Duizend zienswijzen tegen ontpoldering Stukgoed speelt grote rol in Zeeuwse havens 'Zandwolken creëren draagvlak voor evacuatie' Meepraten over opslag kernafval Drankverkoop commentaar ZEELAND 23 BRESKENS - „Zo'n enorme zand wolk, dat is helemaal niet nodig hoor. Wij kunnen die bommen la ten springen bijna zonder dat je er iets van ziet. Maar mensen moeten het idee hebben: wat een knal, het is maar goed dat ze me uit m'n huis hebben gehaald. Dat creëert draagvlak voor de evacua tie." De opvallende uitspraak van de EOD-medewerker is het sluitstuk van een 'ruimingsdag', waarin twee vliegtuigbommen in het toe komstige Waterdunen bij Bres- kens onschadelijk gemaakt wor den. Een dag die weliswaar iets langer duurde dan vooraf werd in geschat, maar zonder problemen verliep. Tijdens de evacuatie, vanaf zeven uur 's ochtends, heeft geen van de pakweg driehonderd evacués aan sporing van de politie nodig om huis, chalet of caravan te verlaten. Tijdens een controleronde in alle woningen worden geen mensen en dieren meer aangetroffen, en De anti-ontpolderaars bieden het pakket aan vlak voor aanvang van de vergadering van Provinciale Staten. De Partij voor Zeeland zal in de vergadering een motie indie nen die de Staten oproept om de regierol bij de uitvoering van het Rijksinpassingsplan op te schor ten. De aanleiding voor die motie vormt een onderzoeksrapport dat stelt dat de Hedwigepolder na ont poldering binnen enkele jaren weer dichtslibt met sterk ver vuild slib uit de Westerschelde. De eigenaar van de polder, de Bel gische industrieel Gery De Cloedt, laat zelf ook onderzoeken of dat zo is. De eerste signalen zijn dat er sprake zal zijn van ver snelde aanslibbing. De kwestie Hedwigepolder komt donderdag middag ook aan de orde in de Vas te Kamercommissie voor Econo mische Zaken. Volgens staatsse cretaris Sharon Dijksma is het 'opslibben' juist gewenst. Zo ont staat er nieuwe estuariene natuur. de politie hoeft ook geen deuren open te breken. „Iedereen had net jes zijn sleutel ingeleverd", vertelt Gerrit Boer van de politie tevre den. Volgens burgemeester Anne- miek Jetten is dat mede te danken aan de grondige voorbereiding. „We hebben er enorm veel ener gie en tijd ingestoken, ook al om dat we deels via verhuurkantoren en campings de betrokkenen moesten zien te bereiken." Om elf uur is de politie klaar met alle controles en begint de EOD met de ontmanteling van de bom men. Een ruim uur later schrikt een deel van Breskens op: vanuit de polders klinkt een plof. Het zou toch niet...? De geruststelling komt meteen: de plof hoort erbij, en komt voort uit het onschade lijk maken van de ontsteking van de eerste bom. De tweede plof klinkt een goed uur later, waar mee alle gevaar geweken is. De bommen worden vervolgens een paar honderd meter verderop, aan de Langeweg, écht tot ontploffing gebracht. Mét de gewenste grote zandhopen. Stukgoed is het laatste decen nium bezig aan een opmars in de Zeeuwse havens. Dat blijkt uit een vergelijking tussen de havens van Antwerpen, Gent, Zeebrugge, Duinkerken, Rotterdam en Zee land Seaports (ZSP). In 2000 had den de Zeeuwse havens nog maar een klein stukje van de koek: 8,1 procent. Antwerpen domineerde het stukgoed met 54,6 procent. In 2012 is de taart anders verdeeld: Antwerpen 35,6 procent en Zee land Seaports 27,2 procent. Op het gebied van stukgoed is ZSP de Rotterdamse haven (was 23 pro cent in 2000; 19,2 procent in 2012) voorbij gestreefd. Dat is voor een groot deel te danken aan de groei van Verbrugge Terminals, het overslagbedrijf dat vooral kansen ziet in de aanvoer van stukgoed in diepzeecontainers en daarvoor recent besloot 21,5 miljoen euro te investeren in een kade in de ha ven van Zeebrugge (stukgoedaan- deel: 4,4 procent in 2012). Dat schrijft hij de Tweede Kamer. Laag-, middel- en hoogradioactief afVal ligt, voor zover het lang stra lende stoffen betreft, nog ten min ste honderd jaar bij de Covra in Vlissingen. Daarna moet het defi nitief worden weggestopt in een zogenoemde eindberging. Die moet volgens Kamp zodanig wor den ontworpen dat deze na slui ting passief veilig is. Er komt dan geen mens meer aan te pas. Voor dat de berging wordt gesloten moet het mogelijk zijn om afval eruit te halen, stelt Kamp. Dat biedt toekomstige generaties de mogelijkheid om - als technieken beschikbaar komen - afval te her gebruiken of om te zetten in min der schadelijke stoffen. Volgens de minister heeft elke ge neratie de ethische plicht zo veel als mogelijk is te voorkomen dat lasten worden afgewenteld op toe komstige generaties. Er wordt nu onderzoek gedaan naar de eind berging van radioactief afval. Ook wordt geld gereserveerd voor de bouw ervan. Zo is uiteindelijk vol doende kennis en geld beschik baar om, na de periode van boven grondse opslag, een eindberging te bouwen. Kamp vindt niet dat er geen nieuw radioactief afval geprodu ceerd mag worden tot er een defi nitieve oplossing voor opslag is. Per 1 januari volgend jaar mag geen alcohol meer worden verkocht aan jongeren onder de 18. Ze mogen ook geen drank in bezit hebben. Dit is een pri ma maatregel die echter dreigt te mislukken. Want gemeenten zijn, ondanks de inzet van meer controleurs, duidelijk niet klaar voor de noodzakelij ke handhaving. Die moet voor al in supermarkten gebeuren. Dat zijn de zwakke schakels in het systeem. Met de verhoging van de leeftijdgrens krijgen de caissières het nóg moeilijker om 'nee' te zeggen. Dit gebeurt nu al bedroevend weinig. Het is heel goed dat je straks pas drank mag kopen als je 18 bent. In de eerste plaats is het een duidelijk signaal dat jonge ren extra kwetsbaar zijn voor alcohol. Dat vergeten zij én hun ouders maar al te vaak. Ver der is 18 een prima grens-om- dat jonge mensen dan min of meer zelfstandig keuzes kun nen maken en risico's kunnen schatten. Reden genoeg om de ze limiet streng te handhaven. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 door Martijn de Koning door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het actiecomité Red Onze Polders biedt gedeputeerde Carla Schönknegt (WD, water en natuur) vrijdagochtend ruim dui zend zienswijzen aan tegen ontpol dering van de Hedwigepolder. door Jeffrey Kutterink door Frank Balkenende VLISSINGEN - De aanleg van een containerterminal in de haven van Vlissingen lijkt de grootste kans van slagen te hebben als er stuk goed in containers wordt aange voerd en overgeslagen. DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Energie) wil zo veel mogelijk het publiek betrekken in de discussie over de eindberging van kernafval. wachten op de knal Een flinke zandwolk ontstaat na het ontploffen van de eerste bom. De tweede ligt, links, nog onder een hoop zand. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23