Jongeren kennen Award toe Jury beslist: En de winnaar is.... Brusselmans zit nooit om mening verlegen CULTUUR 31 FILM BY THE SEA Stichting Vier het Leven onthaalt samen met Delta 500 ouderen op een uitje bij Film by the Sea. VUSSINGEN - De film The Weight of Elephants van regisseur Daniël Borgman heeft gisteravond de Youth Jury Award bij Film by the Sea gewonnen. Deze award betreft geen beeldje of geldbedrag, maar de poging de ze film in Nederland gedistribu eerd te krijgen. The Weight of Ele phants gaat over de io-jarige Adrian een gevoelige, eenzame jongen die zich dankzij zijn fanta sie weet staande te houden. Het is de enige boekverfilming (Of a boy van Sonya Hartnett), die zowel door Jongerenjury als door vakju ry wordt beoordeeld. „De esthetiek van deze film zuigt je mee in de belevingswereld van de io-jarig Adrian, De film is on voorspelbaar, meeslepend en speelt van begin tot eind met de verwachtingen en vermoedens van de toeschouwer", aldus het ju ryrapport. De andere twee geno mineerde films voor de Youth Ju ry Award waren: Ali, filmdebuut van de Spaanse regisseur Paco R. en Class Ennemy van Rok Bicek. De Jongerenjury presenteerde de prijsuitreiking op sprankelende wijze. Tevens werden de drie clips als resultaat van de clipshoot begin deze week vertoond. Aan sluitend was er in de Timmerfa briek het festijn 'CUT-feest'. VLISSINGEN - Natuurlijk kun je al tijd thuis een filmpje kijken, maar het wordt toch veel meer een uitje als je ervoor naar Film by the Sea gaat. Bovendien kom je daar ook veel andere mensen te gen en dat is vaak wel zo gezellig. Die gedachte schuilt achter de stichting Vier het Leven, die deze week verdeeld over drie midda gen 500 ouderen onthaald bij het filmfestival. „Het is een mooi be gin voor ons eerste seizoen", zegt Saskia Eggermond van de Zeeuw se afdeling van Vier het Leven. De stichting stimuleert ouderen film, concerten en theatervoorstel lingen te bezoeken. De doelgroep begint bij 65-plussers. Het eerste programma biedt tien evenemen ten in Goes, Middelburg en Ter- neuzen. „Wij hebben 25 vaste vrij willige begeleiders daarvoor be schikbaar", zegt Eggermond. Zij is zelf de enige betaalde kracht vanuit de landelijke stichting. Dankzij een startsubsidie van het VSB-fonds kunnen er verspreid over het land afdelingen van Vier het Leven worden opgericht. „Voor deze middagen bij Film by the Sea komt natuurlijk extra bud get kijken. Heel fijn dat we Delta daartoe bereid hebben gevonden. Zo is het mogelijk de middag gra tis aan te bieden met vooraf kof fie of thee met iets lekkers, verto ning van de film Still Mine en tot slot een drankje en een hapje." Vervoer is uiteraard een belangrij ke voorwaarde om ouderen te mo tiveren tot een uitje. „Onze vrij willigers halen de mensen desge wenst thuis op en brengen ze ook weer terug", zegt Eggermond. „Ik was 40 jaar niet meer naar de bioscoop geweest. Het kwam er niet van. Vanmiddag heb ik beslo ten dat we voortaan wat vaker zul len gaan", zegt Josephus van Stip hout (84) uit Vlissingen die sa men met zijn vrouw Johanna (78) een fantastische middag zegt te beleven. Ook de zussen Riet de Leeuwen (84) en Sara Jonkheer (90) zijn enthousiast. „Een paar jaar geleden bij De Storm vond ik het geluid veel te hard, maar nu was het goed. Ik vond het een prachtige film", zegt Sara. In de publiekspoll staat de film Purge van Antti Jokinen bovenaan in de F 8c L competi tie bij Film by the Sea. Dat hoeft echter geenzins een indicatie te zijn dat de vakjury vanavond tot dezelfde uitspraak komt. Eerder niet zelfs blijkt op basis van ervaringen van voorgaande ja ren. Een vakjury toont zich vaak eigenzinnig en komt soms tot een ander oordeel dan het 'grote pu bliek'. Desondanks lijkt Purge een grote kanshebber voor de F&L Dioraphte Award 2013. De film, gebaseerd op het boek Zuivering van de Finse schrijfster Sophie Oksanen, verbindt twee verhaallijnen. De ene vertelt de geschiedenis van twee zussen in de Tweede Wereldoorlog in Est land. Het andere verhaal speelt zich afin het heden: het jonge meisje Zara is op de vlucht voor de Russische maffia. Beide lijnen raken elkaar als Zara terecht komt bij de oude vrouw Aliide, onwe tend van het feit dat dit haar tan te is. Purge omvat ongeveer al het leed van de hele wereld: wreed heid, misdaad, moord, marteling en verkrachting. Menigeen zal zijn blik een keer afwenden, maar ook doordrongen worden van het feit dat geweld en onderdrukking van alle tijden zijn. Over de keus dat de regisseur dat met veel bom bast toont, zullen de meningen verschillen. Mocht binnen de vakjury grotere voorkeur bestaan voor subtieler werk en voor het spelen met de verwachtingen van de kijker dan geldt - zoals ook bij de Jongerenju ry - zeker ook The Weight of Ele phants van Daniel Borgman als grote favoriet. In de publiekspoll reikt deze film niet verder dan de 9e plaats, maar dat wil dus niet zo veel zeggen. Het blijkt een rijk poëtisch verteld verhaal over op groeien, keuzes maken, omgaan met onzekerheid en het hoofd bie den aan angst en bedreigingen. Opvallend veel waardering van het publiek krijgt ook Mr. Mor gan's Last Love van Sandra Nettel- beck. Deze film prijkt op de derde plaats, maar maakt geen reële kans op de F L Dioraphte Award. Afgezien van enkele verte derende scènes wil dit maar geen consistent verhaal worden en in troduceert de regisseur plots een tweede verhaallijn, terwijl de eer ste niet is afgerond. Ten slotte moet nog wel The At tack van Ziad Doueiri als kansheb ber worden genoemd. Wereldpro blematiek vertaald in herkenbare tragiek en spannend tot het ein de. Maar ja: tweede in de publieks poll. Dat is wellicht geen pré. vlissingen - Geef Herman Brus selmans een microfoon en je hebt al bij voorbaat een geslaagde mid dag, bleek gisteren opnieuw bij de dagelijkse literaire lunch van Film by the Sea. Toch paste het moment niet echt in het bioritme van de Vlaamse schrijver. „Ik ben nu opgestaan op het tijdstip waar op ik normaal gesproken naar bed ga. Doorgaans lunch ik om acht uur 's avonds. Koken doe ik nooit. Dat vind ik ongelofelijk verwijfd. Mannen-die koken zijn latente ho moseksuelen." Brusselmans staat bekend om zijn enorme productie. Sinds zijn debuut in 1982 brengt hij met een ijzeren regelmaat twee boeken per jaar uit, zodat zijn oeuvre in middels zo'n zestig titels omvat. Dat is veel, erkende hij, al is het ook relatief. „Het lijkt dat ik veel schrijf, maar dat komt doordat an deren zo weinig schrijven. Ik doe nu eenmaal alles snel. Ik moet werken, altijd bezig zijn. Ik haat traagheid." Keerzijde is dat de verschijning van een nieuwe 'Brusselmans' nauwelijks nog opmerkelijk is. „Ik ben een meubel geworden in de Nederlandse literatuur. Men is daardoor wel eens geneigd een boek van mij te negeren." Hij zit nooit om een mening verle gen, zo werd herhaaldelijk duide lijk. „Ach, meningen zijn als assho les: iedereen heeft er een", gooide hij er nog maar een oneliner uit. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2013 door Ali Pankow Vier het leven met film door Ali Pankow Vijfhonderd ouderen genieten van een 'aangekleed uitje' met film en een drankje en een hapje, foto Lex de Meester ANALYSE door Ali Pankow door Rolf Bosboom FILM BY THE SEA VANDAAG Een greep uit het programma van Film by the Sea vandaag: Literaire lunch met schrijver en ju rylid Adriaan van Dis (12.00 uur). Vertoning film Dementie En Dan met inleiding van regisseuse Ireen van Ditshuyzen (14.00 uur). Filmklassieker Karakter (16.15 uur), met na afloop vraaggesprek met Jan Decleir. Roel Reiné vertelt over zijn plan nen voor een film over Michiel de Ruyter (16.30 uur). De regisseur verzorgt om 19.45 uur ook een masterclass. Om 21.00 uur is de wereldpremière van zijn nieuwe film Dead in tombstone. De documentaire De keuken van Jo hannes, over de woensdag overle den culinair recensent Johannes van Dam, is vandaag twee keer te zien: om 15.00 en 17.45 uur. Opnamen VPRO-radioprogramma De Avonden (17.00-18.00 uur in de foyer), met o.a. Leo Hannewijk, Adriaan van Dis, Hedy d'Ancona, Jan Decleir en de regisseurs Antti Jokinen (Purge) en Bernard Attal (The Invisible Collection). Ook live muziek van Broeder Dieleman. De uitzending is 's avonds tussen 22.00 en 23.00 uur. Tijdens de Award Ceremony wor den de belangrijkste prijzen van het festival uitgereikt en ontvangt acteur Jan Decleir de Grand Acting Award (19.30 uur). 's Avonds treedt op het terras zi geunerorkest Tata Mirando op. Lees alles over Film by the Sea op de gezamenlijke website van PZC en Omroep Zeeland: www.pzc.nl/ filmbythesea. Herman Brusselmans foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31