Toeristenveiling keert volgend jaar terug Blussen van brand in de top begint aan de voet Alarm over diefstal van scooters en brommers Steun Rijk voor aanpak N59 blijft vooralsnog uit 26 BEVELANDEN en THOLEN De Lange Jan Achter die kleine deur aan de voet van de to ren, die toegang geeft tot de gang naar de Wandelkerk ligt de achilleshiel van de Lange lan ver scholen. In die gang is een soort kastruim- te vol buizen, meters, kranen en knoppen. Via die buizen kan in geval van brand water tot in de kruin van de Lange )an en de da ken van de Nieuwe- en de Koor kerk worden gestuwd. In de kast zitten de aansluitpunten waaraan de brandweer de slangen koppelt om water in het blussysteem te pompen. Maar dan moet de brandweer wel dat kleine deurtje kunnen berei ken. Wat als de leien en andere de len van de daken en de toren naar beneden kletteren? „Beter zou zijn om de aansluitpunten op eni ge afstand van de toren te maken. En nog mooier zou een automati sche sprinklerinstallatie zijn, die water kan halen uit een eigen bas sin. Maar daar hangt wel een be hoorlijk prijskaartje aan", zegt Jo- han Padmos van de gemeente Middelburg. Hij legt uit dat een brand op grote hoogte niet met de standaarduit rusting van de brandweer te be strijden is. Het is voor brandweer lui onmogelijk om via de smalle wenteltrap, luikjes en laddertjes naar boven te gaan. Ze zouden als ratten in de val zitten mocht het vuur zich onder hen uitbreiden. De ladderwagen reikt niet hoog genoeg. En er staat niet genoeg druk op de waterleiding om tot zeventig, tachtig meter hoogte te komen. Het bovenste deel van de Lange Jan is voornamelijk uit hout ge construeerd. Daar is het brandge vaar het grootst. Via een sprinkler systeem kan er hoog in de toren en de daken van de kerken water gespoten worden. In dat systeem zit normaal lucht onder hoge druk, dankzij een compressor on der in de toren. Het systeem vul len met water zou in de winter door bevriezing tot problemen lei den. Overal in de toren en de kerk daken zitten detectoren. Bij hitte springt een sprinklerkop open en valt de luchtdruk weg. Óp dat mo ment gaat een alarm af op de meldkamer. En dan snelt de brandweer naar de Lange Jan om water in het systeem te pompen. Waar het kopje van de sprinkler gesprongen is, komt water naar buiten. Om waterschade te voor komen, springen niet alle sprin klers meteen open. Van onderaf kan een deel van het systeem van de Lange Jan aangestuurd wor den. Als de brand dreigt over te slaan naar de toren kan de brand- weer het bluswater via een twee de, open sprinklersysteem tot bo ven in 4e toren brengen. Zo wordt een soort waterval ge creëerd om de toren van boven naar beneden nat te maken. De Abdijtoren is in zijn lange his torie herhaaldelijk ten prooi geval len aan vlammen. Aan de vrees voor brand in de toren danken de Middelburgers hun bijnaam: Ma neblussers. Op een nacht sloeg de nachtwacht alarm toen hij dacht dat de toren in brand stond om dat hij een vurig schijnsel door de raampjes in de toren zag. De brandweer rukte uit om te consta teren dat er geen sprake was van brand, maar dat het schijnsel van de maan de toren in een vurige gloed had gezet. De Middelbur gers delen hun bijnaam met de in woners van Mechelen. Ook daar zette in de zeventiende eeuw een volle maan de toren 'in vuur en vlam'. Sinds half juni konden zowel in woners als toeristen elke woens dag twee keer terecht bij de vei ling. Het doel ervan was de pro motie van streekproducten. Bezoe kers konden bieden op tientallen producten waaronder Thoolse aardappelen, eieren, aardbeien pioenrozen en harderfilet. „We hebben meer dan duizend gasten ontvangen", zegt Sabine Verburg van de stichting Lekker 'Regionaal Product, één van de ini tiatiefnemers. „Daarmee zijn we meer dan tevreden. We deden het tenslotte voor de eerste keer." Op sommige dagen was de zaal te Ook adviseert Don om het stuurs- lot te gebruiken als een scooter of brommers wordt geparkeerd. Er worden momenteel op Walche ren veel scooters en brommers ge stolen. Dit jaar iets minder dan vo rig jaar, maar vergeleken bij de rest van Zeeland springt Walche ren er nog steeds negatief uit. Tot half augustus ging het op Wal cheren om 88 aangiften tegenover 108 in diezelfde periode van het vorige jaar. De politie kreeg vorig jaar, voor heel Zeeland, 184 aangif tes van brommer- of scooterdief stal. Volgens Don worden veel van die voertuigen gestolen door simpel het achterwiel op te tillen en weg te lopen met de gestolen brom- Dat heeft gedeputeerde Ingrid de Bondt (VVD) laten weten op vra gen van het CDA. Het dagelijks bestuur van Zuid-Holland trok tien miljoen uit om de doorstro ming op de rijksweg tussen de Grevelingendam en Hellegats plein te verbeteren. De provincie wil vooral geld steken in het onge lijkvloers maken van de kruispun ten bij Den Bommel en Oude Ton- klein om alle bezoekers een plek in de veilingbankjes te kunnen ge ven. „Gelukkig loste de veiling meester dat op een ludieke ma nier op", zegt Verburg. „Bezoe kers konden dan achterin de hal gaan staan of op de vensterbank zitten. In plaats van op de knop drukken mochten ze iets roepen op het moment dat ze de veiling- klok stil wilden zetten." Volgens Verburg keert de toeris tische streekproductenveiling in de zomer van 2014 zeker terug. De kans is groot dat het aantal vei lingen wordt uitgebreid. Wellicht komt er een dag bij, maar er kun nen ook meer veilingen op de woensdag komen. Lekker Regionaal Product wil vol gend jaar arrangementen rondom de veilig opzetten. Daarover is ze in gesprek met de Thoolse horeca. De stichting heeft ook contact met Belgische touroperators in een poging meer Vlamingen naar Sint-Annaland te halen. mer. „Alleen een slot om het ach terwiel is echt niet voldoende." Volgens hem blijkt uit de cijfers van de politie dat eigenaren van gestolen brommers en scooters wel heel erg nonchalant omgin gen met hun eigendom. „Zestig procent van de gestolen brom mers en scooters stond niet eens op slot. Daarbij was alleen maar het sleuteltje uit het contactslot gehaald." De politie roept Walchenaren op om locaties door te geven waar ge sleuteld wordt aan brommers en scooters. „Ook willen de agenten heel graag weten waar veel scoo ter- en bromfietseigenaren bij el kaar komen of bij elkaar staan. De politie heeft hiervoor een speciale mailadres aangemaakt: scooter@zeeland.politie.nl. Volgens Don let de politie mo menteel extra op. Dankzij die alertheid lukte het de afgelopen dagen om twee jongens van zes tien jaar uit Oost-Souburg aan te houden. Zij hadden in hun woon plaats een scooter gestolen. ge, maar dat gebeurt pas als ook het Rijk investeert. „Het Rijk is primair verantwoor delijk is voor de weg. Maar onze wegen sluiten er op aan. Daarom hebben we een bescheiden be drag gereserveerd waarmee we het Rijk in beweging willen brengen. Of het Rijk daartoe be reid is, durf ik niet te beloven." Het CDA wil dat ook de gemeen ten Goeree-Overflakkee, Schou- wen-Duiveland en de provincie Zeeland meebetalen. Woensdag werd duidelijk dat het hele pakket van investeringen waar de N59 deel van uit maakt, op steun van Provinciale Staten kan rekenen. door Rob Paardekam I Brandweerman Gert Meijer laat zien waar de brandweerslangen aan het blussysteem worden gekoppeld, foto Ruben Oreel Wie hijst de vlag in top, wie bepaalt welke muziek het carillon speelt en wat als er brand is? In de PZC een serie over de grootste Middelburger aller tijden: de Lange Jan. door Theo Giele Het deurtje dat toegang geeft tot het blussysteem. Via dit slot kan de brandweer toe gang krijgen. Volgende week deel 4: muziek. De sprinklerinstallatie in het hok van de beiaardier. SINT-ANNALAND - De toeristische veilingen van streekproducten in Sint-Annaland zijn de afgelopen maanden zo succesvol geweest dat er volgend jaar een vervolg komt. De kans bestaat zelfs dat het aan tal veilingen wordt opgevoerd. MIDDELBURG - De politie raadt de jeugd op Walcheren met klem aan om scooters en brommers goed vast te zetten. Het liefst op een af gesloten terrein en anders met een stevig kettingsiot aan een boom, een paal of een hek, zegt woord voerder Alwin Don. door Joeri Wisse DEN HAAG - De provincie Zuid-Hol land heeft nog geen toezegging van het Rijk over investeringen in de N59 op Goeree-Overflakkee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62