Jf GtnuCr m 'Wow, die v I Kazematten tot eind Goes trekt lering uit oktober te bezichtigen perikelen rondom Gors I 24 WALCHEREN MASCOTTE POLDERHUIS De mascotte Guusje van het Polderhuis gaat straks ook de provincie in, als educatief project. RestoRank begint weer na zomerstop RestoRank biedt de moge lijkheid om elke derde vrij dag van de maand van een warme maaltijd te genieten. Het is bedoeld voor mensen die alleen zijn of het finan cieel moeilijk hebben. Locatie: De Rank; de zaal achter De Wijngaard-kerk in de Kanaalstraat te Oost-Souburg. Aanvang: 17.00 uur. Aanmelden: 0118-470860. kosten 2,50 eu ro en een gezin 7,50 euro. Tunnel uren dicht door ongeluk De Westerscheldetunnel is woensdagmiddag vanaf half één uren volledig afgesloten geweest vanwege een onge val. In de westbuis in de richting van Terneuzen bots ten twee auto's op elkaar. Twee mensen zouden naar het ziekenhuis zijn ge bracht De oostbuis ging om half drie open, de westbuis een uur later. Epilepsie de baas in patiëntencursus Epilepsie Vereniging Neder land houdt in het ADRZ in Goes een cursus: Je epilepsie de baas. De cursus is ver deeld is over vijf avonden. Speciaal opgeleide docenten die ook ervaringsdeskundi ge zijn geven les. Deelname kost 80 euro, voor EVN-le- den 50 euro. Aanmelden: 0318-672772 of info@epilepsievereniging.nl. Kinderkledingbeurs voor de winter Vandaag en morgen is het winterkinderkledingbeurs in Biggekerke. De beurs op het adres Krommenhoeke 7 is geopend op donderdag van 9.00 tot 17.00 en van 19.00- 20.00 uur. Op vrijdag is de beurs geopend van 9.00 tot 16.00. De niet opgehaalde kleding na de beurs, wordt gedo neerd aan Kledingbank Zee land. EP LANGSTRAAT 7 ARNEMUIDEN 0118-603805 WESTKAPELLE - Guusje loopt als een trein. Begonnen als stripver sie van een dijkwerkertje, is het uitgegroeid tot mascotte van mu seum het Polderhuis in Westka- pelle. Met een Guusje-speurtocht, educatieve spelletjes, een vertel- poster en dialect-placemat. Inmid dels is er een 'Dingen Doen Boek je', een website Guus en Guusje en er zijn zelfs stoffen Guusjes, ge maakt door museumvrijwilligers Ria en Adri Dominicus. Boekje en website zijn woensdag gepresen teerd in het museum. Het geesteskind van Ada van Hoof blijft groeien. Zij ontwierp het figuurtje op haar computer op basis van Word-vormen, samen met haar in maart dit jaar overle den partner Jacky. Zo is er een Guusje Verdriet, die symbool staat voor Ada's verdriet en rouw na het verlies van haar geliefde. Maar er zijn nu al veel verschillen de varianten; variërend van een Klusguusje en Dieker Guus tot Guusje Goochel en jongens- en meisjes figuurtjes. De naam Guus is het dialectwoord voor kind in het Wasschappels en kan zowel voor jongens als meisjes gebruikt worden. Guus is verder over het algemeen een jongensnaam, meis jes worden vaak Guusje genoemd. Het is zo een figuurtje voor en van iedereen, is de overtuiging van de maakster ervan, Mama Guus. Ada van Hoof heeft nog veel meer plannen met haar Guus; „Het boekje is bedoeld om het figuur tje beter te leren kennen en idee tjes op te doen voor allerlei spelle tjes. Bovendien kunnen de kinde ren ook echt aan de slag; met puz zels, bouwplaten, kleurplaten en zelf verhaaltjes schrijven. Het ka rakter van de website is hetzelfde als het boekje. Dingen doen. Het is een interactieve site, maar ik heb wel een beveiliging inge bouwd. Kinderen kunnen verhaal tjes of ideetjes opsturen naar Guusje. Dat kan via een knop op de website; Guusje Post. Ik ont vang die mails dan. Die inzendin gen kunnen niet direct op de site gezet worden. Dan heb ik geen controle meer over wat er ge plaatst wordt." Lachend: „Ik kan het dus heel druk krijgen straks. Misschien extra vrijwilligers..." Mama Guus is ook bezig met het ontwikkelen van een format voor het basisonderwijs. „Het figuurtje leent zich heel goed voor het ba sisonderwijs. Het kan heel Zee land als lespakket gebruikt wor den. Ik ben verder in gesprek met de twee basisscholen op het dorp over een Guusjeproject daar. Ik wil kinderen laten nadenken over wat ze wegggooien en hoe belang rijk het is om voorwerpen juist te bewaren. Hoe maak je een kinder museum komt aan de orde. Dat kan gewoon thuis; in hun eigen slaapkamer, op zolder of in de ga rage. Maar de scholen kunnen ook gezamenlijk een expositie in richten. Of op verschillende loca ties in het dorp. De kinderen moe ten ook werkstukken maken. Dit moet uitmonden in een format, een lespakket voor basisscholen. „Ik had nooit gedacht dat het zo snel zou groeien. Guusje heeft on eindig veel ipogelijkheden. Ik ap pelleer zo aan de creativiteit van kinderen en volwassenen." WESTKAPELLE - De kinderen zitten op de eerste rij in museum het Polderhuis in Westkapelle bij de presentatie van het Dingen Doe Boek en de Guusje-website. De eerste exemplaren van het nieuw ste boekje van Ada van Hoof gin gen dan ook naar kinderen; de broertjes Jemer (6) en Joar (8) Beurskens. joar vindt het gelijk al 'een leuk boekje'. Hij is een neefje van Ada en moet straks weer In de herfstvakantie (de laatste twee weken van oktober) kunnen de Kazematten van dinsdag tot en met zondag op verschillende mo menten van de dag bezocht wor den. Medewerkers van het Zeeuws Ma ritiem Muzeeum verzorgen de rondleiding in de Kazematten. Per bezoek kunnen vijftien men sen mee. Reserveren hoeft niet, maar wie zeker wil zijn van een plaatsje kan het beste contact op nemen met het muZEEum aan de Nieuwendijk. Dat is ook het ver trekpunt van de excursie. De kazematten hebben een be langrijke rol gespeeld in de mari tieme geschiedenis van Vlissin gen. De verdedigingswerken zijn het afgelopen jaar gerestaureerd, mede dankzij financiële steun van de Europese Unie. Die 'les' is getrokken uit de perike len rondom het nieuwe apparte mentencomplex van Gors aan de Valckeslotlaan in Goes. Omwo nenden hebben zich daar vorig jaar bij de presentatie van de plan nen hevig tegen verzet, waarop het bouwplan is aangepast. De rechter oordeelde afgelopen juni nog dat de vergunning voor het nieuwe complex op basis van het bestemmingsplan (uit 1993) niet verleend had mogen worden. In een memo aan de gemeente raad, die daarom had gevraagd, be schrijven B en W nog eens exact het hele voortraject. Het college concludeert dat het, gelet op de ruime bouwmogelijkheden die dat inmiddels vervallen bestem mingsplan 'Oost I' ter plaatse bood, vrijwel onmogelijk was om medewerking te onthouden aan het bouwplan van Gors. Nu de omgevingsvergunning onherroe pelijk is geworden, resteert voor omwonenden, nog de mogelijk heid een verzoek om planschade in te dienen. OOST-SOUBURG ELLEWOUTSDIJK GOES BIGGEKERKE Guus je heeft nog heel veel mogelijkheden door Annemarie Zevenbergen Een van de spelletjes uit het Dingen Doen Boekje; zoek de enge tweeling. mam door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - De Kazematten in het Keizersbolwerk in Vlissingen zijn tot eind oktober geopend voor pu bliek. Op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddagen zijn er begeleide bezoeken mogelijk. De contactgegevens en de exacte tijden van de bezoeken zijn terug te vinden op de website www.mu- zeeum.nl of op www.maritiemdigi- taal.nl. GOES - Goes houdt bij woningbouw plannen meer rekening met be stemmingen die op percelen in de directe omgeving rusten, zodat eventuele toekomstige conflicten voorkomen kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24