Niet vergeten te genieten J 2 3 OPEN HUIS Gek aan het worden van het rommelige interieur thuis? Advies van een 'interieurpsycholoog' kan van pas komen. „Inrichten komt vooral neer op veel praten." Je huis is de spiegel van je ziel. Dat klinkt misschien wat zweverig, toch schijnt het te kloppen. De stelling werd de afgelopen tijd in elk geval door diverse interi eurdeskundigen geponeerd. Zoals door Wilhelmine van Aerssen, agent van diverse luxe stoffen- en be- hangmerken. Zij brengt weelderigheid en decoratie in de vooral strak ingerichte Nederlandse woningen. „Aan de manier waarop een huis is ingericht, kun je zien hoe iemand is. Voor het inrichten van je huis moet je zelfverzekerd zijn en niet nadenken over wat de buurvrouw ervan vindt. Jij moet je er tenslotte prettig in voelen." Dat sluit aan bij de filosofie van Axel Vervoordt, vermaard in terior decorator uit België. Hij richt woningen in van beken de mensen als Sting en Robert de Niro en zorgt ervoor dat de interieurs geen afspiegeling zijn van wat de sterren héb ben, maar wie ze zijn. „Ook hun vrienden van de tijd voor ze beroemd werden, moeten zich er thuis voelen. Ik ben wars van protserigheid en het najagen van interieurtrends. Het is beter harmonie te creëren, een plek waar je tot rust komt in dit drukke leven. Interieurs zijn nooit af, mensen veranderen en hebben behoefte aan verschillende dingen. Soms is dat rust en schaduw, soms licht en ruimte." Een huis decoreren is meer dan simpelweg het meubileren van een ruimte. Dat vindt ook Carlien Kottmann. Zij heeft sinds vier jaar de winkel Op de Sofa in Rotterdam-Noord. Daarvoor werkte ze in de woonwinkel van haar broer en bij diverse andere meubelzaken. „Het verbaast mij hoe in som mige interieurwinkels wordt gewerkt. Ik vind dat de klant meer mag verwachten dan een verkoper die zonder verdere vragen een bank verkoopt. Je besteedt veel geld aan iets wat als het even kan twintig jaar mee moet; daar mag veel aan dacht voor zijn. Bovendien moet je altijd een eindplaatje voor ogen hebben, anders wordt de inrichting een allegaar tje." Kottmann vergelijkt zichzelf met een psycholoog. Ze kijkt om zich heen in haar winkel. „Het liefst zet ik hier een oude bank en een grote schaal koekjes neer, zodat mensen letter lijk bij mij op de sofa kunnen. Voor ik een inrichting maak, wil ik mijn klanten kennen. Dat komt neer op veel vragen stellen. Hoe leven ze? Wat doen ze graag? Wat vinden ze be langrijk? Willen ze iets geks of juist rust in huis? Ik ben zo twee uur in gesprek. Is de klik er niet, dan nemen we af scheid; we moeten een goed gevoel bij elkaar hebben. Ik had ooit een echtpaar hier dat zonder het uit te spreken ruzie had. Daarvan kreeg ik een knoop in mijn maag. Ik wist zeker dat ze het niet eens zouden worden over hun interieur." Kottmann vindt smaak belangrijker dan trends. „Pasteltin ten zijn nu populair, maar misschien heb je al je hele leven een voorkeur voor okergeel en donkergroen. Dat zit gewoon in je, dus ben je met een pastelkleurig huis niet gelukkig." Het liefst reist ze door het hele land om bij klanten thuis te kijken. „Spullen moeten goed terechtkomen. Een bepaalde categorie klanten is heel serieus met haar interieur. Er zijn ook altijd mensen die gewoon een kant-en-klare eethoek ko pen. Maar ik ben niet van de setjes of showroomopstellin gen. Oma's oude kastje mag gewoon blijven, ook kunst heeft een belangrijke rol in een interieur." Kottmann kijkt serieus als ze vertelt over haar missie als 'interieurpsycholoog', maar ze is ook nuchter. „Natuurlijk wil ik ook gewoon meubels verkopen. Ik houd van winkeltje spelen. Maar dan wel om dat ik er mensen gelukkig mee maak." TIPS HINTS Op de Iln haar winkel (foto boven) neemt 'interieurpsycholoog' Carlien Kottmann (niet de dame op de foto onder) de tijd voor haar klanten. Je besteedt veel geld aan iets wat twintig jaar mee moet; daar mag veel aandacht voor zijn." foto's DesignPress door Suzanne Dijkstra www.opdesofa.nl reageren? W wonen@depersdienst.nl Koop niet zomaar wat, denk na over het eindplaatje. De basis mag best gewoon en tijdloos zijn, accessoires zorgen voor kleur en sfeer. Kies voor verschillende materialen en texturen in meubels, anders wordt het een saai setje. Kies voor kleuren die in eikaars verlengde liggen en waar je van houdt. Trends zijn leuk, maar doe wat je zelf mooi vindt. Zoek een interieurstylist die zich in jou verdiept en aanvoelt wat je wilt. Neem de tijd, een inrichting is geen momentopname. Voel je je thuis en kun je jezelf zijn in het interieur? Dan is het geslaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41