Provincies aan zet in natuurplan Bestelen publiek heeft geen prioriteit drank in supermarkt komt traag op gang IN HET NIEUWS 3 BIJLEVELD Met het natuurakkoord ligt er weer een nieuw pact waarvoor het kabinet draagvlak heeft ge zocht bij maatschappelijke organi saties. Zowel natuurbeschermers (Natuurmonumenten, DenLand- schappen) als boeren (LTO) zijn blij met de afspraken die het Rijk met de provincies heeft gemaakt. Het beheer en ook de realisatie van het natuurnetwerk (voorheen de Ecologische Hoofdstructuur) komt in handen van de provin cies. Grond die de Rijksoverheid eer der heeft aangekocht om dat lan delijke net van aaneengesloten na tuurgebieden te maken, wordt overgedragen. Tot en met 2017 komt 800 miljoen euro beschik baar, daarna 200 miljoen per jaar. In 2027 moet het natuurnetwerk af zijn. Staatssecretaris Sharon Dijksma stelt dat het plan jaar lijks '1000 tot 1500 banen ople vert'. UTRECHT - Een van de kernactivi teiten van criminele bendes uit Oost- en Midden-Europa is zak kenrollerij. Maar dat delict heeft bij de politie en het Openbaar Mi nisterie (OM) momenteel geen prioriteit, erkenden verschillende vertegenwoordigers van justitie gisteren tijdens het congres over Oost-Europese bendes in Utrecht. In Amsterdam is bijvoorbeeld alle aandacht gericht op overvallen, mensenhandel, kinderporno en andere zedendelicten, dat er geen mankracht overblijft om 'volle bak in te zetten' op zakkenrollerij. Niettemin erkent de politie dat de grote samenwerkingsverban den die achter die zakkenrolben des schuilgaan 'zeer interessant zijn in het kader van de aanpak van georganiseerde criminaliteit'. De politie in landen als Roeme nië vindt de Nederlandse politie slap en bureaucratisch, staat in het onderzoek van de Universiteit Utrecht Tegelijkertijd heeft de Ne derlandse politie het idee dat de Roemenen, Polen en Bulgaren al lang blij zijn dat ze van 'hun' pro bleem verlost zijn als de crimine len naar West-Europa trekken. De politie in Nederland heeft moeite om zomaar uit het thuis land afkomstige politiegegevens over bepaalde criminelen te ge bruiken, omdat die volgens Neder landse rechtsnormen niet altijd le gitiem verkregen zijn. Inmiddels wordt in samenwerking met in lichtingendienst Europol gewerkt aan een Europees registratiesys teem, waarbij met één druk op de knop zichtbaar moet worden of een opgepakte dief ook andere de licten in andere landen op zijn naam heeft staan. En dus ook of hij, langer dan nu vastgehouden kan worden. Uitwisselen van gegevens over criminelen is problema tisch omdat informatie niet altijd legitiem is.verkregen Kiezen de bendes Nederland echt uit? De criminelen die Siegel en haar studenten spraken, zagen Ne derland als een land van 'aardige, naïeve mensen die hun auto zo maar op een onbewaakte parkeer plaats achterlaten en 's avonds de gordijnen open houden'. „Toch is dat niet hun echte drijf veer. Deze bendes trekken naar het westen, ze beseffen vaak niet eens in welk land ze zijn. Wat hen vooral drijft, is grote armoe de en de overal aanwezige corrup tie in eigen land - de EU-subsi- dies komen alleen bij de elite te recht - en discriminatie." Want, zegt de criminologe, para doxaal genoeg trekken de Roma weg uit 'westerse' landen die xe nofoob zijn. Uit Spanje en Frank rijk bijvoorbeeld, waar zigeuners hard aangepakt worden. Het meer tolerante Nederland lijkt een bete re uitvalsbasis. Waar iedereen tot nu toe aannam dat al die gestolen waar gelijk de grens over gaat, stelt Siegel dat dat alleen voor auto's geldt. Cosmeti ca en mobieltjes worden juist op markten in Nederland aangebo den, zoals De Bazaar in Beverwijk of de Albert Cuypmarkt in Am sterdam. Hoewel de exploitanten van die markten ontkennen dat er gestolen waar wordt aangebo den, hebben Siegel en haar team het met eigen ogen gezien. Zowel de dieven zelf als de handelaren bevestigden dat hele partijen naar de Nederlandse markten gesluisd worden. „Dozen vol spullen heb ben we in Beverwijk gezien. Vaak nog met de prijskaartjes van Kruidvat of Etos erop." KOSTUUM Tot begin dit jaar waren landelijk dertig controleurs hiermee belast, sinds 1 januari zijn de afzonderlij ke gemeenten verantwoordelijk. Dat leidt tot een enorme toename van het aantal controleurs, naar verwachting zo'n vierhonderd. Maar ook die hebben te weinig mogelijkheden, stelt Van Dalen. „Het toezicht kan over twee, drie jaar goed op de rails staan als aan twee voorwaarden wordt vol daan." Allereerst: de inzet van mystery- shoppers. Boetes uitdelen met be hulp van 'geheime kopers' of een andere manier van uitlokking is effectief, maar wettelijk nu nog niet toegestaan. Om winkeliers én de te jonge kopers te kunnen beboeten, moet een controleur de overtreding zelf waarnemen. Dat betekent posten bij de kassa. Daarnaast pleit Van Dalen voor een uniform systeem dat onafhan kelijk de leeftijd kan vaststellen van de drankkoper. „Zo'n erken de, bewezen techniek is er, agevie- wer. Daardoor hoeven caissières, meestal jonge jongens en meiden, daar niet meer over te oordelen. De caissières zijn nu de zwakke plek in het hele systeem." Sommigen durven niet naar een ID-kaart te vragen of voelen zich geïntimideerd als ze 'nee' moeten zeggen. Zo werd in Almere in de helft van alle aankopen gevraagd naar een identiteitskaart, maar in twee derde van de gevallen kre gen de jonge kopers alsnog ten on rechte hun drank. En soms is het een kwestie van slordig rekenen. Iemand geboren in 1997 kan 16 zijn, maar ook nog 15. „Supermarkten staan niet te sprin gen om ageviewer in te voeren, zij vinden het klantonvriendelijk. Maar dit probleem moet nu lande lijk, structureel opgelost worden. Ik heb de indruk dat Den Haag ook tot dat inzicht komt", aldus Van Dalen van Stap, dat vandaag een landelijk congres houdt over dit onderwerp. Per 1 januari wordt de handha ving nog lastiger, als de mini mumleeftijd van alcoholgebruik wordt verhoogd naar 18 jaar. „Daarmee mogen 450.000 jonge ren tussen de 16 en 18 jaar opeens geen drank meer kopen en in be zit hebben. Dat is een lastig pro bleem. Ook voor de openbare orde en vei ligheid. Horecazaken zijn dan ge neigd publiek onder de 18 jaar te weigeren, om gedoe te voorko men. Maar die jongeren willen in het weekend niet alleen maar thuis zitten", stelt Feije Dillema van Bureau Horeca en Bijzondere Wetten (BHBW), dat 150 van de 400 Nederlandse gemeenten on dersteunt bij de nieuwe maatre gel. Volgens Dillema en 'concule- ga' Berens zullen veel gemeenten deze groep voorlopig met rust la ten. Een groot aantal gemeenten is so wieso nog niet erg actief met zijn drankbeleid. Ze gebruikten 2013 ten onrechte als een soort over gangsjaar. De verwachting is dat begin volgend jaar alle gemeen ten hun organisatie op orde heb ben, meent Dillema. Maar hoe ze hun taak uitvoeren, verschilt per gemeente. De uitvoering van de Drank- en Horecawet is in han den gegeven van gemeenten, om dat die het beste op de lokale si tuatie kunnen inspelen, in samen werking met politie en onderne mers. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Boeren en boswachters staan niet langer lijnrecht tegen over elkaar. Beide partijen zijn blij met het gisteren gesloten natuurak- koord. Daarin draagt het Rijk de verantwoordelijkheid voor de na tuur over aan de twaalf provincies. naar het westen De Bazaar in Beverwijk, waar vol gens onderzoekster Siegel vaak ge stolen waar wordt aangeboden aan nietsvermoedend publiek. foto Guus Dubbelman/HH ROY ROBSON INCLUSIEF 2E PANTALON TOT FN MI T .ÏO Sri'TFMBÏR MANNENMODE MIDDELBURG NIEUWE BURG 12 T (01l8) ÖT 34 8l www.biileveld-mannenmode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3