Blussen van brand in de top begint aan de voet Welstandsbeleid van Vlissingen op de schop 'Een open gesprek achter dichte deur' i 1 I 26 WALCHEREN Drie bedrijfsverzamelgebouwen verrijzende de komende tijd op het terrein van de oude graanloods in Aagtekerke. 9 De Lange Jan Achter die kleine deur aan de voet van de to ren, die toegang geeft tot de gang naar de Wandelkerk ligt de achilleshiel van de Lange )an ver scholen. In die gang is een soort kastruim- te vol buizen, meters, kranen en knoppen. Via die buizen kan in geval van brand water tot in de kruin van de Lange Jan en de da ken van de Nieuwe- en de Koor kerk worden gestuwd. In de kast zitten de aansluitpunten waaraan de brandweer de slangen koppelt om water in het blussysteem te pompen. Maar dan moet de brandweer wel dat kleine deurtje kunnen berei ken. Wat als de leien en andere de len van de daken en de toren naar beneden kletteren? „Beter zou zijn om de aansluitpunten op eni ge afstand van de toren te maken. En nog mooier zou een automati sche sprinklerinstallatie zijn, die water kan halen uit een eigen bas sin. Maar daar hangt wel een be hoorlijk prijskaartje aan", zegt Jo- han Padmos van de gemeente Middelburg. Hij legt uit dat een brand op grote hoogte niet met de standaarduit rusting van de brandweer te be strijden is. Het is voor brandweer lui onmogelijk om via de smalle wenteltrap, luikjes en laddertjes naar boven te gaan. Ze zouden als ratten in de val zitten mocht het vuur zich onder hen uitbreiden. De ladderwagen reikt niet hoog genoeg. En er staat niet genoeg druk op de waterleiding om tot zeventig, tachtig meter hoogte te komen. Het bovenste deel van de Lange Jan is voornamelijk uit hout ge construeerd. Daar is het brandge vaar het grootst. Via een sprinkler systeem kan er hoog in de toren en de daken van de kerken water gespoten worden. In dat systeem zit normaal lucht onder hoge druk, dankzij een compressor on der in de toren. Het systeem vul len met water zou in de winter door bevriezing tot problemen lei den. Overal in de toren en de kerk daken zitten detectoren. Bij hitte springt een sprinklerkop open en valt de luchtdruk weg. Óp dat mo ment gaat een alarm af op de meldkamer. En dan snelt de brandweer naar de Lange Jan om water in het systeem te pompen. Waar het kopje van de sprinkler gesprongen is, komt water naar buiten. Om waterschade te voor komen, springen niet alle sprin klers meteen open. Van onderaf kan een deel van het systeem van de Lange Jan aangestuurd wor den. Als de brand dreigt over te slaan naar de toren kan de brand weer het bluswater via een twee de, open sprinklersysteem tot bo ven in de toren brengen. Zo wordt een sóórt waterval ge creëerd om de toren van boven naar beneden nat te maken. De Abdijtoren is in zijn lange his torie herhaaldelijk ten prooi geval len aan vlammen. Aan de vrees voor brand in de toren danken de Middelburgers hun bijnaam: Ma neblussers. Op een nacht sloeg de nachtwacht alarm toen hij dacht dat de toren in brand stond om dat hij een vurig schijnsel door de raampjes in de toren zag. De brandweer rukte uit om te consta teren dat er geen sprake was van brand, maar dat het schijnsel van de maan de toren in een vurige gloed had gezet. De Middelbur gers delen hun bijnaam met de in woners van Mechelen. Ook daar zette in de zeventiende eeuw een volle maan de toren 'in vuur en vlam'. AAGTEKERKE - Na jaren kan er ein delijk gebouwd worden op het be- drijventerreintje aan de Zuidweg in Aagtekerk. Drie bedrijfverza- melgebouwen vervangen straks de huidige oude graanloods. De sloop daarvan begint vandaag. Op het perceel, van zo'n 3800 vier kante meter, komen drie gebou wen met daarin in totaal achttien bedrijfsunits. De nieuwe gebouwen beslaan ruim 2100 meter van het stuk grond; 435 vierkante meter voor het kleinste aan de voorkant van het terrein met ruimte voor drie units, een gebouw van 819 vier kante meter richting Prelaatweg voor negen loodsen en een pand van 864 vierkante meter voor zes units. De projectontwikkelaar, VOF Zuidweg, wil in november begin nen met de bouw en verwacht dat het eerste deel april volgend jaar klaar zal zijn. De sloop van de loods vergt nog enkele weken. In middels zijn de golfplaten daken met asbest al verwijderd. Het ter rein is ook al deels bouwrijp ge maakt. Al in 2006 besloot de gemeente Veere een aantal kleinere bedrij venterrein in de gemeente aan te In Vlissingen wordt al langer ge praat over afschaffing van de wel standscommissie, een idee van de Lokale Partij Vlissingen. Volledig afschaffen durft de gemeente ech ter niet aan, maar ze heeft syste matiek gevonden die burgers zo wel vrijheid als sturing geeft. De gemeente Vlissingen wordt opgedeeld in vier welstandsni veaus: volledig welstandsvrij, wel- standsvrij aan de achterzijde, ambtelijke toetsing en beoorde ling door onafhankelijke commis sie, bijvoorbeeld in geval van be schermd stadsgezicht. Elk gebied binnen de gemeente Vlissingen krijgt een niveau toe gewezen. Met deze maatregelen zegt de gemeente 'de landelijke trend van minder regelgeving, snellere betere dienstverlening en meer verantwoordelijkheid bij de burger' te volgen. Bovendien bespaart ze met het terugdringen van de vergadertijd met zestig procent jaarlijks zo'n achtduizend euro. De gemeenteraad moet nog wel akkoord gaan, volgende maand. Uit een commissievergadering is gebleken dat die wel zo hun twij fels hebben. Het is de bedoeling dat het nieu we welstandsbeleid na twee jaar wordt geëvalueerd. Dat vertrouwen werd zwaar op de proef gesteld toen dit voorjaar bleek dat de verbouwing van het gemeentehuis in Heinkenszand 1,2 miljoen te duur uitpakte, dat het college dat al tijden wist maar verzuimde de raad in te lichten en dat sommige ambtenaren wel heel erg de vrije hand hadden bij het nemen van beslissingen die grote financiële gevolgen hadden. Gelok beloofde in juni een plan te maken dat herhaling in de toe komst moet voorkomen: de con trole en het toezicht op dergelijke projecten moeten strak worden aangetrokken en de gemeente raad moet beter en op tijd wor den geïnformeerd. „De raad werd niet op de hoogte gehouden", zegt Arno Witkam (PvdA). „Nu gaan we kijken hoe we dat proces anders kunnen inrichten." Het plan moet een 'cultuurom slag' inluiden, zei Gelok in juni. „De cultuuromslag die gewenst is door de raad." Vanavond moet dus blijken of het Gelok - met hulp van een extern bureau - ge lukt is om die cultuuromslag tot stand te brengen. De deur van de raadsboerderij gaat vanavond ste vig dicht. „Daar is voor gekozen omdat er een vertrouwenspro- bleem aan de orde komt", zegt Le- vien de Putter (D66). Wie hijst de vlag in top, wie bepaalt welke muziek het carillon speelt en wat als er brand is? In de PZC een serie over de grootste Middelburger aller tijden: de Lange Jan. door Theo Giele Brandweerman Gert Meijer laat zien waar de brandweerslangen aan het blussysteem worden gekoppeld, foto Ruben Oreel Volgende week deel 4: muziek. Aagtekerke door Annemarie Zevenbergen door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Inwpners van Vlissin gen die hun huis willen verbou wen, hoeven hun verbouwing niet langer per se te toetsen bij de wel standscommissie. Het welstandsbe leid bij de gemeente gaat op schop. door Nadia Berkelder I Het deurtje dat toegang geeft tot het blussysteem. Via dit slot kan de brandweer toe gang krijgen. I De sprinklerinstallatie in het hok van de beiaardier. HEINKENSZAND - Burgemeester Jaap Gelok zegt nu even niets. En ook gemeenteraadsleden houden de kaken op elkaar. Vanavond wordt in Borsele, achter gesloten deuren, gesproken over de manier waarop het college van B en W het vertrouwen terug denkt te winnen van de gemeenteraad. a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26