I I I I Meer salarisverhoging zit er even niet in Familie overvraagt zorgprofessional IN HET NIEUWS 3 Kans op nepbiljet gelijk aan grote loterijprijs Steeds minder Tlirken willen EU-lidmaatschap Eerlijke studie naar Fyra bijna onmogelijk DEN HAAG - De grootste Onder wijsbond AOb vindt de loonsver hoging van leraren volstrekt on voldoende. Minister Bussemaker (Onderwijs) erkent dat het 'geen reuzenstap' is. Maar: „Iedereen wel zal begrijpen dat meer in de ze tijd niet kan." De leerkrachten in het basis- en voortgezet onderwijs gaan er vol gend jaar volgens het ministerie van OCW 3 tot 3,5 procent op vooruit. Het grootste deel van de verbetering in koopkracht (2 pro cent) bestaat uit verlaging van de pensioenpremies voor ambtena ren. Daarnaast is er - onder de voorwaarde dat er vóór juni een cao-akkoord ligt - 34 miljoen eu ro vrijgemaakt voor verhoging van salarissen, goed voor onge veer 0,5 procent. „Dat is natuurlijk veel te weinig", zegt een woordvoerder van de AOb, die het onderwijsakkoord niet heeft ondertekend. Leerkrach ten in het voortgezet onderwijs staan sinds 2010 op de nullijn, ba sisschooldocenten een jaar langer. „In een tijd waar 6 miljard bezui nigd moet worden, zou ik zeggen: tel je zegeningen", reageert Busse maker. „Het onderwijs is ontzien, en kan er zelfs nog een plusje bij doen. Ik besef dat men graag had gezien dat we de afgelopen vijf jaar financieel goedgemaakt had den, maar dat is op dit moment niet mogelijk." Dat docenten er nu toch iets bij- krijgen, noemt de PvdA-minister 'een symbool van onze waarde ring'. „Niet alleen in woorden, maar ook in daden. Alles bij el kaar kan hun positie verbeteren." Nu het kabinet steeds meer taken van zorginstellingen wil verleg gen naar 'informele netwerken' (familie, buurtgenoten), lijken professionals uit de zorg daarvan het slachtoffer te worden. In hun vrije tijd worden zorgpro fessionals vaak door broers en zus sen aangewezen om een hulpbe hoevend familielid te begeleiden. Dat betekent echter dat die profes sional - naast de last van het dage lijkse werk - ook wordt opgeza deld met extra emotionele belas ting in de vrije tijd. Daarvoor zou volgens de ondervraagden extra ondersteuning moeten worden ge boden. Van alle zorgmedewerkers is 64 procent mantelzorger; een kwart van hen verzorgt een (schoon-) ouder met dementie. 20 procent van deze mantelzor- gers zegt de taak (zeer) moeilijk te vinden, en ook heeft 20 pro cent moeite met het vinden van een goede balans tussen privé en werk. Een kwart praat over deze extra taak in de privésfeer niet met col lega's. 45 procent meldt de neven taak niet aan de leidinggevende. Dat verhoogt het risico op uitval op het werk, zegt directeur Frido Kraanen van de coöperatie PGGM, opdrachtgever van het on derzoek. De zorgsector is met meer dan 1,3 miljoen werknemers de grootste sector van de Nederlandse econo mie. Nederland telt 2,6 miljoen mantelzorgers, van wie er 50.000 tot 100.000 minder gaan werken of helemaal stoppen met hun baan. Het aantal deskundigen is wereld wijd op de vingers van twee han den te tellen. Bijna allemaal heb ben ze al eens voor een van de par tijen gewerkt. Daardoor kunnen ze niet onafhankelijk oordelen in de Fyra-kwestie, is de gedachte. Of er een onderzoek moet komen, is nog onduidelijk. De rechter spreekt zich daar over zes weken pas over uit. Het is echter gebrui kelijk dat de rechter instemt met een onderzoek. Gebeurt dat nu ook, dan krijgen de strijdende par tijen drie weken de tijd om samen een deskundige te vinden die ze beide vertrouwen. Ook moeten ze samen een vragenlijst opstellen. De Utrechtse rechtbank wil zo voorkomen dat ze zelf een geschik te kandidaat moet vinden. NS en de Belgische NMBS zien een onaf hankelijk onderzoek nog helemaal niet zitten. Ze denken dat Ansal doBreda vooral tijd aan het rekken is in de juridische strijd rond de aanschaf van de Fyra. O Bussemaker noemt het 'jammer' dat de AOb het Onderwijsak koord niet heeft mee-onderte- kend. „Ik had ze er graag bij ge had. Zij doen er natuurlijk toe in onderwijsland. Maar we hebben wel een akkoord met de Stichting voor het Onderwijs, met tien par tijen waarvan er acht wél gete kend hebben, en een belangrijk deel van de vakbeweging. Ik zou zeggen tegen de AOb: Bekijk het plan nog eens goed. De cao's moe ten nu gesloten worden, dus er is alle gelegenheid om daar aan deel te nemen. Mijn deur staat open." AMSTERDAM - De kans dat Neder landers een vals eurobiljet in han den krijgen is extreem klein (0,002 procent per jaar). Dat is on geveer de kans op een grote prijs in de staatsloterij, concludeert De Nederlandsche Bank (DNB) in een gisteren verschenen tweejaar lijks onderzoek. Consumenten ge ven het vertrouwen in de echt heid van bankbiljetten een gemid deld rapportcijfer van 7,3. Twee derde van de consumenten vond het de afgelopen vijf jaar niet no dig om coupures te controleren op echtheid. Van de tien echtheids- kenmerken is bij Nederlanders vooral het watermerk bekend. Oma's Snoepwinkel in Veere ©O© ISTANBUL - Onder de TUrkse bevol king neemt het enthousiasme voor toetreding tot de Europese Unie zienderogen af. Uit een pei ling blijkt dat nog maar 44 pro cent van de Turken warmloopt voor het EU-lidmaatschap. In 2004 was dat nog 73 procent, vo rig jaar was het gedaald tot 48 pro cent. Toch zijn de Türken enthou siaster over toetreden dan de in woners van de meeste EU-landen over het accepteren van Turkije als lid. Defensiebudget Op de illustratie bij het arti kel over de inzetbaarheid van het Nederlandse leger op de binnenlandpagina's gisteren, stond per abuis aan gegeven dat het jaarlijks de fensiebudget 7.788.500 euro bedraagt. Dit moet zijn 7.788.500.000 euro. cp VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2013 Minister Jet Bussemaker en staatssecretaris Sander Dekker, foto Phil Nijhuis door Sandra Donker en Francine Wildenborg door Paulus Smits UTRECHT - Verpleegkundigen en verzorgenden die in hun vrije tijd intensieve hulp bieden aan een langdurig ziek of een dementerend familielid, zijn vaak overbelast. Ze durven of kunnen daarover in veel gevallen niet met hun leidingge venden praten. Dat blijkt uit een groot onderzoek onder achtdui zend personeelsleden in de zorg sector. pagina 10 en 11: Zeven zwaar beladen werkdagen per week door Paul Bots UTRECHT - Het is bijna onmogelijk een deskundige te vinden die een onafhankelijk oordeel kan vellen over de Fyra. Dat bleek gisteren tij dens een rechtszaak waarin de Itali aanse treinfabrikant AnsaldoBreda een onderzoek eist naar de gecon stateerde gebreken in de omstre den hogesnelheidstrein. Zoekt: 3 meisjes voor de zaterdag en 2 voor de zondag Leeftijd 15 - 18 jaar Bel 0118- 502161 of sms naar 06 - 81-217489 RECTIFICATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3