t A 73% 176% V 1 Zorgpersoneel dat ook voor een naaste zorgt, is vaak op zoek naar balans tussen werk en privé. 'Mantelzorger kan extra steun goed gebruiken' VERDIEPING 11 eem je te veel het voortouw, dan hou den anderen zich al gauw op de achter grond. Bewaak je ei gen grenzen en praat met je broers en zussen." Het is een van de treffendste antwoorden uit een groot onderzoek onder mantelzorgers die werkzaam zijn in de zorgsector. Als er een familielid is dat erg afhankelijk is geworden door dementie, wijst iedereen graag naar de meest ervaren zorgverlener in de familie. Ook al werkt die al dagelijks met patiënten en is het nemen van enige afstand vrijwel onmogelijk, de 'professio nal' wordt vrijwel altijd stilzwijgend dé aangewezen mantelzorger. De 'participerende samenleving', waarover koning Willem-Alexander het dinsdag nog had, trekt een erg zware wissel op mensen die beroepsmatig toch al voortdurend klaar staan voor anderen. Want als familie of bu ren taken van de thuiszorg of de verple ging moeten overnemen, en dit extra ge wicht wordt louter gelegd op toch al zwaar belaste schouders, dan is het vragen om problemen. Er bestaat een risico op overbelasting, maar dat komt bij de familie niet op. En niet al leen bij de naasten, ook elders bestaat er nauwelijks begrip voor de zwaarte van mantelzorg. Op het werk lijkt nog een taboe te bestaan als het om mantelzorg gaat, want bijna de helft van de zorgprofessionals verzwijgt de neventaak tegenover de direct leidingge vende in het verpleeghuis, de thuiszorg of de ggz-instelling. Het blijkt allemaal uit een groot onderzoek dat pensioenfonds PGGM heeft gehouden en waaraan bijna achtduizend werknemers uit de sector zorg en welzijn hebben deel genomen. Bijna tweederde van de zorgmedewerkers neemt ook in de vrije tijd taken op zich die met verzorging te maken hebben. Een kwart van hen doet dat elke dag, vaak voor een familielid dat in een instelling woont. De betrokken medewerkers geven aan vaak moeite te hebben om werk en mantelzorg te combineren. Met name de zorg voor de mentiepatiënten wordt in veel gevallen als emotioneel zwaar ervaren. Bijna drie op de tien van de ondervraagde mantelzorgers hebben de zorg voor ie mand met dementie. De meeste mantelzor gers, in leeftijd variërend van 44 tot 67 jaar, zorgen voor een van de (schoon)ouders. De enquête maakt duidelijk dat mantelzor gers vooral behoefte hebben aan meer in formatie over bijvoor beeld wetten en re gels. Vrouwen verlenen de meeste mantel zorg, maar ook een relatief hoog percenta ge van de ondervraagde mannen zegt man telzorger te zijn. Mannen ondersteunen vooral bij praktische zaken, zoals in het huishouden. Vrouwen staan patiënten va ker emotioneel bij, bijvoorbeeld door te luisteren en troost te bieden. 60 procent van de ondervraagde mantelzor gers geeft al meer dan vijfjaar lang zorg. Een derde al langer dan acht jaar. Hoewel de verzorgers behoefte hebben aan meer begrip en steun, blijkt dit voor bijna de helft van hen geen gespreksonderwerp te zijn tegenover hun werkgever. Liesbeth Hoogendijk, directeur van de lan delijke vereniging voor mantelzorgers en zorgvrijwilligers Mezzo, heeft nooit eerder een onderzoek naar mantelzorgers uit één bepaalde beroepsgroep gezien. „Dat maakt dit onderzoek bijzonder. En na tuurlijk de conclusies, die tegelijk niet erg verrassend zijn. Want dat de combinatie van een zorgbaan en mantelzorg extra be lastend is, is eigenlijk voor de hand lig gend. Het gaat maar door. Alle dagen op het werk en 's avonds en in het weekeinde zorg verlenen. Natuurlijk weten deze pro fessionals prima hoe ze het best met een hulpbehoevend familielid moeten omgaan, maar dat neemt niet weg dat het erg belas tend is. Je kunt spreken van een verlengde werkdag, en dat in een zevendaagse werk week. Met veel emotionele belasting boven dien." Nti door het overheidsbeleid en de naken- de participatiesamenleving de druk op mantelzorgers alleen maar groter wordt, vindt Hoogendijk het voor de hand liggend dat iets wordt gedaan om de mantelzorger te ontlasten. „Veel van deze zeer toegewijde mensen vra gen pas hulp als het water hen aan de lip pen staat. Dan kan het al te laat zijn. Daar om moet gekeken worden naar mogelijkhe den om de zorgers te ontlasten. Dagbeste ding, ondersteuning om de mantelzorger eens een paar dagen eruit te laten gaan. Nu een belangrijk deel van de verantwoorde lijkheid voor de begeleiding van ouderen naar de gemeenten gaat, moeten die daar voor ruimte f reëren. Maar ik maak me daar wel zorgen over, want de budgetten gaan eerder omlaag dan omhoog." Opdrachtgever voor het onderzoek is coöperatie PGGM, met 585.000 leden, on derdeel van de grote pensioenverzekeraar uit de zorgsector. Directeur Frido Kraanen vertelt waarom ook bij de coöperatie zorg bestaat over de positie van de mantelzorger: „Het aantal ouderen dat extra ondersteuning nodig heeft, neemt toe, het aantal dementeren den zal de komende dertig jaar verdubbe len. Het kabinet wil dat we steeds vaker een beroep kunnen doen op zorg uit de ei gen omgeving. En onze leden hebben al een erg belastende baan." De coöperatie legt de uitkomsten van het onderzoek niet naast zich neer. Kraanen: „Wij willen onze leden helpen een balans te vinden in hun bestaan. Dat draagt ook bij aan een vitale sector zorg en welzijn. We ondersteunen mantelzorgers met coaching. Vanaf vandaag is op website van PGGM een online forum ingericht, waar we samen met Alzheimer Nederland vra gen over mantelzorg en dementie behande len en tips geven ter verlichting van hun zorgtaak." woners, er zijn twee perso neelsleden, die je vaak he lemaal niet ziet." „Vader lijkt nu gelukkig, al is dat moeilijk te peilen. Maar of hij ook tevreden heid blijft uitstralen als moeder niet meer zou ko men, waag ik te betwijfe len." Omdat ze zeifin de gehan dicaptenzorg werkt en ook vier kleinkinderen heeft, is het programma van Bea overvol. Ze loopt geregeld tegen haar grenzen aan. „Mijn moeder kan ook wat extra zorg gebruiken. Sinds vader in het ver pleeghuis woont, is de on dersteuning door de de- mentieconsulente wegge vallen. Extra ondersteu ning van de mantelzorger zou een enorme verlichting kunnen beteke nen." De mantelzorger die voor de mantelzorger zorgt. Bea van der Bruggen (55) uit Til burg staat altijd klaar voor haar moeder (82), die op haar beurt dagelijks voor haar in een verpleeghuis wo nende dementerende echt genoot (83) zorgt. e ondersteu- ning door het W personeel in JL—het verpleeg huis schiet tekort. Ik heb echt de indruk dat het an ders kan. Het is dat er vrij willigers zijn, anders zou den de dementerende be woners echt aandacht te kort komen." „Mijn moeder gaat dage lijks naar vader, ze woont gelukkig dichtbij. Ze ver zorgt hem, doet de was, geeft hem eten en drinkt koffie met hem. Zelf ga ik ook een a twee keer per week naar mijn vader, net als enkele andere familiele den." Bea houdt haar hart vast voor het geval dat haar moeder iets óverkomt. „Dan zit het tehuis met een probleem. De afdeling van mijn vader telt tien be- VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2013 J Zeven zwaar beladen werkdagen per week door Paulus Smits 'N Verpleegk. Toezicht Persoonlijke Huishoudelijke handelingen houden verzorging verzorging Praktische ondersteuning Emotionele ondersteuning .(••VMM» Bea van der Bruggen foto fotopersburo Van de Meulenhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11