Bikkelharde ode aan de straat UIT 7 Voorzichtige kijk in de ziel van Isabelle belle, gewoon gekleed, toekijkt naar haar eigen ontmaagding. Alsof ze wil ontsnap pen aan de realiteit. De mooie Isabelle gaat herhaaldelijk in op de verzoeken van man nen om het bed te delen voor geld. Weg met de alledaagse sleur..In de hotelkamers kijkt ze vaak in de spiegel, alsof ze zich te gen zichzelf afzet. Ozon hangt het geheel op aan vier hoofdstukken verdeeld over de vier jaargetijden. De seksuele ontluiking krijgt nooit een hevige, dramatische la ding. Daarvoor wordt alles te afstandelijk gefilmd. Het prachtige en nooit te zware feune jolie is een voorzichtige kijk in de ziel van Isabelle, vol onschuld gespeeld door het Franse fotomodel Marine Vacth. Wat drijft een aantrekkelijk 17-jarig meisje om zichzelf te prostitue ren? Een direct antwoord geeft re gisseur Franqois Ozon niet in zijn nieuwe drama Jeune jolie. Maar in de overtuigen de beeldtaal liggen de aanwijzingen voor het oprapen. Allereerst wordt de jonge Isa belle al sinds haar vroege puberteit gezien als lustobject. Zelfs haar broertje bewon dert van een afstand de ontblote borsten van zijn zusje met lichtelijke begeerte. Wellicht is het de verwarring om je aan zo'n beeld te conformeren die Isabelle over de scheef doet gaan. De ontmaagding door een Duitse toerist, een afstandelijke daad die duidelijk een te leurstelling voor het meisje is, moet ook een duit in het zakje gedaan hebben. In een surrealistisch moment zien we dat Isa- tweemaal. Eerst tamelijk luch tig en ironisch, zoals de buiten wereld het zag. Daarna veel grimmiger, vanuit het perspec tief van Linda als slachtoffer van mishandeling. Juist dat con trast komt hard aan. Iedereen had destijds de in druk dat Linda Lovelace die seksscènes met veel plezier speelde. Jaren later onthulde ze in de autobiografie Ordeal dat ze er door Chuck Traynor toe gedwongen was. Overigens blijkt uit andere publicaties dat de situatie misschien toch niet zo zwart-wit was als Boreman later als anti-pornoactiviste deed voorkomen. Epstein en Friedman gaan daar niet direct op in en vermijden extreme standpunten. Lovelace pakt uit als een degelijk, zelfs aangrijpend drama dat eigen lijk slechts zijdelings over de pornowereld gaat. Het werkelij ke onderwerp is een klassiek geval van huiselijk geweld. Seyfried speelt Linda treffend als een naïef en onzeker meis je. Ze ontvlucht haar strenge ouders en rolt in een lover boyachtige situatie met de on betrouwbare charmeur Tray nor, griezelig geloofwaardig neergezet door Peter Sarsgaard. tie op scholen. Maar niet alle jon gens van de straat komen goed te recht. Wolf is de tegenhanger van Rabat, het bikkelharde broertje. Marwan Chico Kenzari speelt Majid, een straatcrimineel in een anonieme achterstandswijk. Na een gevangenisstraf heeft zijn va der hem buitengesloten. Zijn vriendin scharrelt met een ander. Wolf schetst een realistisch beeld van allochtone jongeren die zich in de steek gelaten voelen door de maatschappij. Ze leven als honge rige wolven op straat. Waar zijn vriend bezig is met dik ke auto's, status en geld maken, heeft Majid schijt aan alles. Het enige waar hij op kan vertrouwen is zijn eigen vechtersinstinct. Ken zari is briljant als topfitte kickbok ser Majid. Een jaar lang trainde hij voor de rol, vijf dagen per week. Het resultaat is deze maand ook te zien op de cover van fit nesstijdschrift Men's Health. Was Kenzari na Rabat, Loft en tv-serie Flikken Maastricht al een veelge vraagd acteur, met deze rol ramt hij zijn naam keihard in de absolu te acteertop. De sfeer van de film is grimmig, alles is in korrelig zwart-wit. Bege leid door vaderlandse hiphop springt het beeld soms helemaal op zwart, als een soort adempau- zes tussen het gebeuk door. Men sen gaan ongetwijfeld roepen dat Wolf criminaliteit en geweld ver heerlijkt. Het is helaas een feit dat brute overvallen, vechtpartijen en moorden zich na de buitenwijken van Londen en Parijs een weg naar onze steden hebben ge baand. En? Is het .wat, werken?" vraagt een vriend plagend na een lange dag sjouwen op de bloemenveiling. De jonge Ma rokkaan Majid moet wel. Niet voor 't geld, dat komt via andere wegen binnen, maar om te vol doen aan de eisen van zijn voor waardelijke vrijlating. Majid maalt er niet om zijn leven te be teren. Zoals veel jongens van de straat is meent hij dat je zo hoog mogelijk moet vliegen. Vallen doe je namelijk toch wel. En als die val komt, dan graag zo stijlvol mo gelijk zoals rapper Appa zegt in de soundtracktune Mooie Val. Wolf is de tweede speelfilm van Jim Taihuttu, die een knagend ge voel overhield aan het succes van Rabat. Die film over vrienden die met een taxi naar Marokko reizen is inmiddels lesstof over integra- DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 Jeune jolie. Regie: Francois Ozon. Met Marine Vacth, Géraldine Pailhas, Charlotte Rampling. Te zien op Film by the Sea Isabelle (Marine Vacth) verleidt oudere mannen. door Ruben van Eijl .ovelace' foto Dale Robinette jt aangrijpt A A A A Lovelace. Regie: Rob Epstein, Jef frey Friedman. Met Amanda Seyf ried, Peter Sarsgaard, Sharon Sto ne. Te zien op Film by the Sea Na zijn indrukwekkende optreden in Wolf kan niemand meer om acteur Marwan Chico Kenzari heen. foto Just Film Distribution Wolf. Regie: Jim Taihuttu. Met Marwan Chico Kenzari, Nasrdin Debar, Raymond Thiry, Bo Maerten. Te zien in Vlissingen door Tisha Eetgerink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47