Politiek zwartepieten is begonnen 'Rijk zegt niks toe over fotografe Anita investering in N59 Pantus trekt in SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Ruzie, blunders en tegenslag. 'Never al dull moment' in de korte historie van het Welzijnshuis. Krot of Kans-huis zierikzee - Gedwongen huwelij ken lopen vaak uit op scheiding en zo gaat het ook met het wel zijnswerk en de kinderopvang, die sinds 2005 deel uitmaken van het nu failliete Welzijnshuis. Al voor de oprichting gaat het fout. De stichting Kinderopvang is bang voor haar centjes en zegt in 2003 niet mee te willen doen aan een welzijnskoepel. De Licht boei, het sociaal- cultureel werk en de peuterspeelzalen van het Le ger des Heils, wil ook niet want is bang voor verlies van de identi teit. Met de mededeling dat de subsidies aan beide instellingen worden ingetrokken, schopt PvdA-wethouder Aad van der Wouden beide kikkers terug in de kruiwagen. Opvolger en partij genoot Gert-Jan van der Salm krijgt de stichting Jeugd, stich ting Welzijn Ouderen, Kinderop vang Schouwen-Duiveland, SKW De Lichtboei en de peuterspeelza len van De Lichtboei zo ver dat ze in oktober 2003 tekenen voor sa mengaan in het Welzijnshuis. Na 'Nobelgate' waarbij het voltallige college aftreedt, ontstaat in juni 2004 commotie als blijkt dat CDA-wethouder Roel van der Wekken zonder overleg welzijns- ambtenaar Jaap Willem Coumou tot directeur heeft benoemd. Een flinke tegenslag dient zich aan in februari 2005. Stichting Kinderop vang blijkt een tekort van 135.000 euro te hebben. Van der Wekken is 'not amused'. Hij zegt dat er mensen rondlopen 'met dubbele agenda' en dat de verhouding met het Welzijnshuis is b'ekoeld. Toch vult hij het tekort aan. Enkele maanden later moet er nog een ton op tafel komen en mort de SGP dat er bezuinigd moet wor den. Een jaar na de opening aan het Calandplein in Zierikzee, maakt SGP-wethouder Gilles Houtekamer een uitglijder. Door een misverstand met het Rijk moet hij nog drie ton subsidie overmaken aan het Welzijnshuis. Daarna gaat het bergafwaarts. In april 2007 waarschuwen ambtena ren dat kinderopvang op zo veel locaties niet te betalen is. Drie maanden later kiest Obase, het openbaar onderwijs, voor de Beve- landse kinderopvang en niet voor Koos, zoals de Schouwse opvang inmiddels heet. Bevelanden zou meer diensten bieden dan Koos. Navrant is dat Obase wordt geleid door een ex-collega van Coumou. Nadat de gemeenteraad in 2008 besluit de subsidie aan Koos te stoppen, luidt ex-wethouder Van der Salm - nu in zijn functie van bestuurder Welzijnshuis - de noodklok. „Het Welzijnshuis wan kelt. De kinderopvang trekt een zware wissel." B en W schrikken en stellen drie jaar 270.000 euro beschikbaar. In april 2011 wordt Van der Salm zelf directeur. Cou mou is dan al om gezondheidsre denen vertrokken. De Rekenka mer oordeelt in april 2012 kritisch over het Welzijnshuis en legt de zwarte piet bij B en W. Later sluit Koos enkele vestigingen en in fe bruari 2013 meldt de PZC dat 'Koos vecht voor zijn bestaan'. Er moeten elf vaste krachten uit. Tot twee keer toe weigert het UWV de ontslagaanvragen. De loonkos ten lopen door en er komt niet veel geld binnen. Op 10 septem ber is het Welzijnshuis failliet. zierikzee - De politiek mag uitma ken wie blaam treft in het drama Welzijnshuis. Hoewel de gemeen teraad vanavond bijeenkomt, is het onwaarschijnlijk dat die vraag dan al wordt beantwoord. De Rekenkamer van de raad oor deelde vorig jaar hard over B en W. Zij hebben de doelstellingen van het Welzijnshuis niet om schreven en hebben onvoldoende toegezien op de uitvoering van ta ken. Het Welzijnshuis zelf is te lang bezig geweest met het op or de krijgen van de organisatie. Ver der blijkt uit alles dat B en W steeds meer afstand hebben geno men van het Welzijnshuis dat zij ooit zelf hebben opgericht. Wat resteerde was een 'inkooprelatie' zoals de Rekenkamer het noemt. Oppositiepartij Alert! is de eerste die de zwarte piet speelt. B en W wisten al lang dat het fout ging bij het Welzijnshuis, maar heb ben de raad daarover niet inge licht. Misschien hebben we wel te veel taken aan B en W gedele geerd, vindt Jos Beije van Alert! Achter de schermen rommelt het al wel. „We hadden geen ambte naren directiefuncties moeten ge ven", „We hadden Koos niet als concurrent van het Bevelandse Ki- beo in het zadel moeten zetten" en „Het was niet slim van ons om een commerciële kinderopvang te laten functioneren binnen een welzijnsstichting", zijn kreten uit de wandelgangen.'Tijdens de com missievergadering vanavond om 19.30 uur, mag het publiek mee spreken. Vanaf 20.00 uur zijn raad en college aan het woord. Dat liet gedeputeerde Ingrid de Bondt (VVD) weten op vragen van het CDA. Het dagelijks be stuur van Zuid-Holland heeft tien miljoen uitgetrokken om de doorstroming op de rijksweg tus sen de Grevelingendam en Helle- atsplein te verbeteren. Met name het ongelijkvloers maken van kruispunten bij Den Bommel geld stoppen, maar geeft dit pas uit als ook het Rijk investeert. „Het Rijk is primair verantwoor delijk voor de weg. Maar onze we gen sluiten erop aan. Daarom heb ben we een bescheiden bedrag ge reserveerd waarmee we het Rijk in beweging willen brengen. Óf het Rijk daartoe bereid is, durf ik niet te beloven." Het CDA wil dat ook de gemeen ten Goeree-Overflakkee, Schou wen-Duiveland en de provincie Zeeland meebetalen. Woensdag werd duidelijk dat het hele pakket van investeringen waar de N59 deel van uit maakt, op steun van ude Tonge wil de provincie. Provinciale Staten itenkan rtkenet^ ZONNEMAIRE - Het Krot of Kans-huis aan de in I.M van der Bijlstraat in Zonnemaire wordt van maandag 23 tot en met 27 sep tember bewoond door Anita Pan tus uit Nijmegen. De fotografe wil de oudste bewo ners van het dorp en een paar jon geren tussen de 16 en 20 jaar oud fotograferen in hun eigen huis en op hun favoriete plek in de na tuur van Schouwen-Duiveland. Hiermee wil ze de verbinding la ten zien tussen mens en natuur en jong en oud. In het Krot of Kans-huis onderzoeken bewoners de kans voor Schouwen-Duive land als toekomstige krimpregio. smaJlfljO nsMiiO olol Nazomer proeverij bij boerderij Roskam Wijn, kaas en advocaat staan za terdag op het menu tijdens een nazomer proeverij bij boerderij Roskam aan de Taaiersweg 12 in Kerkwerve. De wijn komt van wijnhuis Reisfeineweine uit Briedel in Duitsland, de boe renkaas komt van Westplaat uit Sommelsdijk en de advo caat van boerderij Roskam. Al le producten worden op am bachtelijke wijze geprodu ceerd. Deelname aan de proeverij is gratis. De opbrengst van de kof fie en thee die wordt verkocht gaat naar stichting Sao Tiago. De proeverij duurt van 13.00 tot 18.00 uur. Rugvin zoekt bootjes voor bruinvistelling De stichting Rugvin zoekt nog twee of drie vrijwillige schip pers met motorbootjes die zon dag mee willen doen aan de jaarlijkse bruinvistelling op de Oosterschelde. Volgens de organisatoren is de weersverwachting 'veelbelo vend'. Voor de scan mag het niet te hard waaien, eerder is de telling daarom ook afgelast. Wie zondag met een aantal tel lers aan boord over de Ooster schelde wil varen kan contact opnemen met Stichting Rug vin door te bellen (026-3635444) of mailen, rugvin@planet.nl. Rotarydub ruimt havenbodem op De Rotaryclub Zierikzee gaat zaterdag de havenbodem van Marina Port Zélande op de Kabbelaarsbank schoonmaken. Daar is een grote grote groep vrijwilligers voor opgetrom meld. Er werken onder meer zo'n vijftig duikers aan de actie mee en de Reddingsbrigade Schouwen-Duiveland levert twee boten. Het materiaal dat opgedoken wordt, zal op de wal schoonge spoeld worden en als afval of oud ijzer afgevoerd worden. De schoonmaakactie duurt van 9.30 tot 16.00 uur en vindt plaats bij de haven van Marina Port Zélande. Boot met fietsers vast op het Veerse Meer De 22 meter lange fietsvakantie boot Wending uit het Friese Heeg is woensdag net na elf uur door een stuurfout aan de grond gelopen op het Veerse Meer, nabij Oranjeplaat. Het schip kon niet meer voor- of achteruit. De KNRM-boot Oranje uit Veere schoot te hulp en pro beerde het vaartuig met 22 op varenden aanvankelijk los te trekken. Dit mislukte echter doordat de Wending te groot was voor de KNRM-boot. Een professionele berger wist rond drie uur het schip weer vlot te krijgen. huil en snik maar niet wij regelen alles G-rüw DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 Welzijnshuis door Ton van den Nouweland 8 jaar en drie maanden heeft het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland bestaan. door Joeri Wisse DEN HAAG - De provincie Zuid-Hol land heeft nog geen toezegging van het Rijk over investeringen in de N59 op Goeree-Overflakkee. KERKWERVE BURGHSLUIS OUDDORP VEERE zierikzee id a A w irk tn sinacn autoichadeteam.nl -9VIU uoriDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55