-Q- 7 WONEN zelf ook wel meer weten. Wat ik weet, is dat het afgevallen blad van de walnoot een stof - juglon - bevat die de groei van andere planten remt. Er zijn meer bo men, maar ook vaste planten die zichzelf op deze manier bevoor delen. Maar er is in Nederland weinig onderzoek naar juglon gedaan en sommige planten trekken zich van de walnoot niets aan. Want rode bieten, wortelen, pastina- ken, suikermaïs en bonen doen het prima in de buurt van een walnotenboom. In de VS, waar de zwarte walnoot en de Carya - die ook juglon produceert - vaak in tuinen worden aangeplant, is er meer onderzoek verricht. Kijk voor een lijst van juglon-resisten- te planten op de website van het Penn State College of Agricultu ral Sciences (agsci.psu.edu/). HEBBEN DUTCH DESIGN WEEK Dutch Design Week in Eindhoven be zoeken, is een belevenis op zich. De deuren van alle ateliers en werkplaat sen in de stad - en dat zijn er nog al wat - gaan open en je kunt zien en er varen wat er speelt in de hoofden en handen van ontwerpers. Het zijn niet altijd kant-en-klare producten, maar vaak ook projecten in ontwikkeling of kunstzinnige installaties. De afstudeershow van Design Aca demy is een bezoek waard. De eind examenstudenten tonen hier hun werk en laten daarmee zien waar de jongste generatie ontwerpers zich mee bezighoudt. Ook in het cen trum, nieuw dit jaar, is een compleet programma voor KINDEREN. Zij kun nen design zien en ontwerpers ont moeten en zelf aan de slag in work shops. Het kinderprogramma is op en rond het Stadhuisplein. De.Strijp-gebieden, waar Philips lege fabrieken achterliet toen het de stad verliet, zijn ingenomen door ontwer pers en collectieven. Tijdens DDW kun je ze allemaal bezoeken en strij ken ook veel merken, scholen en ont werpers tijdelijk neer in de wijk. Het Klokgebouw kan een goed startpunt zijn voor een route door wijk of stad. In een 'ODE AAN DE STAD' presente ren de verschillende deelnemers zich, er is een café en een design shop. Ook op Strijp: de fabriek van Piet Hein Eek en de ateliers van Kiki loost. Als veel van de locaties de deuren sluiten, begint het eigenlijk pas in Sectie C. Op de weg naar Ton- gelre is - uiteraard - een oud fabriek- e- sterrein ingenomen door heel veel ontwerpers en collectieven. Vooral in de avond een goed adres, omdat je in allerlei ateliers kunt aanschuiven in een van de pop-up-restaurants. DESIGNRONDJE \J DOWNTOWN Inside Design viert feest! Het is de tiende keer dat het festival, initiatief van woonmagazine Elle Decoration, de hoofdstad op stelten zet. In het af gelopen decennium dook het festival op diverse plaatsen in Amsterdam op, nu neemt Inside Design het centrum van Amsterdam in. Vanaf 27 septem ber presenteren interieur- en design merken en ontwerpers drie dagen lang op de meest bijzondere locaties hun nieuwste collecties en produc ten. Of ze maken ze een speciale in stallatie voor de gelegenheid. Een heel handig begin van de route is THE LOBSTER HOUSE, de tijdelijke Elle Decoration Studio aan het Fre deriksplein. Hier koop je een ticket voor alle locaties en krijg je een City Guide, met daarin alle adressen, tips, het programma, een route en platte gronden. De route voert langs de Utrechtsestraat, de Binnenstad, de Haarlemmerbuurt, de 9 Straatjes, het Museumkwartier, de Oude Pijp, de Leidsebuurt en de Jordaan. Edine Russell, hoofdredacteur van El le Decoration, is ook nieuwsgierig naar wat de deelnemers precies gaan doen en merkt dat het gros - hele maal a la Inside Design - creatief aan de slag gaat. „Zo ondergaat Café Oos terling een metamorfose door woon winkel Co van der Horst en richt Flex- form een eigen wereld in bij Mobilia Woonstudio, compleet met work shops en proeverijen. Stylingbureau Kamer 465 neemt zitting in Theater De Roode Bioscoop en laat zien hoe een fotoshoot werkt. Ook een aanra der: in de kerk op de Haarlemmerdijk verkopen ontwerpers hun samples en prototypes." ONZE TIPS: bezoek de pop-upstore van de leukste conceptstore van Pa rijs. Merci richt eind september voor een weekeinde een winkeltje in bij Hotel Droog. Ook fantastisch: de con ceptwinkel van interieurontwerper Ruud van Oosterhout in de Roelof Hartstraat. Van Oosterhout heeft een neus voor bijzonder ontwerp en ver koopt veel stukken exclusiefin Neder land. O VERANDEREN VERBOUWEN Woonbeurs Amsterdam staat dit jaar helemaal in het teken van het veran deren en verbouwen van je (huidige) huis. Niet zo gek als je bedenkt dat je huis verkopen lastig is in deze tijd. Maar dat is niet de enige reden voor Woonbeurs. Alle bezoekers konden vorig jaar hun woonwens opschrijven en aan een kroonluchter hangen. Uit onderzoek van die duizenden wen sen bleek dat de meesten dromen van een NIEUWE (WOON)KEUKEN. Op nummer twee staat het aanpakken van de badkamer. Ook veranderen van de slaapkamer, metamorfose van de woonkamer, nieuwe interieurstijl en verbouwen staan hoog op de lijst. Omdat Nederlanders meer dan ooit bezig zijn met verbouw of verande ring van het huis, richt Woonbeurs er nog meer dan anders de aandacht op. Bij de architectenwinkel kun je te recht met praktische vragen over ver bouwen, indelen en het doorbreken van muren. Op zoek naar kleurad vies, stylingtips of ideeën op meubel- gebied; bezoek het ADVIESPLEIN Maak wel even een afspraak om zeker te zijn van een advies én neem teke ningen en foto's van je huis mee. Inspiratie zonder persoonlijk advies kun je opdoen in de woonhuizen, in gericht door de woonbladen. Dit jaar is er een extra woning, Lange Leve je Huis. Hierin vind je allerlei informa tie en inspiratie over duurzaam (ver)bouwen en wonen. 3X Anders, de naam zegt het al, laat zien hoe een ruimte geschikt gemaakt kan worden voor drie doelgroepen: jonge starters, gezinnen met kinderen en samenwo nenden zonder kroost. Vrij grote woonmerken (Eijffinger, Novilon/- Marmoleum, Luxaflex, Parade Floor Fashion en vtwonen) bundelen de krachten en maken samen voor elk van de bewoners een passend con cept. Ook zijn er heel veel woonmer ken, keukenbedrijven, vloerenboe- ren, met allerlei leuks voor in huis. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2013 Mokken en schalen Hollandse ontwerpkracht ontmoet Vietnamees vakwerk; zo mag Bat Trang Table Ware heten. Het is een product van Imperfect Design, be staande uit mokken en schalen, die tot stand kwam door samenwerking tussen ontwerper Arian Brekveld en Vietnamese vaklui op het gebied van keramiek. Brekveld staat bekend om eenvoud en functionaliteit van zijn ontwerpen en dat werd voor deze collectie met Vietnamese fijnheid en perfectie gecombineerd. De collec tie wordt al verkocht in onder meer Nederland, Duitsland, Groot-Brittan- nië en Italië, de afzonderlijke items zijn er in combinatie met een prakti sche onderschaal. Bat Trang Table Ware maakte eerder deze maand tijdens de beurs Maison Objet in Parijs onderdeel uit van de nieuwe Aangekleed lampje Fatboy is bekend van de zitzak, maar het bedrijf heeft veel meer produc ten in het assortiment. Zoals hang matten, kussens, vloerkleden en- lampen. De Edison Petit Lamp da teert al van enkele jaren geleden, maar kreeg recent een opfrisbeurt. Aan het simpele, witte, 26 centime ter hoge, oplaadbare, van polyethy leen gemaakte basisontwerp is niets veranderd, wél aan de aankleding er van. Dat Fatboy goed is in het pim- pen van meubels met verwisselbare hoezen, weten we van de zitzak. Op richter Alex Bergman heeft bij de Edison Petit eigenlijk dezelfde truc uitgehaald; hij heeft een hoedje - Cooper Cappie, naar de beroemde fez van illusionist Tommy Cooper - ontworpen dat perfect over de lamp past. De cover kost 14,95 euro (de www.imperfectdesign.nl www.arianbrekveld.com www.bat-trang.com www.fatboy.com Bat Trang Table Ware: Hollands ontwerp, Vietnamese perfectie. collectie van Imperfect Design. Edison Petit Lamp met Cooper Cappie, hier de Granny, foto's PR lamp 59 euro) en is te koop in liefst 21 verschillende dessins, waaronder de ouderwets-sfeervolle Granny. reageren? media@depersdienst.nl DUTCH DESIGN WEEK Van zaterdag 19 oktober tot en met zondag 27 oktober 2013. Dutch Design Week is in Eindhoven. In het Klokgebouw is een 'Ode aan de stad' en veel handige informatie te vinden om een route te maken door de stad. Ook leuk: Graduation Show Design Academy, Piet Hein Eek en Sectie C. De toegang is gratis. www.ddw.nl INSIDE DESIGN Van vrijdag 27 tot en met zondag 29 september 2013. Inside Design, initiatief van woonmagazine Elle Decoration, is dit jaar in het centrum van Amsterdam. Tickets zijn online (12,50 euro) te koop of aan de deur (15,00 euro). Hoofdlocatie: Elle Decoration Studio, The Lobster House, Frederiksplein 6-8hs. www.insidedesign.nl WOONBEURS AMSTERDAM Van dinsdag 1 tot en met zondag 6 oktober 2013. Woonbeurs Amsterdam is dé jaarlijkse woonbeurs van Nederland in Rai Amster dam. Er zijn allerlei adviespleinen en zeven ingerichte woonhuizen, onder meer door woonmagazines. Kaarten: 15,00 euro in de Grote foto links: Woonbeurs Amsterdam staat in het teken van veranderen en verbouwen van je huis. Kleine foto links: Lamp David Derksen, aanwezig op DDW. Foto's hierboven, van boven naar beneden: Het Engelse behang- en verfmerk Farrow Ball is een van de deelnemers aan Inside Design. Het verbouwen van de badkamer staat op de tweede plaats van woonwensen, zo blijkt uit onderzoek van Woonbeurs Amsterdam. voorverkoop, aan de deur 19,00 euro. www.woonbeurs.nl Woonwinkel Edha presenteert zich tijdens Inside Design^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47