TO0S PZC Controle op verkoop van i **«1 PZC 2 IN HET NIEUWS MOBIEL BANDITISME Maak iemand abonnee! COLOFON Rondtrekkende Oost-Europese criminelen vormen een plaag, zeggen onderzoekers voor het eerst. waarmee? Drank werkt als een magneet op jongeren. Maar of ze oud genoeg zijn, is in de praktijk lastig te controleren. BAN, PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O UTRECHT - Het beestje mag bij de naam genoemd worden. Zoveel werd gisteren wel duidelijk tij dens een congres over 'mobiel banditisme' in het Utrechtse Cen tre for Information and Research on Organised Crime (C1ROC). Uit vrees dat uitlatingen over cri minele Polen, Bulgaren en Roeme nen al snel vergezeld gaan met een 'PVV-geur', leek er in weten schappelijke en justitiekringen tot nu toe een taboe te rusten op het benoemen van problemen rond professioneel georganiseerde criminelen uit Midden- en Oost-Europa. Maar het beeld is zoals het is, zegt hoogleraar Criminologie Dina Sie- gel van de Universiteit Utrecht. Zij praat met naam en toenaam over rondtrekkende groeperingen die skimmen, passanten beroven, inbreken of auto's stelen - 'vooral de Toyota Prius'. Korpschefs, voor al in grensregio's, hebben al eer der hun zorgen geuit pver rond trekkende bendes overvallers uit Oost- en Midden-Europa. Siegel: „Maar in 2011 stuurde het ministe rie van Veiligheid en Justitie nog een brief aan de Tweede Kamer waarin gevraagd werd of het pro bleem van de rondtrekkende ben des überhaupt bestond. Een tame lijk naïeve brief." Nederlanders zijn aardige, naïeve mensen die hun auto zomaar achterlaten De Utrechtse professor weet dat het gevoelig ligt, maar spreekt hardop over het bestaan van 'Ro- ma-criminaliteit'. Het klassieke vooroordeel zag zij tijdens haar onderzoek naar 'mobiel banditis me' bevestigd: zigeunergroeperin gen, afkomstig uit Roemenië en Bulgarije, trekken vooral in het zo merseizoen rond. De mannen spe len muziek op straat, trekken daar mee publiek en houden zich be zig met zakkenrollen. De vrou wen belanden in de prostitutie. Meestal zijn ze 'straatarm' en gere kruteerd door rijke 'gang-leiders' die er in in het thuisland kasten van huizen op nahouden. „We kwamen in Bulgarije villa's tegen met op het dak een Mercedes-lo- go. De auto is alles voor ze, een echt statussymbool." Keiharde cijfers heeft ze niet. „Ik heb kwalitatief onderzoek gedaan naar waarom die bendes hier zijn. Statistieken interesseren me min der", aldus de criminologe. Desondanks durven Siegel en de deels Oost-Europese studenten met wie ze meer dan een jaar lang onderzoek heeft gedaan, te stellen dat mobiel banditisme 'een onderschat probleem' is. Het onderzoeksteam sprak met veroor deelde dieven, bezocht de thuis landen van de zakkenrollers en overvallers en bekeek politiegege vens. „We hebben een groot pro bleem. Niet alleen in Nederland, in heel Europa hebben politici on derschat wat het voor de crimina liteit zou betekenen zodra de EU ging uitbreiden. Als we er niet iets in Europees verband aan doen, groeit het alleen maar. We hebben specifieke criminelen, mo biele bandieten, naar West-Euro pa geïmporteerd en de Oost-Euro peanen van hun eigen probleem verlost. De criminaliteitscijfers daar dalen niet voor niets." Banditisme is volgens de onder zoekster een exportproduct ge worden. Maffiose organisaties in Vilnius en Boekarest sturen bij voorbeeld bendes op pad om aan een bestelling van vijf auto's, ge daan vanuit Tadzjikistan, te vol doen. Het is een visie waar Oost-Europese collega-criminolo gen van Siegel gisteren ook hun kanttekeningen bij plaatsten. Zo heeft de daling van criminaliteit in bijvoorbeeld Polen volgens pro fessor Krzysztof Krajweski uit Kraków ook te maken met bevol- kingskrimp, een verbeterd poli- tie-apparaat en betere beveiliging van de huizen. MOBIEL BANDITISME RUKT OP NIJMEGEN - Zenuwachtig zetten de jongens de sixpack met bier op de band. De caissière bekijkt hun ID-kaart en schudt dan met haar hoofd. „Jullie mogen nog geen drank kopen", klinkt het beslist. Zo zou het moeten gaan in alle su permarkten en slijterijen als jon geren onder de 16 jaar proberen drank te kopen. Maar in de prak tijk is het slecht gesteld met de na leving van de leeftijdsgrenzen in horeca en winkels. Vorige week bleek tijdens een steekproef in Al- mere dat 15-jarigen in slechts 27 procent van de gevallen drank werd geweigerd. Nijmegen is geen uitzondering; het landelijk gemiddelde ligt op 28 procent. „De controle en handhaving van de Drank- en Horecawet is een enorme, moeilijke klus", zegt Wim van Dalen van Stap, het Ne derlands Instituut voor Alcoholbe- leid. Dat heeft vooral te maken met de wijze van controleren. Zo'n 70 procent van de drankverkoop aan jongeren vindt plaats in super markten en op die plekken is de pakkans 'superlaag', zegt Ray mond Berens van bureau ROAC, dat gemeenten begeleidt bij de uitvoering van de Drank- en Ho recawet. „In een horecazaak blijft de doelgroep hangen, die kun je goed in de gaten houden. Bij een supermarkt met meerdere kassa's is dat veel lastiger." MOBIEL WAT En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E-mail: walcheren@pzc.n! Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl door Niki van der Naald Criminologe Dina Siegel 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Bendes trekken '■4/ www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door Niek Opten De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2