PU Ifil Nieuw leven gevraagd voor piano met speciaal verhaal PvdA-Sluis verkiezing in met thema-avonden 60 Risico's aan hergebruik Vlaanderencomplex 24 ZEEUWS-VLAANDEREN SHOWBANO AXEL Hoogtijdagen showband Axel herleven met optreden tijdens de bevrijdingstaptoe en reünie. Vrijmetselarij opent deuren van loge in Spui Advertentie: Opgeknapte piano Waar: Zeelandnet Geplaatst door: Maria Moria uit Biervliet Prijs: Elk aannemelijk bod De meeste spullen op Zeelandnet lij ken weinig emotio nele waarde te heb ben. Als er al een re den wordt genoemd voor de ver koop, komt het meestal neer op iets als: 'Ik gebruik het nooit meer, weggooien is zonde.' Zel den kom je een advertentie tegen waar zo'n grote belofte achter zit als bij de advertentie van Maria Moria (44) uit Biervliet. „Hij wil de het liefst dat zijn piano naar jong talent zou gaan. Dat was zijn laatste wens." Ze verwijst naar de piano die ze pasgeleden te koop heeft gezet. Oorspronkelijk komt de piano uit Amsterdam. Voor een kennis ging ze op zoek naar een opknap- piano. „Hij was ziek, een piano om aan te sleutelen was een mooi project voor hem." Ook de 'oudere man' - zoals Maria naar haar kennis verwijst - was afkom stig uit Amsterdam. „Twee keer per maand kwam hij naar Bier vliet om aan zijn piano te sleute len. Hij vond het fijn om tussen de dieren aan zijn hobby te wer ken." Dieren te over bij Maria thuis. Met haar stichting Zorgeloos Die- De partij wil met inwoners en be langenorganisaties praten en dis cussiëren over het sociale zaken (woensdag 25 september), demo grafische ontwikkelingen (woens dag 2 oktober) en recreatie, toeris me en economie (woensdag 23 ok tober). De PvdA hoopt met de aan wezigen een aantal stellingen uit het concept-verkiezingsprogram- ma te bespreken. Het afdelingsbe stuur en de fractie van de PvdA hopen tijdens die besprekingen ideeën te horen, die ze kunnen op nemen in het definitieve verkie zingsprogramma. De drie thema-avonden beginnen telkens om 20.00 uur. renleven zet ze zich in voor die ren in nood. In haar atelier knapt ze meubelen op en verkoopt ze Tibetaanse spullen waarmee ze Tibetaanse vluchtelingen en kun stenaars ondersteunt. Plek ge noeg voor een oudere man om aan zijn piano te klussen. Helaas heeft hij zijn werk niet af kunnen maken. „Hij is inmiddels overleden", vertelt Moria. „Het was echt zijn project, dus wij hebben er niet aan gewerkt. We kunnen de piano eventueel wel schilderen, maar aan de binnen kant doen we niets meer. Er moet nog wel even naar gekeken worden, hij is begin 2012 voor het laatst gestemd. Voor een gezin of kinderen die beginnen met mu ziek maken is het een prima pia no." Een opkoper die het instrument wilde overnemen, ving bot. „Dat doe ik echt niet. De oudere man wilde graag dat de piano naar een nieuwe generatie zou gaan, daar hou ik mezelf aan." Maria vraagt 395 euro voor de piano, maar het instrument mag ook goedkoper weg. „Het wordt tijd dat er iemand op speelt", glimlacht ze. „Zelf kan ik het niet." Daarom is elke aanne melijk bod goed. Maria Moria: „Zolang hij maar naar jong talent gaat." axel - Het is veelzeggend. Eddy Sorber, één van de organisatoren van de reünie van showband Axel, meldt het terloops. „Ja, heel veel leden zijn met elkaar ge trouwd." Zijn verklaring is een voudig. „We repeteerden twee keer per week en gingen in het seizoen ook nog elk weekend er gens spelen, meestal in Frankrijk. We waren vaak samen. En dan krijg je dat. Mooi toch?" Het idee een reünie te houden lag toch niet zo voor de hand. Het is dat Frank Deij van de viering van Axel 800 jaar stad het vorig jaar in een vergadering opwierp. Eddy Sorber en Rein Scheele waren er bij en dachten direct 'ja, waarom niet?' Want als er een muziekge zelschap in Axel heeft bestaan dat geschiedenis heeft geschreven, is het showband Axel. Ooit opgericht als drumband door Dolf Schoot van de vishan del maakte showband Axel - 'dat was moderner', aldus Sorber - vooral in de jaren tachtig van de vorige eeuw furore. Op hét evene ment voor showbands, het We reldmuziekconcours in Kerkrade, sleepten de Axelaars in 1985 het nationaal kampioenschap in de eredivisie binnen. Een jaar werd zelfs het hoogste aantal punten in SPUI - Wie meer wil weten over 'het mysterie van de vrijmetsela rij', moet zaterdag naar Spui. De Zeeuws-Vlaamse vrijmetselaarslo ge L'Amitié sans Fin houdt dan van 10.00 tot 16.00 uur open huis in haar onderkomen in Spui, in de voormalige kerk naast de mo len. Het thema 'ontdek het myste rie van de vrijmetselarij' is doelbe wust gekozen, omdat rond de be weging nog altijd een zweem van geheimzinnigheid hangt. Vrijmet selaars zijn zeker in het verleden nogal eens beschuldigd van (poli tieke) complotten. Met het open huis wil L'Amitié sans Fin de wer kelijkheid laten zien. de eredivisie gehaald. Het kon niet op. Musici die samen zo'n goed resul taat kunnen neerzetten, moeten een sterk gemeenschapsgevoel hebben. Dat is ook gebleken bij de organisatie van de reünie, waar aan een hernieuwd, eenmalig op treden is gekoppeld op de traditio nele bevrijdingstaptoe in Axel. De taptoe is zaterdagavond op het Kennedyplein tegenover cultureel centrum De Halle. De reünie is zondag vanaf 14.00 uur in het Gre- goriuscentrum. Meer dan zestig oud-showbandle den doen zaterdagavond mee aan de bevrijdingstaptoe. Voor de reü nie hebben zich 130 oud-leden aangemeld. Bij het repeteren voor de bevrijdingstaptoe viel het Sor- BEVRIJDINGSTAPTOE De gemeente had het voormalige stadskantoor, de sporthal en de re mise al in eigendom en wil nu ook de evenementenhal (voor drie ton) kopen. Heel het com plex zou vervolgens worden over gedragen aan de Leutfabriek voor huisvesting van wagenbouwers, loopgroepen en andere organisa ties. CDA-er Jaap Scheele stelt vast dat de hal, net als de andere gebouwen, op zwaar verontreinig de grond staat. Dat maakt het complex - als daar ooit sprake van zou zijn - schier onverkoopbaar. De Leutfabriek is prima, maar de gemeente moet afzien van de koop van de hal. Christenunie en SGP vinden dat de risico's onvol doende zijn belicht en pleiten voor vestiging van de Leutfabriek op het Cargill-terrein, zoals aan vankelijk de bedoeling was. En de grond onder het Vlaanderencom plex moet snel worden gesanee m door Ellen Nieuwenhuijse In de rubriek 'Prikbord' wordt het ver haal achter een advertentie op internet of het traditionele 'supermarktprik bord' verteld. De plaatser ervan legt uit wat hij of zij zoekt of in de aanbie ding heeft. Maria Moria achter de te koop gezette piano, foto Peter Nicolai OOSTBURG - De Partij van de Ar beid in Sluis begint de verkiezings campagne met drie thema-avon den in de Rabozaal van het Oost- burgse Ledeltheater. 'Verleren doe j e het nooit' http://www.ateliermoria.com/a- 29566630/design/witte-piano/ door Harmen van der Werf oud-leden van show band Axel hebben instrument weer opgepakt voor een eenmalig optreden. Axel herdenkt traditiegetrouw de bevrijding door Poolse militairen in september 1944 met onder meer een taptoe. Showband Axel doet mee met een reünieband van oud-leden. De andere deelnemers zijn: christe lijke drumfanfare Hosanna uit Axel, drumfanfare showorkest Del taband uit Vlissingen, showband Blue Phoenix uit Axel, Jong Kunst en Genoegen uit Leiden en het Krakowski Orkiestra Staromiejska uit Krakau. De taptoe is op het Kennedyplein van 19.15 tot 22.15 uur. Het Poolse orkest speelt ook za terdag tussen 14.00 en 14.30 uur op het plein bij het stadhuis van Axel. door Wout Bareman SAS VAN GENT - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Terneuzen juicht de huisvesting van de Leutfa- briek in het Vlaanderencomplex toe. Maar de gemeente moet niet óók nog eens de evenementenhal voor drie ton kopen. Daaraan kle ven te veel risico's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68