Historische band bestaat meer dan 300 jaar ZEELAND 29 De opleiding van nieu we mariniers verhuist van de Rotterdamse Van Ghentkazerne naar Vlissingen, werd bekend op Prinsjesdag. De innige historische band tussen Rotterdam en het Korps Mariniers wordt verbroken als de Van Ghentkazerne dicht gaat. Rotterdam is boos over de voorgenomen sluiting van de Van Ghentkazerne. Burge meester Ahmed Aboutaleb vindt het vertrek van de ma riniers uit de stad 'een heel slecht plan', laat hij via een woordvoerder weten. De Rotterdamse Vereni ging Contact Oud- en Actieve Mariniers is het roerend met hem eens. Dinsdag, op Prinsjesdag, werd bekend dat de opleiding van zeesoldaten en onderofficieren vanwege bezuinigingen bij Defensie ook naar Vlissingen verhuist, als de nieuwe mariniers kazerne daar in 2017 in gebruik genomen wordt. Daarna moet de Van Ghentkazerne dicht. Het besluit van het kabinet getuigt van wei nig historisch besef, vinden de Rotterdam mers. „De relatie tussen de stad Rotterdam en de mariniers bestaat al sinds de zeventiende eeuw. De stad is trots op de mariniers. Ze heb ben bovendien veel voor Rotterdam betekend: ze verdedigden onze bruggen in 1940", zegt woordvoerder Mark van der Roer namens Aboutaleb. „In een stad met een grote haven is het bovendien een veilige gedachte om ma riniers in de buurt te hebben. Als er iets ge beurt, kunnen ze in actie komen." De reden die het kabinet opvoert voor de slui ting van de kazerne stuit op onbegrip in het gemeentehuis van Rotterdam. „Het sluiten van de kazerne levert een minimale bijdrage aan de totale bezuinigingen", luidt het stand punt van de burgemeester. Hij vindt het kabi netsbeleid 'weinig consistent'. „Twee jaar gele den werd ons gevraagd om mee te werken aan de vestiging van een logistiek centrum voor het Amerikaanse leger. We investeerden twee miljoen euro. Toen dreigde sluiting van de Van Ghentkazerne ook al, maar er is toen toe gezegd dat hij open zou blijven." De Rotterdamse Vereniging Contact Oud- en Actieve Mariniers hield dinsdagavond een soosavond. De sluiting van de kazerne was het gesprek van de avond. Volgens voorzitter Co Looten waren alle aanwezigen emotioneel, boos en vol onbegrip. „Het zou dood- en dood zonde zijn als de mariniers weggaan uit Rot terdam. Na de Tweede Wereldoorlog was er bijna niets over van de stad. De Van Ghent ka zerne is één van de weinige stukjes historie in Rotterdam", legt hij uit. Het besluit kwam als een volslagen verras sing. „Opstelten en Aboutaleb hebben zich hard gemaakt voor de kazerne. Hij zou open blijven. Nu moet 'ie toch dicht en worden de burgemeesters omver gemaaid door hun par tijgenoten. De manier waarop dit gaat, is schandalig." Looten noemt de sluiting van de Van Ghent kazerne 'kapitaalvernietiging'. „Er gaat straks een heel bataljon naar Vlissingen, waar geen accommodatie en oefenterreinen zijn. En dat terwijl de Van Ghentkazerne de laatste jaren op de schop is gegaan: er zit een nieuw kope ren dak op, er is een nieuwe vloer aangelegd en er is een nieuwe atletiekbaan aangelegd. De regering wil zuinig zijn, maar er wordt met de botte bijl gehakt, terwijl hier net alles is opgeknapt. Dat snap je toch niet?" Looten benadrukt: „Ik gun Vlissingen alles. Michiel de Ruyter, de grondlegger van het Korps Mariniers, komt er vandaan. Wij heb ben hem hoog in het vaandel staan. Maar zon der mariniers mist er iets in Rotterdam. Het is alsof Provinciale Staten van Zeeland zouden besluiten om het beeld van Michiel de Ruyter weg te halen uit Vlissingen. Dat moet je niet doen: het is herkenbaar en het hoort daar." De Rotterdammers leggen zich voorlopig nog niet neer bij het vertrek van de mariniers. „We gaan ons tot het uiterste inspannen", zegt Van der Roer. „Voordat het besluit viel hebben we al met de betrokken ministers ge sproken om ons standpunt toe te lichten. Nu gaan we ons richten op de Tweede Kamer." Looten: „Tijdens de soosavond werd al ge zegd: 'Als het nodig is, gaan we allemaal naar de Coolsingel'." De bouw van de nieuwe marinierskazerne in Vlissingen moet opnieuw onder de loep geno men worden, nu er meer mariniers vanuit Rot terdam onderdak moeten krijgen. „De behoef testelling moet bekeken worden", zegt een woordvoerder van Defensie. Hij kan niet uitsluiten dat de bouw van de Michiel Adriaanszoon De Ruyterkazerne ver traging oploopt. et het besluit van het kabinet om de Van Ghentkazerne te sluiten, wordt het Korps Mari niers door bezuinigingen op Defensie gedwongen zijn eeu wenoude stek te verlaten. De eenheid verbleef al sinds de 17e eeuw in Rotterdam. Het korps werd opgericht op 10 december 1665 en is daarmee een van de oudste militai re onderdelen van de Nederlandse krijgs macht. De eerste commandant was Willem Jo seph baron van Ghent, de naamgever van de kazerne die nu tot verdriet en ergernis van de bestuurders en de inwoners van de stad dicht moet. Op de kazerne zijn momenteel ruim 300 mensen werkzaam. Er is ook een oplei dingscentrum van het Korps Mariniers geves tigd. Die historische verbintenis tussen de stad en het korps kreeg voor alles gestalte tijdens de meidagen van 1940, toen Duitse luchtlan dingstroepen een aanval op Rotterdam onder namen. De verdediging van met name de Maasbruggen leverde de mariniers een onuit wisbare faam van moed en kunde op. Door het hevige verzet van de mariniers slaagden de Duitsers er niet in zo snel als gepland de stad in zijn geheel in handen te krijgen. De onverschrokken inzet gedurende de meida gen werd beloond met het bekende Mariniers monument, dat een plek kreeg op het Oost plein in Rotterdam. Het bronzen beeld van Titus Leeser, dat in juli 1963 werd onthuld door prins Bernhard, staat recht tegenover de plek waar bij het uitbreken van de oorlog de marinierskazerne stond. Het complex ging tijdens het bombardement van de stad in de middag van 14 mei verloren. Deze luchtaanval was onder meer een gevolg van de door de mariniers ernstig vertraagde verovering van Rotterdam. De 'Rotterdamse' marinier Ben Schierboom stond model voor het in brons gegoten monument. Hij was ruim twee maanden geleden nog aanwezig bij de afsluiting van het jubileumjaar van de Stichting Rotterdam en de Mariniers. Het Korps Mariniers bestond oorspronkelijk uit infanteristen die aan de marine werden toegewezen. De initiatiefnemers daartoe wa ren niet de minsten, de toenmalige raadspen sionaris Johan de Witt en luitenant-admiraal Michiel de Ruyter. Het korps telt vandaag de dag ongeveer 2700 militairen, naast Rotterdam verdeeld over werkplekken in onder meer Den Helder, Doorn en op Texel, Curasao en Aruba. De Van Ghentkazerne biedt naast de opleiding ruim te aan de bekende marinierskapel. Of de thuis basis van de muzikanten ook naar Vlissingen verhuist, is nog niet duidelijk. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 n mariniers laten gaan door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29