Officier eist opname van 'bijlman' in kliniek Rekenkamer kraakt voor tweede keer nieuwbouw marinierskazerne i I 'f Protestlied Rijke Russen en Chinezen snuffelen de laatste tijd aan miljoenenpanden in Zeeland. I 22 ZEELAND DURE HUIZEN vrijdag Geachte heer Rutte, Op het gevaar af dat ik voor de muziek uitloop, wil ik bij de ze toch graag de trom roeren over de mogelijkheid dat de Ma rinierskapel straks de aftocht moet blazen uit Rotterdam. De sluiting van de Van Ghentkazer- ne is natuurlijk de grootste dis sonant in een partituur vol val se noten die u de klinkende ti tel Miljoenennota heeft meege geven. Het is eerder een soap opera waarvan ik geen fluit be grijp. Ik ben ontstemd. De kans dat u ons naar een uithoek als Vlissingen dirigeert, klinkt mij bepaald niet als muziek in de oren. Wellicht vindt u dat ik te hoog van de toren blaas, maar ik zou nog liever mijn lier aan de wilgen hangen dan met stil le trom naar Zeeland te vertrek ken om daar tweede viool te gaan spelen. Ik zal alles op ha ren en snaren zetten om deze valse noot van uw repertoire te schrappen. Het is altijd hetzelfde liedje. In verkiezingstijd trompetteren de vaandeldragers van de poli tieke partijen dat er muziek zit in hun verkiezingsprogramma. Iedereen tamboereert dat zijn partij ervoor gaat zorgen dat het weer crescendo gaat met Nederland. Maar zodra ze in Den Haag hun partijtje mogen meeblazen, blijken verkiezings beloften valse lucht en weten ze in hun bezuinigingsdrift geen maat te houden. Ik weet, van het concert des le vens heeft niemand een pro gram, maar ik weiger te dansen naar het pijpen van een kabinet dat zijn instrumenten zo slecht bespeelt. Mijn inzet is met deze brief nog pianissimo, maar ik voorspel u dat ik alle registers zal opentrekken wanneer u geen toontje lager gaat zingen. Van Den Helder tot Den Briel zal het protest aanzwellen. Ik zal het verzet orkestreren, want de maat is vol. Ik kan on ze welluidende kapel niet laten verworden tot een dweilorkest dat straks ten onder gaat op uw amfibische Titanic die nog voor zijn doop uit de vaart wordt ge nomen. U zwaait hier met het stokje, laat het niet in een treur mars ontaarden. Hoogachtend, Jan Klaassen, trompetter in het leger van de prins. De man verkeerde die bewuste dag in een volledige psychose, zo stelden gedragsdeskundigen vast. Zijn daden kunnen hem dan ook niet worden aangerekend, aldus de officier. Waarom de man (42) die dag eerst op het dak van een schuurtje aan de Spreeuwehof stond en met een zwaard vernie lingen aanrichtte, daar kon hij gis teren geen antwoord op geven. Mogelijk heeft hij in zijn verbeel ding stemmen gehoord die hem irriteerden. Na zijn actie op het dak sprong hij op de grond, liep zijn woning binnen en keerde te rug met een bijl waarmee hij on der meer de voordeur van een buurman bewerkte. Volgens getui gen zou de man die buurman ook hebben bedreigd. „Ik steek je in je reet, ik steek je dood", zo herhaal de de echtgenote van de buur man die bedreigingen toen ze het woord kreeg. Nadat de verdachte was aangehou den door de politie werd hij enke le dagen in voorarrest gehóuden. Na zes dagen mocht hij terugke- BURGH-HAAMSTEDE - Het moet één van de duurste panden in Zee land zijn. Aan de Strandweg 38 in Burgh-Haamstede staat een enor me villa met rieten dak, binnen zwembad, tienduizend vierkante meter grond op een steenworp af stand van het strand. In Neder land is nauwelijks een koper te vinden voor dit pand met een vraagprijs van 3,6 miljoen euro. Makelaar Leslie de Ruiter is daar om maar wat blij dat hij sinds kort kan rekenen op serieuze be ren naar Heinkenszand. Volgens eigen zeggen werd hij daar be dreigd. Toen hij daarvan aangifte deed werd hij opnieuw aangehou den waarna de rechtbank via een civiele procedure besliste dat de man opgenomen moest worden in een psychiatrisch ziekenhuis. Hij heeft enkele maanden in zo'n instelling gezeten. Hij woont nu weer, onder begeleiding van Emergis, in een ander Zuid-Beve- lands dorp omdat zijn oude buurt genoten niet willen dat hij terug keert naar Heinkenszand. Volgens de man gaat het nu redelijk met hem 'maar het loopt niet over'. Hij heeft, zo zei hij, tijd nodig om te herstellen van die psychose. Van der Hofstede had niet veel tijd nodig voor zijn requisitoir. Hij nam de conclusies van de ge dragsdeskundigen over. Maar in het kader van het strafrecht eiste hij wel dat de rechtbank de man alsnog veroordeeld tot een opna me van één jaar in een psychia trisch ziekenhuis. Raadsman F. de Vleesschauwer liet weten dat de rechtbank de man niet nog eens een jaar naar een psychiatrisch ziekenhuis moet sturen, omdat dat zijn be handeling door Emergis kan door kruisen. Uitspraak 3 oktober. langstelling van rijke Chinezen en Russen. „We krijgen aanvra gen voor documenten en mensen vliegen heen en weer om de hui zen te bezichtigen", zegt De Rui ter. „Vanuit Azië en Rusland is er belangstelling voor Huize Zelan- dia in Noordwelle en binnenkort komt een Russische meneer het pand aan de Strandweg in Burgh-Haamstede bekijken." Zijn makelaarskantoor Residen- ce3ó5 (in Amsterdam en Rotter dam), dochterbedrijf van Chris tie's International Real Estate, ver kocht eerder dit jaar een ander landgoed aan Chinezen: de Een- dragt in Burgh-Haamstede. Ook andere buitenlanders zoeken in Zeeland naar een villa: voor het statige monumentenpand 'De Aveling' aan de Oude Haven in Zierikzee is interesse vanuit Ame rika, zegt De Ruiter. De maitelaar heeft meerdere ver klaringen voor de interesse uit het buitenland. „Deze mensen hebben vaak al een vakantiehuis in Spanje. Nederland is in trek, omdat de huizenprijzen verder ge daald zijn dan in de rest van Euro pa. Dit is hét instapmoment. In China wonen heel veel rijke men sen, die honderden miljoenen eu ro's te besteden hebben. De regels in dat land zijn streng, maar dit jaar mogen Chinezen hun geld voor het eerst ook in het buiten land investeren. In Rusland zijn Dat schrijft de Algemene Reken kamer, een onafhankelijk orgaan dat controleert of de uitgaven van het Rijk rechtmatig en doelmatig zijn. De Rekenkamer heeft de toe komstvisie op de krijgsmacht be keken: Het kabinet presenteerde die deze week. De Rekenkamer gaf donderdag voor de tweede keer een waarschuwing af aan de Tweede Kamer. Dat gebeurde eer der op 18 december 2012. Het oor deel over de verhuizing van de marinierskazerne van Doorn naar Vlissingen luidde toen dat de fi nanciële risico's groot zijn. Ook is het besluit onder grote tijdsdruk genomen en naar alternatieven is niet lang gezocht. Inmiddels heeft het kabinet besloten tot de bouw van een nieuwe kazerne. Ook wordt de Van Ghentkazerne in Rotterdam gesloten en gaan de op leidingen naar Vlissingen. Vol gens de Rekenkamer missen deze plannen onderbouwing. Zo vindt de Rekenkamer dat geen deugde- lijke raming is gemaakt van wat er precies aan vastgoed nodig is. Ook is niet gekeken naar wat be staande gebouwen voor rol kun nen spelen. De Rekenkamer is positiever over de verkoop van het logistiek on dersteuningsschip Karei Door man. Dat levert levert structureel lagere exploitatielasten op. Het schip dat nu wordt afgebouwd in Vlissingen kost 408 miljoen euro. Bij verkoop moet Defensie vol gens de Rekenkamer rekening houden met een verlies van 250 miljoen euro. Maar niet verkopen legt 'een zwaar beslag op het ex ploitatiebudget'. f X>, f' II ■yi!!!!' ïTnnmiiuuwm Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Een inwoner van Heinkenszand was volledig ontoere keningsvatbaar toen hij op 28 fe bruari een buurman bedreigde en vernielingen aanrichtte met een bijl en een zwaard. Om die reden vond officier van justitie G. van der Hofstede dat de man niet strafrech telijk vervolgd kan worden, zo zei hij gisteren. Maar hij vindt wel dat de Middelburgse rechters de 'bijl man' voor de periode van één jaar moet plaatsen in een psychiatrisch ziekenhuis. Chinezen zoeken door Cornelleke Blok Inwoner Heinkenszand verkeerde in een volledige psychose toen hij zijn buurman bedreigde. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Opnieuw bekritiseert de Algemene Rekenkamer de nieuwbouw van een marinierskazer ne in Vlissingen. De verkoop van marineschip Karei Doorman leidt tot lagere kosten. - IfWiti 83»*. 3? ADRES: Strandweg 38 in Burgh-Haamstede PRIJS: 3.600.000 euro BIJZONDERHEDEN: 10.000 vierkante meter grond, bin nenzwembad, riante living met openhaardpartij en half ronde tuinkamer, dubbele inpandige garage, bar en bui tenkeuken, vijf slaapkamers. PP I irrP 1 mm ADRES: JP5? Lokkershofweg 1, 5 Noordwelle v c* PRIJS: z 2.490.000 euro BIJZONDERHEDEN: monumentaal f woonhuis uit 1838 met aangebouwde boerenschuur, vrij staand koetshuis (gastenverblijf), winterkas, tennis baan en zwembad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22