TO©S I PZC Belastingdienst int fors minder btw I I 1 I 2 IN HET NIEUWS ONDERWIJS interview Veel euro's zijn er niet. Dus rekenen minister Bussemaker en staatssecretaris Dekker op scholen en leraren. Die tekenden gisteren het onderwijsakkoord. COLOFON Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS C 6RIEKSE ECONOMIE TREKT IETS AAN HEB JIJ AL EEN BEBANKJE SEHAB EP T: 088-0139995 DEN HAAG - Nederland heeft bete re leraren nodig. Dat is de strek king van het akkoord dat het kabi net gisteren heeft gesloten met werkgevers en werknemers uit het onderwijs. De extra miljoe nen die bij elkaar zijn gesprok keld, moeten dan ook.aan hen ten goede komen, zeggen staatssecre taris Sander Dekker en minister jet Bussemaker. War merken leerlingen van het onder wijsakkoord? Dekker: „Betere leraren voor de klas. Docenten zijn de sleutel tot goed onderwijs. Daarvoor moeten we eerst zorgen dat er geen onbe voegde leraren meer voor de klas staan. Nu heeft 20 procent in het voortgezet onderwijs geen of niet de juiste papieren." Hoe zorg je daar voor? Dekker: „We zetten een lerarenre- gister op: wie daar niet in staat, mag niet meer voor de klas staan. Ook moet er meer aandacht ko men voor bij- en nascholing. Een advocaat moet ook op de hoogte zijn van de laatste wetten.". Maar is daar wel tijd voor? Bussemaker: „Hoge werkdruk is een van de grootste klachten op scholen. Daarom maken we nu 150 miljoen euro extra vrij om jon ge docenten aan te trekken. Die zitten nu werkloos thuis, terwijl we ze vanaf 2015 hard nodig heb ben omdat er dan veel oudere do centen met pensioen gaan." Docenten gaan minder lessen geven? Dekker: „We laten eindelijk de 1.040 urennorm los. Het enige dat we vaststellen, is dat in een mid delbare schoolcarrière er jaarlijks gemiddeld 1000 uur les moet zijn geweest. Of dat het ene jaar 1.040 en het andere 960 is, maakt niet uit. Die vrijheid moeten docenten hebben. Ook scheelt het een boel administratieve rompslomp." Leidt meer vrijheid niet juist tot min der kwaliteitsgarantie? Dekker: „Niet alleen de onderwijs inspectie moet verantwoordelijk zijn voor het controleren van kwa liteit. Op school moeten ook func tioneringsgesprekken plaatsvin den, zoals in veel andere beroeps groepen heel normaal is. Boven dien zijn docentep uitstekend in staat om elkaar te beoordelen. Op scholen waar leraren al achterin bij elkaar in de klas gaan zitten, werkt dat prima." ONDERWIJSAKKOORD Maar dat kost weer tijd? Bussemaker: „Klopt, maar het kan wel. We willen dat gemakkelijker maken. Door 3000 nieuwe docen ten aan te nemen én door de hui dige ouderenregeling af te schaf fen. Ervaren leraren moeten niet thuis zitten, maar kunnen hun ex pertise prima inzetten om jonge docenten te coachen. Die vallen nu vaak uit in de eerste vijfjaar van hun loopbaan." Meer docenten, dus kleinere klassen? Bussemaker: „Dat kan, maar ik wil dat niet vanuit Den Haag gaan bepalen. In de regio's waar sprake is van krimp, worden klas sen misschien juist samenge voegd." Is 150 miljoen voor extra docenten de enige extra investering? Bussemaker: „We maken ook nog 34 miljoen euro vrij om de salaris sen te verhogen en 135 miljoen eu ro voor het hoger onderwijs. Als het sociaal leenstelsel en de af schaffing van de ov-kaart door gaan, komt er bovendien nog 1,2 miljard euro vrij voor hogescho len en universiteiten. Dat is nu ook vastgelegd." Maar komt dat leenstelsel er wel? GroenLinks en D66 vinden dat jullie, ondanks het akkoord, nog te weinig in onderwijs investeren. Bussemaker: „Er is helaas geen gratis geld in Nederland. Met het leenstelsel willen we minder be steden aan levensonderhoud, om meer uit te geven aan kwaliteit. D66 wilde er echter nog een mil jard bij. Dat is er simpelweg niet." Het recordbedrag komt deels door fraude en belastingontduiking. Andere oorzaken: door de crisis gingen bedrijven failliet of vroe gen uitstel van betaling aan, en mensen gaven minder uit dan ver wacht. De cijfers komen uit onder zoek naar 'btw-gaten' in de EU on der leiding van het Centraal Plan Bureau (CPB), in opdracht van de Europese Commissie. Opgeteld blijken de nationale belastingdien sten 193 miljard euro minder te hebben geïnd in 2011 dan waar ze op gerekend hadden. Dat is 1,5 pro cent van het totale bruto binnen landse product (de totale geld waarde van alle geproduceerde eindgoederen en diensten, bbp). Nederland zat daar procentueel wel onder (0,7). Maar, zegt euro commissaris Algirdas Semeta (Be lastingen): „Het bedrag dat door de netten van de fiscus slibt, is on acceptabel. Met zulke sommen kunnen de publieke financiën worden opgekrikt." In Nederland liep het verschil tus sen de verwachte (theoretische) btw-inkomsten en de feitelijk aan het eind van het jaar geïnde btw-inkomsten tussen 2000 en 2007 sterk terug. Maar sinds de cri sis in 2008 wordt het btw-gat weer groter. De Commissie weet niet welk percentage door fraude verloren gaat, maar een Brits on derzoek wees onlangs uit dat het daar tussen een kwart en een der de ligt. Statistische fouten en slecht werkende fiscale diensten beïnvloeden de cijfers ook. Brussel ontvangt jaarlijks een per centage van de btw-inkomsten van de lidstaten; van Nederland was dat in 2011 circa 290 miljoen euro. Eurocommissaris Semeta komt binnenkort met een voor stel voor één standaard btw-aan- gifteformulier voor de hele EU. Brussel wil ook meer mogelijkhe den voor elektronische btw-af- dracht. ,ur. .v uiu aitiv iiiiii m Betere lessen met beetj e geld Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 door Sandra Donker en Francine Wildenborg Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het p/ivacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Het onderwijs moet een flinke kwaliteitsslag maken: minder werkdruk en minder regeltjes. In het regeerakkoord afgesproken investeringen komen nu vrij (689 miljoen euro). Extra: 34 miljoen voor de verho ging van salarissen van leraren, 150 miljoen euro voor 3000 extra jonge leraren, 135 miljoen euro voor hoger onderwijs. Urennorm: van 1040 naar 1000. Oudere leraren krijgen de moge lijkheid langer op school te blijven. door onze correspondent Petra Janbroers www.pzc.nl/abonneewerftabonnee BRUSSEL - De Nederlandse fiscus heeft in de afgelopen twaalf jaar in totaal 24,51 miljard euro aan btw niet kunnen innen. In 2011, een re cordjaar, ging het om 4 miljard eu ro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2