*rt - Ja* 11 f ,V_ UIT 9 4 Nico Out Galerie De Ouverture is geen doorsnee locatie. Kunstenaar Willem Behr heeft een voor af braak bestemd pand aan de Cadzandse boulevard tijdelijk ingericht als expositieruimte. De voormalige winkel oogt bepaald niet gelikt en dat heeft wel wat. Het is een plek van iemand die com promisloos zijn hart voor kunst deelt met wie wil ko men. Maar hoezeer een ini tiatief ook sympathie oproept, uiteindelijk moet het werk de moeite waard zijn voor een bezoek. Behr heeft met zijn vaste kompaan Freddie Huylenbroeck uit Vlaanderen een collectie werk van meer dan twintig Nederlandse en Vlaamse kunstenaars bij elkaar ge bracht. Middelgroot of klein van formaat, veel schilderijen, maar ook grafiek, teken kunst en fotografie en enkele sculpturen. Qua stijl variërend van naturalistisch tot ex pressief. Behr exposeert zelf ook mee. De passie die ik zie in het streven om leven in de Zeeuws-Vlaamse kunstbrouwerij te brengen, komt ook terug in zijn werk. Daar in zoekt hij vormen om conformisme en {£- gelzucht aan de kaak te stellen. Hij ge bruikt daarvoor een expressief ogende beeldtaal. Waar hij echt losjes schildert, neemt hij me mee, maar het komt ook voor dat hij de balans tussen expressief en trefzeker niet vindt. En dan wordt het werk gekunsteld. Als ik de tentoonstelling als geheel overzie, voel ik de verwantschap van Behr met zijn collega's. Het gaat steeds om intensiteit van bestaan. Soms krijgt dat vorm in lichtheid en toont iemand als Ca- trien Caymax in een heldere beeldtaal on bekommerde, zelfbewuste en speelse vrou wenfiguren. Zij weet een mooi evenwicht te vinden tussen stilering, spontane lijnvoe ring en levendige kleuren. Rauwer en ook overtuigend zijn de kleine, licht ironische schilderijen van Jan van den Driessche. Voorstellingen van relaties tus sen mannen en vrouwen. Soms gewoon ge zellig, soms geladen met erotische span ning. Het is mooi om daarnaast iemand als Marijke Meersman aan te treffen die onge looflijk beheerste, collageachtige voorstel lingen creëert. In" een combinatie van teke nen en aquarelleren, etaleert zij trefzeker al le mogelijkheden: van een subtiele lijnvoe ring tot expressief spetteren. Verrassend is het werk van Manja Kindt die op een doorwerkte bruinige onder grond twaalf kleine gebreide onderjurkjes aan lijntjes hing. Ze kunnen zich van links naar rechts bewegen, relatief vrij en vol be lofte. Een grote tegenstelling met het werk ernaast. Daarin zijn de jurkjes op het fond vastgeplakt en weggeschilderd in een waas van vyitgrijze tinten. De draagsters hebben hun frisheid verloren en zijn opgelost in de anonimiteit. Ik zag ook landschappen, waarbij ik vooral werd getroffen door de kleine paneeltjes van Guido Muylaert, die heerlijk met vette klodders olieverf in de weer is geweest en op klein formaat er steeds weer in slaagt om zijn zeegezicht net zo boeiend te ma ken als zijn materiaalgebruik. Ook Els Heuts toont naast een sterk portret een goed geschilderd kaal winterlandschap met daarin een eenzame figuur. Sfeervol en geladen met eenzaamheid. Een aparte zaal kreeg Martha Marjenburch, oorspron kelijk beeldhouwster, maar nu vooral bezig met digitale collages, die zij onberispelijk, laat printen op dibond. Soms spelen zelfge maakte of gevonden figuratieve sculpturen van mensen een hoofdrol. In andere geval len plaatst zij foto's van mensen in ver vreemde of verrassende decors. Voorstellin gen over vergankelijkheid, schoonheid en eenzaamheid, waarbij je zelf verhalen kunt verzinnen.... Redenen genoeg om zelf poolshoogte te nemen.... Dat kan nog, dit weekend voor het laatst. Goed te combine ren met het Eenhoornfestival en de Uit-" markt in het naburige Oostburg! DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 Kipvis laat Vlissingers kunstwerk kiezen voor Paauwenburg De 14 kunstenaars van kunstwerk plaats KipVis willen aan de watergang in de Willem Klooslaan een bijzonde re beeldenroute realiseren. Zij presen teren ieder een ontwerp dat één dag op een sokkel in het park is te zien. Bewoners van Paauwenburg en omlig gende wijken kunnen stemmen. Het gekozen beeld kan worden gemaakt. 21/9. Start route KipVis, hoek Sloe- weg - Gerbrandystraat, Vlissingen. 14.00- 17.00 uur. Sandra van der Meulen en Ina Sponselee in Galerie Gerritse Sandra van der Meulen verbeeldt haar reis door het leven in een Oos ters geïnspireerde, met kalligrafie ver wante beeldtaal. Tekstfragmenten ma ken als tekens vaak deel uit van het beeld. Mooie combinatie met de oor spronkelijke, tere sieraden van Ina Sponselee. T/m 31/10. Galerie Gerritse, Londen- sekaai 19, Middelburg Do. vr. en 1e zo. v/d maand, 13.00 - 47.00 uur. Za. 21/9,12.00- 16.00 uur. Uitgekiende collectie in Mon Capitaine Middelburg Het verrassende tekenwerk van Fem ke Gerestein is één van de sterkste bijdragen aan de prachtige expositie in de kleine kunstkelder van Kees de Valk. Ook met een verbazingwekken de maliënkolder van Koen Beekman en werk van Nel Douma, Rosalinde van Ingen Schenau, Danielle Luinge en Nanda Runge. Ook op afspraak: 06-53948018 T/m 29/9. Mon Capitaine, Kinderdijk 56, Middelburg. Zo. 14.00 - 17.00 uur Veertien kunstenaars in de beeldentuin van Ter Lucht Op een groot, door een wand van groen omzoomd grasveld, met hier en daar bomen, een haag en wat struiken plaatste Hendrike Huijsmans werk van 14 beeldhouwers. Een geva rieerde presentatie met figuratie en abstractie in brons, hout, staal, glas, klei en kunststof. T/m 31/10. Beeldentuin Ter Lucht, Nieuwe Rijksweg 49 's-Heer Arends- kerke. Ma. t/m vr. 9.00 - 17.30 uur, za. tot 17.00 uur. Schilderkunst blijft overeind in reuzenloods Rotterdam De schilders Klaas Kloosterboer, Chris Martin en Jim Shaw transfereer den op verzoek van Museum Boij- mans Van Beuningen de enorme On- derzeebootloods in het Rotterdamse havengebied tot een gigantische ex positieruimte. Uitgewogen kleurexpe- rimenten en intrigerende figuratie vormen contrasten die een bezoek tot een avontuur maken. T/m 29/9. RDM-straat 1, 3089 JS Rot terdam. Di. t/m zo. 12.00 - 18.00 uur. mmS x* Marijke Meersman: subtiele lijnvoering tot expressief spetteren. Werk van Martha Marjenburch. Cadzands afbraakpand inspireert Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 22/9. Galerie de Ouverture. Boulevard de Wielingen 64, Cadzand Bad. Do. t/m zo. 14.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49