r"? 8 UIT Met het openingsconcert van Ray Cooper pakt De Wegwijzer morgenavond meteen goed uit in zijn jubileumjaar. Het thea ter bestaat inmiddels tien jaar. De Brits-Schotse singer-song- writer Ray Cooper is niet de eerste de beste. In een drukbezette toer door Duitsland en België ruim de hij slecht plaats in voor één concert, tevens zijn de buut hier, in Nederland. Dat wordt boven dien opgenomen voor een integrale ra dio-uitzending. Ray Cooper speelde vanaf 1988 als bassist en cellist in de Oysterband, een van de drie grote formaties binnen de Britse folkrock. Met zijn komst veranderde het geluid van de groep van steenhard en scherp naar meer akoestisch en transparant. Wat bleef waren de energieke songs en de drive. „Mijn muzikale roots liggen in de begin ja ren zeventig. Het tijdperk van de punk. Je moest toen gewoon energiek zijn. In de Oysterband bracht ik de cello in en meer stemmige zang. In de studio voegde ik an dere instrumenten toe. Ik werd een mul- ti-instrumentalist", vertelt Cooper. In de Oysterband kreeg hij de bijnaam 'Chopper'vanwege zijn mobiliteit met de cello op de bühne. Behalve instrumentaal leverde Cooper tekstuele bijdragen aan nieuwe songs en kreeg zo de smaak van componeren te pakken. Enkele jaren gele den nam hij het soloalbum Tales of love, war death by hanging op, toerde vervol gens met dat materiaal tijdens een sabbati cal van de Oysters en besloot vorig jaar defi nitief te kiezen voor het solopad. „Ik had eerder al gezongen in bands, maar met dat album ontdekte ik dat ik liever leadzanger wilde zijn, dat ik dat solo kon. Ik wilde het avontuur en die artistieke uit daging aangaan. In de periode bij de Oyster band had ik redelijk wat songs geschreven. Een aantal daarvan kwamen om diverse re denen niet in het repertoire terecht. Ik vul de ze aan met nieuwe songs." Van een titel als Tales of love, war death by hanging word je in eerste instantie niet vro lijk. Wel als je de gepassioneerde en intege re uitvoeringen van de songs door Ray Coo per hoort. Op z'n minst word je getriggerd, gefascineerd. „Liederen over dood moeten wel intrigeren. Er zijn er velen van. Het is een onderwerp voor drama. Er zijn net zo veel songs over ophangingen. Vooral in En geland, maar die traditie verhuisde mee naar Amerika en belandde zo in de coun- trymuziek. Liefde, dood, oorlog: het zijn al lemaal onderwerpen met een dramatische impact.' Bovendien zijn ze onderwijzend: hoe is de reactie van mensen op zo'n ge beurtenis." Naast een meerderheid eigen songs bevat het album toch enkele traditionals en in strumentalen. „Ik wilde een samenhang aanbrengen. Niet alleen in woorden, maar ook muzikaal thematisch." Op het album bespeelt Cooper een veelheid aan instru menten: cello, gitaar, mandoline, harmo nium, mondharmonica en kantele, vaak in overdub.„Toen ik het album opnam, had ik in gedachten dat ik de songs ook solo live moest kunnen uitvoeren. Ik heb dan wel ar rangementen aangebracht door meerdere instrumenten in te voegen, maar de songs zijn gebaseerd op de natuurlijke ritmen van de hoofdinstrumenten waarop ik het uitvoer. Daarom ontbreekt een drumkit." Naast zowel Britse als Amerikaanse folk noemt Cooper op de hoestekst enkele ande re inspiratiebronnen: T Bone Burnett, June Tabor, Ennio Morricone en Johnny Cash. Flarden van deze muzikanten hoor je terug in de Ray Cooper-sound. Met name Cash was voor Tales of love, war death by han ging van belang. „Zijn American recordings heeft diepe indruk op mij gemaakt. En dan met name de opnametechniek die men daar heeft toegepast. Een simpele benade ring: gitaar en stem, uitgekleed tot op de es sentie, maar met een enorme power. Dat geeft meer ruimte aan de stem. Je geeft een song datgene mee die het nodig heeft. Niet meer, niet minder." Met songs als The Dark Days Are Over en het schitterende epos My Compass Points To North, over poolreiziger Pen Hadow, be wijst Ray Cooper dat hij heel goed heeft ge luisterd naar die illustere voorganger. 9 Historische reis waarin het water centraal staat Rederijkers Zierikzee maken in de openluchtvoorstelling 'Watermensen' een historische reis waarin het water centraal staat. Verspreid over vier lo caties krijgt het publie.k scènes te zien over de scheepvaart in de 19e eeuw, landwinning, darinkdelven en de Watersnoodramp in 1953. Vrij. 20 sept.20.00 u. en zat. 21 sept., 13.30 u., 16.30 u. en 20.00 u., begin voorstelling Stads- en Commer- ciewerf, Zierikzee. Tienjarig Zeeuws Mannen Ensemble geeft jubileumconcert Het Zeeuws Mannen Ensemble viert het tienjarig bestaan met een bijzon der concert met werken van o.m. Handel, Schubert, Grieg en Boyce. Aan dit concert werken ook het Zeeuws symfonieorkest 'Convocare' en de bekende sopraan Marjo van Someren mee. Ensemble en orkest staan onder leiding van dirigent Mark Christiaanse. Zaterdag 21 september, Grote Kerk, Tholen, 20.00 uur. The Juke Joints staan al 30 jaar garant voor eigen bluessound The Juke Joints staan al 30 jaar garant voor de vertrouwde aanstekelijke mix van blues en bluesrock. Ze stonden op heel veel podia in Europa en de States, wonnen in 2012 de Dutch Blues Award voor beste Nederlandse Bluesband. Ze vieren hun 30 jarig be staan met een dijk van een jubileum party, die wordt gecombineerd met de fanclubdag van The Juke Joints. Zaterdag 21 september, De Piek, Vlis- singen, 22.00 uur. Vespucci Quartet opent seizoen van Kamermuziek Zeeland Het Vespucci Quartet verzorgt het eerste seizoensconcert bij Stichting Kamermuziek Zeeland. Lisanne Soe- terbroek, Laura Oomens (viool), Ste phanie Steiner (altviool) en Douw Fonda (cello) maken deel uit van toonaangevende Nederlandse orkes ten. Deze middag voert hun muzikaal avontuur langs Mendelssohn, Janacek en Beethoven (opus 59 nr 3). Zondag 22 september, foyer De My the, Goes, 15.00 uur. Dirk Scheele laat kinderen meezingen in 'Liedjesspeeltuin' In een uur durend meedoe-lied- jes-popconcert 'De Liedjesspeeltuin' presenteert Dirk Scheele de leukste nieuwe kinderliedjes, die inmiddels tot klassiekers zijn uitgegroeid. De il lustraties bij 'De Liedjesspeeltuin' zijn van de hand van Natasha Stenvert en de vormgeving is van Nico Swanink. De voorstelling is bedoeld voor de al lerkleinsten vanaf 2 jaar. Woensdag 25 september, Ledelthea- ter, Oostburg, 15.00 uur. Cooper zingt songs die intrigeren Ray Cooper: „Liefde, dood, oorlog: het zijn allemaal onderwerpen met een dramatische impact." foto Chris Puddephatt door Marius Roeting Ray Cooper, morgen in Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. podium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48