I I I 30 MENINGEN brieven Organisatie NK Oestersteken in Bruinisse is dringend op zoek naar deelnemers die maandag hun kunsten willen vertonen. Naaktloper Schouwburg Verwarring Centrumgarage Humanitas Inkomens Terneuzen Syrië Aanlanding _L_ S3 BRUINISSE - Organisator Dick Pie ter Arkenbout, chefkok van restau rant De Vluchthaven in Bruinis se, hoopt op Zeeuwse kandidaten die komende maandag mee strij den om de titel 'Nederlands kam pioen Oestersteken'. Bij het NK moeten de deelnemers zo snel mogelijk dertig platte Zeeuwse oesters netjes openen en presenteren aan een jury. Arken bout: „De deelnemers moeten er wel verstand van hebben. Ze moe ten minimaal 18 jaar oud zijn en werken in de horeca of visserij." Een goede oestersteker kenmerkt zich volgens Arkenbout door een flinke dosis ervaring. „Je moet er duizenden van in je hand hebben gehad." Bij een wedstrijd oester steken gaat het om seconden. Bo vendien krijgen deelnemers straf- seconden bij als er bijvoorbeeld scherven in het vlees zitten of als een oester niet geheel los is van de schelp. Acht mensen hebben zich inge schreven, van wie vier uit Zee land. „Ik wil ten minste twaalf mensen voor een sterk deelne mersveld", zegt Arkenbout. „Ik hoop op mensen uit Yerseke of uit Bruinisse. Die dorpen zijn im mers echte vissersplaatsen." Arkenbout moest in allerijl op zoek naar deelnemers. Het NK zou eigenlijk in februari gehou den worden op de BBB, een hore- cabeurs in Maastricht. Dat evene ment werd echter verschoven naar oktober, waardoor er geen Nederlandse deelnemer zou zijn voor het WK. De Nederlands kam pioen mag namelijk op 28 septem ber meedoen aan het WK in het Ierse Galway. Om toch een Neder landse oestersteker af te kunnen vaardigen, bood Arkenbout aan om het NK in zijn eigen brasserie te houden. „Het is lastig om kan didaten te vinden die én maandag kunnen én eventueel volgend weekend naar Ierland reizen" De wedstrijd begint om 16.00 uur in 'De Vluchthaven'. Aanmelden via info@devluchthaven.nl of-tele foonnummer 06-12521226. HOE OPEN IK EEN OESTER? 0118-434005 dusdebat) voor 'werk'zullen opte ren? Dus behoud van een Zeeuw se biocentrale? Lijkt me eigenlijk vrij logisch dat naaktlopers (16 september) geen ID-bewijs kunnen tonen! Wat hen rest is enkel nog het boete kleed aantrekken... De PvdA-Zeeland nodigt haar le den uit deel te nemen aan het Ze- landusdebat op 1 oktober. Thema is de werkgelegenheid in Zeeland. Tegelijk meldt deze krant dat een PvdA-Kamerlifl via Kamervragen aandringt op sluiting en dus te gen ombouw tot biocentrale van de Zeeuwse kolencentrale (150 di recte werknemers). Dezelfde krant meldt dat de PvdA de confrontatie met de leden aan gaat over de JSF. Dit gebeurt op plaatsen waar onderdelen voor de 1SF gebouwd worden. Men hoopt dat daar de leden voor werkgele genheid en voor de aanschaf van de JSF zullen stemmen. Er zijn argumenten voldoende te gen de JSF, maar niet veel tegen de ombouw van de kolencentrale. Ombouw is beter dan windmo lens en beter dan zonnepanelen. Hoopt nu de provinciale PvdA- Zeeland dat ook haar leden (Zelan- Peter de Doelder roept de lezers op mee te denken over de verbou wing van de Schouwburg. Hij zou beter eens kunnen bedenken wat er met die afgrijselijke bouwput in de Noordstraat moet gebeuren, die al jaren ons mooie Middel burg ontsiert. Op het terrein van Miniatuur Walcheren is een mooi parkje aangelegd. Zoiets zou in plaats van de bouwput niet mis staan en zou ook een stuk pretti ger zijn voor de mensen die in de omgeving wonen. Die 12 miljoen kan dan aan belangrijker zaken worden uitgegeven in tijden van flinke bezuinigingen. Wat een goed idee van de ge meente Goes om de Westwalgara- ge (6 september) om te dopen in Centrumgarage. Ik hoop al jaren dat de gemeente Vlissingen de Fonteynegarage óok omdoopt in Centrumgarage, zodat het voor al le binnen- en buitenlandse bezoe kers van de stad meteen duidelijk is waar ze moeten parkeren. De raad van toezicht van zorgin stelling Humanitas besluit una niem een consultant 95.000 euro te geven om orde op zaken te stel len. Dat is veel geld. De consultant zelf meent dat hij zijn dikke vergoeding dubbel en dwars waard is, omdat hij al voor 1 miljoen aan overbodige kosten heeft gesaneerd. Het lijkt op profi teren van de financiële onkunde van deze instelling, die ten koste van ons premiebetalers haar zaak jes niet op orde heeft. Hoeveel zorginstellingen zijn er in Nederland, die van enig zake lijk inzicht gespeend zijn of waar gegraaid wordt en dus geld over de balk wordt gesmeten? Is dat de reden waarom we per persoon een eigen risico moeten betalen van 350 euro? Misschien zou zon der dergelijke verspillingen de zorgpremie ook wel omlaag kun nen. In de kranten wordt soms veel on zin beweerd over de inkomens van ouderen. Zo wijst prof. Meurs (17 september) op de gestegen in komens van ouderen. Gestegen in komens? De pensioenen zijn al ja renlang gelijk of dalend. Gepen sioneerden bij het ABP hebben vanaf 2004 al een bedrag gelijk aan vijf maanden pensioen ingele verd. Verder betalen 65-plussers sowieso 1100 euro meer inkom stenbelasting, omdat zij een lage re algemene heffingskorting krij gen. Bovendien betalen de werk gevers voor hun werknemers de inkomensafhankelijke zorgbijdra- ge, terwijl gepensioneerden deze zelf moeten betalen (via de fis-(S- cus). En dat kan oplopen tot ruim 2800 euro per jaar. De ziektekos tenpremie moeten beide groepen zelf betalen, maar die is veel lager dan 2800 euro. Na 25 jaar vechten tegen de bier kaai (gemeente Terneuzen) heb ik een medestander die de bin nenstad wil aanpakken. Hulde voor de positieve activiteiten van deze zuiderbuur. Als oud-voorzit ter van de wijkraad binnenstad zou ik tegen de gemeente zeggen: geef hem de verpauperde panden in de Verbindingsstraat 8 en 10 ca deau met daarbij een herstelver plichting. Laat onderzoeken of de ze meneer subsidies kan krijgen. Een man die ook nog oog heeft voor het onbegrepen historische belang van het gebouwde verle den in de binnenstad van Terneu zen, is net zo zeldzaam als een bouvier met veren. Gemeente zorg dat de binnenstad voor de bouw van de nieuwe sluizen tip top in orde is. Dan vestigen zich meer mensen in de binnenstad en hebben we het onder druk staande wijkcentrum weer meer dan hard nodig. Stel je voor: Ter neuzen eindelijk weer de Voor stad van Gent. een mandaat is van de VN. Dat is geen van beide het geval. Zelfs in dien Assad chemische wapens zou gebruiken, heeft het Westen geen mandaat om de wereldgen darme te spelen, aldus Hans Blix. Als Obama toch besluit om te bombarderen, dan overtreedt hij onmiskenbaar het internationaal recht en volgens Chomsky gaat het dan zelfs om een 'oorlogsmis daad'. Volgens het internationaal recht kunnen de VS Syrië maar aanval len in twee gevallen: als de VS zelf aangevallen wojden of als er Staatssecretaris Dijksma wil dat de gehele visvangst aan land word gebracht, ook ondermaats en niet voor de consumptie ge schikt spul (9 september) De knulligheid druipt als het wa re (zoals zo vaak) weer van dit voorstel af. Wat is hier aan de hand? De visserijsector wordt belast met extra werk dat niets anders ople vert dan onverkoopbaar spul en schade aan het milieu. Terecht zeggen de vissers dat jonge en te kleine vis in het water hoort. Dat een deel ervan dood gaat is aanne melijk maar dan dient het tot con sumptie van wat ook in de zee leeft. De overlevenden, gelukkig weet mevrouw Dijksma daarvan ook niet het aantal, krijgen een kans om op te groeien en om tezij- nertijd weer in de netten te belan den. Zonder verwachtingen te wekken van deskundigheid in deze heb ik getracht wat logischer te denken dan onze geachte staatssecretaris. Tp Oesterstekers gezocht voor NK door Merlijn van Dierendonck Dick Pieter Arkenbout, chefkok van restaurant De Vluchthaven in Bruinis se, zoekt deelnemers voor het NK Oestersteken, foto Ronald den Dekker Steek een (oester)mes in het scharnier tussen de schelpen. Houd de platte schelp boven. Wrik de schelp met een korte draaibeweging voorzichtig open. Verwijder de bovenste schelp. Verwijder gruis met het mes en snijd het oestervlees los van de schelp. Serveer de oester bijvoorbeeld op toast met wat citroensap en enkele druppels tabasco. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl J.W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Sjaak Oosterling Europalaan 56, Goes A. E. van den Berge Arnelaan 31, Middelburg Else Sauer-van Hees Bellamypark 7, Vlissingen W. J. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Sam van der Zee Spanjaardstraat 46, Middelburg Hans Vlottes Vlooswijkstraat 29, Terneuzen L. Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30