I Kamp Komt Aldel iets tegemoet LAAGSTE PRIISÜ mm BINNENLAND 7 Project X zette een jaar geleden Haren op z'n kop. Hoogleraar Van den Brink voor ziet vaker uitwassen van de feestcultuur. TILBURG - „Ik denk dat er in de toe komst nog meer ordeverstoringen komen waar sociale media een rol in spelen", zegt hoogleraar maat schappelijke bestuurskunde aan de Universiteit van Tilburg en lec tor aan de politie-academie Ga briel van den Brink. „Een tweede Project X zal er niet snel komen, maar misschien gaat het een vol gende keer om hooligans of ande re sportgerelateerde evenemen ten. Daarom is het goed bij de ach terliggende oorzaken van 'Haren' stil te staan." Merthe zette een uitnodiging voor haar verjaardag op Facebook, noemde het feestje naar de film Project X en schreef zo geschiede nis: haar zestiende verjaardag op 2i september 2012 liep uit op een enorme chaos. Vijfduizend jongeren overspoel den het Groningse dorp. De poli tie pakte er 110 op; twaalf van hen kregen later cel- en werkstraffen en moesten schadevergoeding be talen. Job Cohen leidde een com missie die de gebeurtenissen on derzocht; het rapport leidde tot het opstappen van zowel burge meester Rob Bats als politiechef Marion Latour. Van den Brink zat in de commis- sie-Cohen om de maatschappelij ke achtergronden van de zogehe ten Facebookrellen te onderzoe ken. Hij vatte zijn bevindingen sa men in een boek. „De focus lag erg op de schuldvraag. Terwijl de complexe achtergronden ons iets kunnen leren: hoe kunnen we soortgelijke ontsporingen voorko men? Want Haren is door het oog van de naald gekropen. Er hadden doden kunnen vallen." Volgens Van den Brink botsen in onze maatschappij twee ontwik kelingen: de roep om veiligheid en de wens van het individu om zich vrij te uiten en te gedragen, inclusief bij tijd en wijle norm overschrijdend gedrag zoals een met alcohol doordrenkt feest. Het ooit zo letterlijk en figuurlijk sobere en nuchtere Nederland kent volgens Van den Brink anno nu een sterke 'feestcultuur' waar bij jongeren al vroeg grote hoe veelheden alcohol drinken. „Heel veel ouders vinden dat dat moet kunnen, zij doen er zelf aan mee. Maar bij 16-jarigen kan alcohol tot schade leiden in het brein/ Dat pu berbrein is toch al niet goed in het controleren van de eigen im pulsen. Pubers zoeken grenzen en risico's op. In Haren had het on der invloed van alcohol nog meer uit de hand kunnen lopen." In gesprekken met ouders en jon geren na 'Haren' bleek volgens hem wel dat ouders ingrepen. „Veel ouders hebben hun kinde ren verboden te gaan of duidelij ke afspraken gemaakt. Ik had dat eerlijk gezegd niet verwacht." Ook al kregen de rellen al snel het stempel 'Facebookrellen', zonder de 'gewone' media was de zaak wellicht nooit zó uit de hand gelo pen. Van den Brink: „De meeste inwoners van Haren zijn er van overtuigd dat de 'oude' media de zaak hebben aangewakkerd. Ze ker toen een aantal mediamensen jongeren zelfs opriep naar Haren te komen." Zoals een van de Harenaren tegen de onderzoekers zei: „Als Het Jour naal er mee opent, weet je dat het een ontzettende hype wordt." Tegelijkertijd bleven de autoritei ten maar volhouden dat er 'geen feestje' ging komen. Ze waren to taal niet voorbereid op de vloed golf die intussen op het dorp af kwam. Van den Brink en zijn onderzoe kers durven te stellen dat er geen sprake was van 'georganiseerde rellen' waarbij bijvoorbeeld voet balhooligans het voortouw na men, zoals sommigen opperden. Vrijwel alle jongeren gingen zon der slechte bedoelingen naar Ha ren. Een jongere die op het 'feest' af kwam, vertelde de onderzoekers: „Ik was overdonderd door wat er allemaal gebeurde. Iedereen zat in een soort roes." Van den Brink: „De stemming in de aanloop naar de avond was eerst jolig. Door de drank werd de sfeer langzaam grimmiger. Er zijn beelden die aantonen dat jonge ren zich anders gingen gedragen en van alles naar de politie gingen roepen zodra er een tv-camera op hen gericht was. De jongeren stonden daar maar; er gebeurde niets, er werd hen ook geen ver maak geboden. Dan kun je wach ten tot iemand de lont in het kruitvat steekt. Vrijwel iedereen die er was, noemt een knal van il legaal vuurwerk als hét moment waar het fout ging. Zo'n klap zorgt voor een panische stem ming. Dat werkt aanstekelijk. Het werd ook nog eens donker. Ieder een was bang en boos. Dan slaat de vlam in de pan." Heeft Nederland met 'Haren' een les geleerd? Van den Brink: „Er zijn daarna nog een paar Pro ject X-initiatieven geweest. In Arnhem is zowat de hele stad af gesloten om een feest te voorko men. Andere gemeenten waar het dreigde te gebeuren, gingen met een met de ouders van jongeren praten. Ze werden op de eventue le - financiële - consequenties ge wezen: er wordt op u gelet! Die ouders keken vervolgens wel uit. Dat gebeurde zonder publiciteit. Dat werkt goed. Je moet er echter wel bovenop zitten." Een van de aanbevelingen in het boek is dat autoriteiten zich niet moeten verbergen in ivoren to rens en achter protocollen, maar bereid moeten zijn snel te impro viseren en te luisteren naar bur gers, professionals en de jongeren zelf. „Niemand ging met hen pra ten in Haren, terwijl we hen juist heel serieus hadden moeten ne men." Het in het Eemsmondgebied van Groningen gevestigde Aldel zit in de problemen doordat het bedrijf aanzienlijk meer geld kwijt is aan elektriciteit dan concurrenten in bijvoorbeeld Duitsland. De minis ter wil niet achterblijven bij Duitsland waar de grootverbrui kers eerst helemaal geen trans portkosten hoefden te betalen en na protesten van de Europese Commissie nu een korting van 90 procent geldt. Dat de elektriciteitstarieven in buurland Duitsland goedkoper zijn dan in Nederland, kan Kamp niet veranderen. „Nederland en Duitsland moeten de subsidiesys temen op elkaar afstemmen." Kamp is bereid te kijken naar een overbruggingsregeling. Het be drijf in Groningen onderzoekt momenteel de mogelijkheden om een directe elektriciteitsverbin ding te laten leggen naar een Duits elektriciteitsbedrijf en zo goedkoop energie af te nemen. Het ministerie van Economische Zaken bekijkt de consequenties van zo'n stap. SLECHTS €54 ONBEPERKT BELLEN ONBEPERKT SMS 2000MB DATA SAMSUNG GALAXY S3 Incl. 500 belmin/sms Incl. 500MB datategoed] GEEN €50 MAAR SAMSUNG GALAXY S4 Incl. onbeperkt bellen! Incl. onbeperkt sms'en Incl. 2000MB datategoed DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 Proj eet X uitwas van feestcultuur door Joep Trommelen „Er hadden doden kunnen vallen bij Project X Haren." foto ANP DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Economische Zaken) wil de in het voortbestaan bedreigde aluminium smelter Aldel tegemoetkomen. Kamp kondigde woensdag in de Tweede Kamer aan dat hij zo snel mogelijk met een voorstel komt om grootverbruikers van elektrici teit als Aldel al komend jaar 90 pro cent korting te geven op de trans portkosten van energie. [8.0 megapixel camera 5 inch touchscreen iOS besturing l.c.m. 2-jarig Tele2 Actiebundel 500 (500 belmin/sms en 500MB) l.c.m. 2-jarig Vodafone Red D (onbeperkt min/sms en 2GB data) vergeet met een uitreksel van de KvK en je legitimatiebewijs mee te nemen Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan S1 Terneuien Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7