3,6 Begroting Orionis onder de loep Zonnepanelen op boerderij dankzij de buren 26 WALCHEREN Orionis Walcheren verwacht volgend jaar een tekort van 3,6 miljoen euro. De gemeenten moeten bijbetalen. 'Dit is leuker dan je geld op de bank zetten' VR VLISSINGEN - Het lukt Ononis Wal cheren ook volgend jaar nog niet financieel op orde te komen. De organisatie die voor de drie Wal- cherse gemeenten de sociale dienst en sociale werkvoorzie ning uitvoert, komt in haar begro ting voor 1014 een bedrag van 3,6 miljoen euro tekort. Het tekort wordt veroorzaakt door verschillende tegenvallers die Orionis verwacht. Zo denkt de instantie meer geld kwijt te zijn aan uitkeringen dan ze daar voor, via de gemeenten, van het Rijk krijgt. Orionis schat dit te kort op de begroting in op 1,8 mil joen euro. De organisatie ver klaart dit verschil uit de toename van het aantal mensen dat een bij standsuitkering ontvangt en de daling van de rijksbijdrage. Orionis probeert daarom de ko mende jaren het aantal uitkerings gerechtigden terug te dringen. Dat moet onder meer gebeuren door betere 'werkgeversdienstver- lening' en meer detachering, de inzet van extra rijksgeld voor aan pak van de jeugdwerkloosheid en verscherpte handhaving. De andere 1,8 miljoen van het to tale geschatte tekort wordt veroor zaakt door nog twee tegenvallers: enerzijds de hoge kosten voor de bedrijfsvoering, anderzijds de ho ge loonkosten bij de sociale werk voorziening, waarbij de subsidie hierop niet toereikend is. De reor ganisatie die bij Orionis is doorge- voerd, levert komend jaar nog on voldoende financiële voordelen op. Deze komen pas in 2018 volle dig tot uiting. Orionis wordt betaald door de drie Walcherse gemeenten. Zij dragen gezamenlijk jaarlijks 9,5 miljoen euro bij aan de instantie, naast het doorsluizen van rijks- geld. De verdeelsleutel die daarbij gebruikt wordt, is ongeveer 55 pro cent voor Vlissingen, 40 procent voor Middelburg en 5 procent voor Veere. Eventuele tekorten worden jaarlijks ook volgens die verdeelsleutel aangevuld. Vlissin gen en Veere hadden al een be drag gereserveerd voor het tekort in 2014. De extra bijdragen die nu voor 2014 verwacht worden, zijn nog 1,6 miljoen voor Vlissingen, 1,5 miljoen voor Middelburg en nog 174.000 euro voor Veere. In 2012 schatte Orionis het tekort voor 2013 op 3,5 miljoen. Uiteinde lijk bleken de drie gemeenten sa men 4,9 miljoen te moeten bijleg gen. De tegenvaller op de bedrijfs voering is dit jaar van 1,5 miljoen bijgesteld naar 0,9 miljoen, maar voor uitkeringen bleek een tegen valler van 4 in plaats van 2 mil joen euro. VLISSINGEN - De commissie maat schappelijk zaken van de gemeen te Vlissingen was gisteravond de eerste commissie op Walcheren die zich boog over het raadsvoor stel over de begroting 2014 van Orionis. Het bleef voornamelijk bij inhoudelijke detailvragen. In de raadsvergadering van 3 okto ber wordt een besluit genomen over de extra bijdrage van 1,6 mil joen voor Vlissingen. Peter Dingemanse van Orionis gaf de commissieleden een toe lichting op de begroting. Volgens Dingemanse zijn de vergoedin gen van het Rijk voor bijstandsuit keringen en de sociale werkvoor ziening niet toereikend. „Het klan tenaantal is op Walcheren hoger dan het landelijk gemiddelde." De rekenmodule die het Rijk han teert voor het bepalen van het ge middelde en de vergoeding voor uitkeringen die daarbij hoort, val len voor Walcheren ongunstig uit. Op dit moment hebben 2970 mensen op Walcheren een bij standsuitkering. Rens Reijnierse van de PvdA vroeg wethouder Marin de Zwar te, bestuursvoorzitter van Orio nis, naar de verdeelsleutel die ge hanteerd wordt voor de verdeling van de bijdragen van de drie Wal cherse gemeenten. Vlissingen moet volgens deze sleutel het meest bijdragen. De Zwarte zei dat er voor de be groting 2014 nog een nieuwe ver deelsleutel moet worden afgespro ken. In de raadsvoorstellen voor de conceptbegroting van Orionis voor Middelburg en Veere wordt overigens voorgesteld de oude ver deelsleutel toe te passen op de be groting 2014 en pas voor het jaar daarop een nieuwe af te spreken. Els Verhage vroeg De Zwarte naar de overschrijding van de Balken endenorm van de vergoeding die de interim-directeur van Orionis krijgt. Volgens De Zwarte loopt er in middels een onderzoek naar de vraag of de betaling aan het be drijf van de interim valt onder de wet op topinkomens. Boer Kees Steendijk en zijn vrouw Connie staan samen met de 'buren' naar de installatie van de panelen te kijken. Alleen ko men de buren niet allemaal uit de buurt. Het zijn buren van het pro ject Boer zoekt Buur. Een buur in vesteert 250 euro in zonnepane len op een boerendak en als tegen prestatie ontvangt de buur 300 eu ro aan waardebonnen die besteed kunnen worden bij de boer. Kees Steendijk: „Toen we hoor den van het project Boer zoekt Buur leek dat me een mooie ma nier om zonnepanelen aan te schaffen. Het is heel persoonlijk. Mensen komen op de boerderij kijken en dat vind ik goed. Ze zien dan waar de producten van daan komen. In de supermarkt zie je vaak niet waar de spullen vandaan komen en van wie." „Voor ons is het beter om produc ten regionaal af te zetten. We heb ben vaak problemen in het buiten land. Soms worden partijen om hele rare redenen afgekeurd: als je penen krom zijn bijvoorbeeld." „Bij Boer zoekt Buur is één en één eigenlijk drie", zegt Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieufede ratie, „Allereerst maakt het pro ject het voor de boer mogelijk om zonnepanelen te kopen. De twee de die ervan profiteert is de buur die in het project investeert. Die maakt een winst van 50 euro. De derde die voordeel heeft van het project is het milieu. Door de zon- nepanelen wordt deze boerderij klimaatneutraal." Op dit moment heeft Kees Steen dijk 22 investerende buren. Steen dijk kan echter nog veel nieuwe buren gebruiken. Hij wil er nog 102 zonnepanelen bij. Die zijn no dig om de aardappelen in zijn loods te kunnen koelen. Of een boer buren vindt, hangt af van zijn instelling. „Je moet actief be zig zijn met het zoeken van nieu we buren", zegt Steendijk, „Je kan niet blijven zitten en niets doen. Buren'vinden de boerderij niet uit zichzelf. Als je buren wilt vin- HOE WERKT HET PROJECT? den, moet je als boer amicaal zijn en een gemoedelijke sfeer kun nen creëren." Het project is vorig jaar ontstaan. Veel boeren willen graag zonnepa nelen, maar de financiering van ervan is voor veel jongere boeren een probleem. Daarom is Boer zoekt Buur bedacht. Vijftien Zeeuwse boeren hadden belang stelling, maar niet iedere boer of boerderij was geschikt. Melissa Ernst: „Niet elke boer ziet het zit ten om actief bezig te zijn met het werven van buren. Soms zijn de zonnepanelen ook te zwaar voor het boerendak." Uiteindelijk zijn er van de vijftien boeren ze ven overgebleven die meedoen aan het project van Boer zoekt Buur Zeeland. Ze wonen zelf in Goes, maar toch hebben ze voor Kees en Connie Steendijk van De Korenschoof in Kamperland gekozen om hun investering in zonnepanelen te doen. De twee dames - 'Nee, we willen niet met onze naam in de PZC' - lazen over het project en kozen een boer. „Omdat dit een biologische boer is", zegt de één. „Dat sprak ons aan." „Omdat we het een goed ini tiatief vinden", zegt de ander. „We hebben zelf ook zonnepane len op ons dak en we vinden dat er niet genoeg zonnepanelen kun nen zijn. En het is ook heel leuk om producten te krijgen, vooral als ze uit de streek komen. Je kunt je geld op de bank zetten, maar dit is veel leuker." Bij de familie Steendijk krijgen mensen tegoedbonnen waarmee de 'buren' aardappelen, uien, win terwortelen, pompoenen, tarwe of afbakbrood kunnen krijgen. Het brood wordt gebakken door bakke rij Schrieks die al het biologische brood met meel van de familie Steendijk bakt. „We maken paket- ten", vertelt Connie. „Dit jaar ten minste nog wel. Volgend jaar heb ben we hier een winkeltje. Dan kunnen mensen gewoon zelf hun producten kiezen." „De producten die we hier kunnen krijgen, spre ken ons aan", vertellen de twee bu ren uit Goes. „Er was ook een boer uit Kruiningen. Die levert vlees. Dat is niets voor ons. Dit zijn alle maal producten die we zelf graag gebruiken. Zij bakt bijvoorbeeld zelf graag brood, dan is het leuk om meel te krijgen." Orionis komt weer geld tekort door Carla van de Merbel De gemeenten Vlissin- gen, Middelburg en Veere moeten naar ver wachting 3,6 miljoen euro extra bijdragen. door Carla van de Merbel De conceptbegroting 2014 van Orio nis Walcheren komt volgende week aan de orde tijdens de commissiever gaderingen maatschappelijke zaken van Veere (dinsdag) en Middelburg (woensdag). Peter Dingemanse van Orionis licht de begroting ook hier toe. De gemeenteraden van Veere en Middelburg beslissen respectievelijk 10 oktober en 7 oktober over de extra bijdragen van respectievelijk 174.000 en 1,5 miljoen euro. door Janneke Koster KAMPERLAND - Op het dak van de aardappeiloods van boerderij De Korenschoof in Kamperland zijn donderdagmiddag 36 zonnepane len geplaatst. Kees Steendijk (rechts) en de installateurs op het dak van zijn aardappelschuur. foto Mechteld Jansen Een buur investeert 250 euro in zonnepanelen en ontvangt als te genprestatie 300 euro aan produc ten of diensten terug. De 300 euro is verdeeld over zes waardebonnen van elk 50 euro. Elk jaar kan één waardebon be steed worden aan producten en diensten bij de gekozen boer. Mensen die willen investeren hoe ven niet direct in de buurt te wo nen van de boerderij. In Zeeland doen zeven boeren mee aan het project: in Kamper land (2), in Kruiningen, Wol- phaartsdijk, Middelburg, Nieuw en Sint Joosland en Lewedorp. www.boerzoektbuurzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26