'Ik had best wat hulp kunnen gebruiken' 'Overdag en 's avonds in de zorg, dat is veel' 10 VERDIEPING MANTELZORG "W~ k had bij de ver koop van het huis en de administratie- JL voering best wat hulp kunnen gebruiken", zegt Christa, „al was het maar met een standaard- handleiding. Nu heb ik al les op google moeten zoe ken." Haar tante verloor door haar dementie langzaam het zicht op de realiteit. „Ik had veel contact met haar, zag dat het achteruit ging. Maar ze hield de schijn op. Toen het on houdbaar werd, ging het snel. Het was een 'sand- wichperiode'. Mijn vader lag op sterven, mijn kinde ren gingen trouwen." Christa zorgt ook voor haar schoonmoeder en be zoekt geregeld haar eigen moeder van 83, die in Ame- rongen in een verpleeg huis woont. „Omdat ik in de zorg werk, zeggen men sen gauw dat ik ook maar voor al die familieleden moet zorgen. Maar daar door kan het net te veel worden." Nu zit Christa thuis. Niet omdat het te veel werd, maar omdat ze van de fiets viel en haar bekken brak. Haar man weet nu wat het is om mantelzorger te zijn. veel, en het is best confron terend. Overdag zie je din gen, die je 's avonds bij je eigen moeder ook tegen komt. Daar zou ik best eens met mensen over wil len praten. Ook komt het voor dat ik door mijn werk of privéaangelegenheden enkele dagen niet naar moeder kan gaan. Dan heb ik een schuldgevoel. Maar het is niet anders. Ik pro beer het zo goed mogelijk te regelen." Confronterend vindt Cobie het ook, dat haar moeder soms 'aan de wandel' gaat en een tijdje onvindbaar is. „Dan doolt ze rond. Waar moeten we haar zoeken? Ze gaat dan wel eens naar oude beken den, we proberen nu af te spreken dat die ons bellen als ze binnenwandelt, of ze proberen haar zelf terug te brengen." 1 uim drie jaar geleden is de- mentie vastge- .JL steld, maar het ging al langer minder goed met haar. Ze vergat steeds meer, of deed din gen op een andere manier. Samen met mijn twee jaar oudere zus heb ik haar thuis zo lang mogelijk ge holpen, maar op een gege ven moment kon dat niet meer. Ze at niet meer op tijd, kon zelf geen bood schappen doen en had gere geld etenswaren in huis die over de datum waren. Daar is ze nog eens ziek van geweest. Als het zo ver komt, weet je dat je iets an ders moet zoeken." Minimaal één, maar meest al drie keer per week, gaat Cobie naar haar moeder. Daarnaast heeft ze een baan in de zorg. „Dat is Toen haar tante van 87 in een verpleeghuis werd opge-. nomen, werd Christa Wijn horst (49) uit Vlaardingen bewindvoerder. Ze is de ad ministratie van tante gaan voeren en - dat was wel het meest verantwoordelijke - haar huis verkopen. Christa Wijnhorst foto David van Dam Sinds negen maanden woont de 74-jarige moeder van Cobie Antonis (48) in een verzorgingshuis in Val- kenswaard. Op een niet-ge- sloten afdeling. De reden van haar opname is haar toe nemende dementie. Cobie Antonis (staand) met zus en moeder, foto fotopersburo Van de Meulenhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10