5 procent voor Veere. Tekorten wor den jaarlijks ook volgens die ver deelsleutel aangevuld. De extra bijdragen die nu voor 2014 ver wacht worden, zijn 1,6 miljoen voor Vlissingen, 1,5 miljoen voor Middelburg en 174.000 euro voor Veere. ONWEL GEWORDEN 7 1 KAMPERLAND - Op het dak van de aardappelloods van boerderij De Korenschoof in Kamperland zijn donderdagmiddag 36 zonnepane len geplaatst. Boer Kees Steendijk en zijn vrouw Connie staan samen met de 'buren' naar de installatie van de panelen te kijken. Alleen ko men de buren niet allemaal uit de buurt. Het zijn buren van het pro ject Boer zoekt Buur. Een buur in vesteert 250 euro in zonnepane len op een boerendak en als tegen prestatie ontvangt de buur 300 eu ro aan waardebonnen die besteed kunnen worden bij de boer. Kees Steendijk: „Toen we hoor den van het project Boer zoekt Buur leek dat me een mooie ma nier om zonnepanelen aan te schaffen. Het is heel persoonlijk. Mensen komen op de boerderij kijken en dat vind ik goed. Ze zien dan waar de producten van daan komen. In de supermarkt zie je vaak niet waar de spullen vandaan komen en van wie." „Voor ons is het beter om produc ten regionaal af te zetten. We heb ben vaak problemen in het buiten land. Soms worden partijen om hele rare redenen afgekeurd: als je penen krom zijn bijvoorbeeld." „Bij Boer zoekt Buur is één en één eigenlijk drie", zegt Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieufede ratie, „Allereerst maakt het pro ject het voor de boer mogelijk om zonnepanelen te kopen. De twee de die ervan profiteert is de buur die in het project investeert. Die maakt een winst van 50 euro. De derde die voordeel heeft van het project is het milieu. Door de zon nepanelen wordt deze boerderij klimaatneutraal." Op dit moment heeft Kees Steen dijk 22 investerende buren. Steen dijk kan echter nog veel nieuwe buren gebruiken. Hij wil er nog 102 zonnepanelen bij. Die zijn no dig om de aardappelen in zijn loods te kunnen koelen. Of een boer buren vindt, hangt af van zijn instelling. „Je moet actief bezig zijn met het zoeken van nieuwe buren", zegt Steendijk, „Je kunt niet blijven zitten en niets doen. Buren vinden de boer derij niet uit zichzelf. Als je buren wilt vinden, moet je als boer ami caal zijn en een gemoedelijke sfeer kunnen creëren." Het project is vorig jaar ontstaan. Veel boeren willen graag zonnepa nelen, maar de financiering van ervan is voor veel jongere boeren een probleem. Daarom is Boer zoekt Buur bedacht. Vijftien Zeeuwse boeren hadden belang stelling, maar niet iedere boer of boerderij was geschikt. Melissa Ernst: „Niet elke boer ziet het zit ten om actief bezig te zijn met het werven van buren. Soms zijn de zonnepanelen ook te zwaar voor het boerendak." Uiteindelijk zijn er van de vijftien boeren ze ven overgebleven die meedoen aan het project van Boer zoekt Buur Zeeland. Er zijn nu al acht van dergelijke hotspots in de openbare ruimte van Wifi Zeeland, maar dat moe ten er dus veel meer worden. „Het idee is dat wanneer je een maal op het netwerk zit, je er dan gedurende je hele verblijf in Goes op blijft en niet steeds opnieuw hoeft in te loggen", zegt wethou der Loes Meeuwisse. In het kader van het Nieuwe Winkelen wordt momenteel gewerkt aan een 'digi taal warenhuis', een online plat form waarmee consumenten straks in één klik het hele horeca- en winkelaanbod, alle producten, merken en diensten in de binnen stad kunnen vinden. „De afspraak met de onderne mers is dat wij voor de infrastruc tuur zorgen", zegt Meeuwisse. Een kostenplaatje moet volgens haar nog worden gemaakt en ver volgens moet de raad daar goed keuring aan geven. Op 2 oktober is er weer een bijeenkomst van de zogeheten 'koplopersgroep' bij de Rabobank in Goes. GOES - Sommige automobilisten keken gisterochtend vreemd op toen ze, bijvoorbeeld op de Van der Spiegelstraat in Goes, midden in een arrestatie leken te zijn be land. Sommigen filmden de ac ties, waarbij auto's werden klem gereden en plaatsten de video op Facebook. Anderen vroegen zich op Twitter af wat er aan de hand was. Het bleek te gaan om oefe ningen en trainingen vanuit het opleidingscentrum de Politieaca demie in Ossendrecht. Op zich ge beurt het vaker dat dit soort trai ningen en oefeningen in de open bare ruimte plaatsvinden, maar niet zelden leidt dat tot onrust. EP irp door Carla van de Merbel VUSSINGEN - Het lukt Orionis Wal cheren ook volgend jaar nog niet fi nancieel op orde te komen. De or ganisatie die voor de drie Walcher- se gemeenten de sociale dienst en sociale werkvoorziening uitvoert, komt in haar begroting voor 2014 een bedrag van 3,6 miljoen euro te kort. HEINKENSZAND - Een 79-jarige vrouw uit 's-Heerenhoek is donderdagochtend rond half elf gewond geraakt toen ze met haar auto tegen een pand op de hoek van de Dorpsstraat en de Julianastraat in Heinkenszand reed. Vermoede lijk is de vrouw onwel geworden. Zij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De schade aan het pand is onbekend, foto Rolf de Feijter Deze boer heeft z'n buur gevonden door Janneke Koster 7 In Zeeland doen zeven boeren mee aan het project Boer zoekt Buur, op Walcheren en de Bevelanden. HOE WERKT HET PROJECT? Een buur investeert 250 euro in zonnepanelen en ontvangt als te genprestatie 300 euro aan produc ten of diensten terug. De 300 euro is verdeeld over zes waardebonnen van elk 50 euro. Elk jaar kan één van de waarde bonnen besteed worden aan pro ducten en diensten bij de gekozen boer. I Mensen die willen investeren hoe ven niet direct in de buurt te wo nen van de boerderij. In Zeeland doen zeven boeren mee aan het project: twee in Kam perland en verder in Kruiningen, Wolphaartsdijk, Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland en Lewe- dorp. www.boerzoektbuurzeeland.nl Zaterdag 20 en zondag 21 september 2013 Huisartsen HAP Zierikzee, Kon. Gustaafweg 2 Zierik- zee, tel: 0900- 1585, bereikbaar op werk dagen van 18.00-8.00 uur. Tijdens week end en feestdagen alleen na telefonische afspraak. Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. door Luc Oggel GOES - Bezoekers van de Goese bin nenstad moeten zowel binnen als buiten gebruik kunnen maken van een 'wifi-deken'; een stuk of tach tig punten om online te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52