Starbucks wil geen v I President Brazilië kan wel relletje gebruiken I I Zes doden op overweg 8 BUITENLAND Protesten na een politiek getinte moord in het Griekse Piraeus ontbranden in felle onlusten. J1 EP 1 Russen beschieten schip Greenpeace De Russische kustwacht zou gisteren meerdere waar schuwingsschoten hebben gelost richting het Green- peace-schip Arctic Sunrise in de Barentszzee ten noor den van Rusland. Green- peace-activisten hadden zich vastgeketend aan een - olieboorplatform van Gaz prom. Het staatsbedrijf wil met Shell gaan boren naar olie in het poolgebied, maar volgens de activisten is het platform niet veilig. Nederland heeft ophelde ring gevraagd aan Moskou. Dode gevonden in belegerde woning De Oostenrijkse politie heeft dinsdagavond laat een verkoold lichaam gevonden in de boerderij waar een 55-jarige man zich had ver schanst. Hij had drie agen ten en een ambulancechauf feur gedood. Ook trof de po litie er een uitgebreid wa penarsenaal aan. Strijd in Nigeria eist veel levens Bij gevechten tussen de jiha- distische terreurbeweging Boko Haram het Nigeriaanse leger zijn 150 extremisten en zestien militairen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers is ook een leider van de groep, Abba Goroma. Er stond een beloning van 45.000 euro op zijn hoofd. Whisky Kennedy onder de hamer De fles whisky die een schoolvriend ooit aan presi dent John F. Kennedy ca deau zou hebben gegeven, wordt in oktober in New York geveild. De fles moet zo'n 3000 dollar (2200 euro) opbrengen. Of de whisky nog goed te drinken is, werd niet bekendgemaakt. Jongen sterft na aanval van mieren Mierenbeten zijn een jon gen (13) in Texas fataal ge worden. Hij werd gestoken toen hij zich warm wilde lo pen voor een footballwed- strijd. Hij viel bewusteloos neer, waarna hij naar het zie kenhuis werd gebracht. Daar overleed de jongen. BOTSING PIRAEUS - De bloedspetters liggen nog op de stoep voor het café waar de anti-fascistische rapper Pavlos Fyssas gistermorgen werd neergestoken. „Wij zijn allemaal Pavlos!", roept een meisje terwijl ze bloemen legt. Dan klinkt even verderop gerinkel van glas. Drie in het zwart geklede jongens slaan met ijzeren staven en bijlen de pui van een bank kapot. Even later gaat de fik erin; bewoners snellen toe om het vuur met een tuinslang en emmers water te do ven. In de hele straat staan vuil containers in brand. Protesten nadat anti-fascisti sche rapper Killah P wordt neergestoken voor een café in havenstad Piraeus In de westelijke stad Patras, hadden demonstranten het gemunt op kantoren van Gouden Dageraad Griekenland is woedend na de po litiek getinte moord op Fyssas (ar tiestennaam Killah P) in haven stad Piraeus bij Athene. De ver dachte van de steekpartij verklaar de aanhanger te zijn van de rechts-extreme partij Gouden Da geraad. Naar verluidt ruziede Fys sas in het café met enkele rechts-extremisten in zwarte uni formen over een voetbalwed strijd. Toen hij wegging, werd hij opgewacht door een grotere groep. Bij de mishandeling die volgde werd hij drie keer in zijn borst gestoken. Voordat hij een paar uur later aan zijn verwondin gen overleed, vertelde Fyssas de politie wie de dader was. In heel Griekenland gingen an ti-fascisten de straat op. Op diver se plaatsen, waaronder in de wes telijke stad Patras, hadden demon stranten het gemunt op kantoren van Gouden Dageraad. De moord op Fyssas is het tweede incident binnen een week waar bij aanhangers van de ex- treem-rechtse partij betrokken zijn. Vorige week donderdag raak ten negen leden van de commu nistische partij zwaargewond toen ze posters aan het uitdelen waren. Ze werden aangevallen door een groep van vijftig perso nen in outfits van Gouden Dage raad. Eerder waren vooral migran ten en in mindere mate homosek suelen doelwit van dergelijke mis handelingen. Gouden Dageraad ontkent iets met de moord te maken te heb ben. De partij doet het erg goed in de peilingen: zo'n 13 tot 15 pro cent van de Grieken zegt bij ver kiezingen op hen te zullen stem men. Daarmee zou de partij de derde van het land worden. De oproep komt tijdens de weer hevig opgelaaide discussie in de VS over de wapenwet na de schiet partij op de marinebasis in Was hington. Starbucks heeft bijna ze venduizend koffiewinkels in de VS. Howard Schultz, topman van Starbucks, deed de oproep omdat er het afgelopen halfjaar meer mensen de koffiewinkels binnen kwamen met geweren. Dat zorg de vaak voor veel onrust en ver bijsterde reacties van klanten en personeel. „Onze winkels zijn er om mensen een ongestoord en veilig verblijf te bezorgen", aldus Schultz in een open brief. Het beleid van het bedrijf was al tijd dat mensen vrij waren om hun geweren en pistolen mee naar binnen te nemen. De wa pens konden ook zichtbaar wor den gedragen in staten waar dit is toegestaan. Starbucks wil nu ook in zulke staten het meenemen van wapens naar de filialen tegen gaan. Schultz zegt dat er geen sprake is van een verbod, zijn op roep is een dringend verzoek: „Ik De gemoederen naar aanleiding van de spionage door de Ameri kaanse nationale veiligheids dienst zijn in Brazilië hoog opge lopen. Dusdanig dat president Dil ma Rousseff officieel afziet van een bezoek aan president Barack Obama in Washington, dat voor eind oktober stond gepland. Rousseff liet deze week duidelijk blijken nog steeds zeer ontstemd te zijn over de gang van zaken. „Dit soort illegale praktijken waar bij communicatie van inwoners, bedrijven en zelfs politici wordt onderschept, is ongeoorloofd en slecht voor het democratisch ver trouwen tussen twee bevriende landen", stelt Rousseff. Zelfs een direct telefoongesprek van een klein half uur, dat de Bra ziliaanse president deze week had met Obama, kon geen oplossing bieden. Volgens politicoloog Joao Feres Junior van de Universiteit in Rio de Janeiro is de keus om niet naar Washington te gaan stra tegisch slim van Rousseff. „Ze heeft het bezoek niet afgezegd, maar uitgesteld. Er stonden niet veel belangrijke thema's op het programma en met haar houding heeft ze naar de buitenwereld wel een sterk signaal afgegeven." Dat is broodnodig voor de staats vrouw, aangezien haar populari- Zelfs een telefoongesprek van een half uur, dat Rousseff had met Obama, kon geen oplossing bieden teit na de protesten in juni enorm kelderde. Volgend jaar wil Rous seff herkozen worden, voor een tweede termijn. „Ze moet nodig aan haar imago werken en deze si tuatie helpt daarbij", zegt Feres Ju nior. Uit peilingen blijkt inder daad dat de populariteit van Rous seff weer is gestegen. De verwachting is dat een nieuw bezoek niet voor volgend jaar april plaatsheeft. Dit zal ook me de afhangen van de handelwijze van Obama en zijn regering in de komende weken en maanden rond het spionageschandaal, dat in juni aan het rollen kwam door de openbaring van klokkenluider Edward Snowden. De patstelling tussen de twee landen kan op de korte termijn economische gevolgen hebben De patstelling tussen de twee lan den kan op de korte termijn eco nomische consequenties hebben. De Braziliaanse vliegtuigbouwer Embraer aast op een contract met het leger van de VS, terwijl het Amerikaanse Boeing juist in de ra ce is om Brazilië te voorzien van een lading gevechtsvliegtuigen. Daarnaast zal Brazilië, mede door de spionage van multinational en oliegigant Petrobras, minder snel geneigd zijn om bij de grote olie-concessies van dit jaar op drachten naar Amerikaanse bedrij ven door te schuiven. Of de relatie tussen Brasilia en Washington op de lange termijn is geschaad, valt nog te bezien. Maar Brazilië is het enige invloed rijke land in de wereld dat aan de VS laat weten dat niet te spotten valt met de gevoelens en rechten van haar bevolking. MOERMANSK WENEN KANO John F. Kennedy foto AFP NEW YORK CORPUS CRISTI Havenstad grimmig na moord door onze correspondent Thijs Kettenis OTTOWA - Zonder af te remmen reed een dubbeldekkerbus gisteroch tend (lokale tijd) deze overweg op, in het zuiden van de Canadese hoofd- door onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse koffie- keten Starbucks heeft zijn klanten opgeroepen hun vuurwapens voortaan thuis te laten. door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse president Dilma Rousseff wil vol gend jaar herkozen worden maar kampt met een lage populariteit Het PRISM-schandaal komt haar handig uit. Volg GPjwzeldenrust op Twitter voor updates uit Brazilië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8