ZEELAND Prijs voor de mooiste erven Staatssecretaris Sharon Dijksma en vissers gaan samen aanlandplicht werkbaar te maken. Afname plasma Vlissingen stopt almanak Vrede en alle goeds uit oecumenisch Lewedorp Interview met regisseur Arnaud des Pallières DEN HAAG - Staatsecretaris Sharon Dijksma (Visserij) en de vissers trekken samen op om de Europe se verplichting om alle vis aan te voeren zo vorm te geven dat die in de praktijk werkbaar wordt. Dat zei Dijksma gisteravond in de Tweede Kamer. De vissers waren aanvankelijk woest op de staatsse cretaris. Ze zijn faliekant tegen de aanlandplicht. Dat is één van de belangrijkste pijlers van het nieu we Europese visserijbeleid. Voor iedere kilo vis die nu aan land wordt gebracht, gaat er 1,5 tot 2,5 kilo als ongewenste bijvangst over boord, aldus het ministerie van Economische Zaken. Dat is vooral vis die niet verkocht kan worden of waarvoor de visser geen quo tum heeft. Bijna alle teruggegooi de vis sterft. De aanlandplicht moet dat voorkomen. Dijksma zei gisteravond de zorgen van de vissers te delen. „Daarom is het van zo groot belang dat we samen optrekken. We staan aan de vooravond van de uitwerking van het nieuwe visserijbeleid. Dat geeft me de ruimte om actief met de sector te zorgen dat de regeling werkbaar wordt." Eerder deze week heeft Dijksma een 'constructief gesprek' gevoerd met vertegenwoordigers van de sector. „Binnenkort ga ik ook met de vissers zelf praten." Voor 1 december maakt ze samen met de vissers een 'aanvalsplan'. Verschillende Europese voorschrif ten maken het nu moeilijk om al leen die vis boven water te halen die de visser ook wil hebben. Dijksma wil samen met de Euro pese Commissie kijken hoe die re gels eenvoudiger kunnen worden. Kennisinstituut Imares gaat sa men met de vissers inventariseren wat er moet veranderen. Ook wil Dijksma dat de quota voor de verschillende vissoorten worden verhoogd. Daarvoor moe ten wel de bijvangsten betrouw baar in kaart worden gebracht. Ver schillende Noordzeelanden gaan dat doen. Met de gegevens kun nen scenario's worden uitgewerkt hoe de quota opgehoogd kunnen worden. Met de aanlandplicht ont staat een nieuwe stroom die aan boord apart moet worden ver werkt en aan wal apart moet wor den afgezet. Dijksma wil met de vissers in kaart brengen wat pre cies moet veranderen. Ze heeft 4,5 miljoen euro ter beschikking ge steld voor het doen van proeven. Het nieuwe visserijbeleid voorziet in het maken van een uitzonde ring op de aanlandplicht voor soor ten met een 'significante kans op overleving'. Maar wat dat is, is niet duidelijk. Imares onderzoekt dat en Dijksma wil op Europees niveau afspraken maken. De Ka mer juicht de aanpak van Dijksma toe. VLISSINGEN - Bloedbank Sanquin heeft vierhonderd plasmadonoren een brief gestuurd over de sluiting van het afnamepunt in het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis in Vlis singen per 31 december 2013. De sluiting is onderdeel van een lan delijke reorganisatie; 26 kleine lo caties gaan dicht. Sanquin moet zuiniger werken en bovendien neemt de vraag naar bloed en plas ma af. In Zeeland zal straks alleen in Goes nog een plasma-afname- punt zijn. De plasmadonoren is ge vraagd of zij bereid zijn voortaan daar bloed te gaan geven. Tijdens een gezellig uitstapje van wat collega's kwam het onderwerp kinderen ter sprake. Dit keer ging het over het doen van huishoudelij ke taakjes door het kroost. Eén 18-jarige zoon stak er wat be hulpzaamheid betreft met kop en schouders bovenuit. Zijn moeder, die weg moest, had hem namelijk gevraagd of hij de was uit de wasmachine voor haar aan de drooglijn wilde hangen. Thuisgekomen zag moeders dat zoonlief haar opdracht braaf had volbracht. Omdat er een bui in aan tocht was haastte ze zich de was weer binnen te halen. Maar... was dit niet de was uit de droger? FILM BY THE SEA Ruzie in visserij bijgelegd door Jeffrey Kutterink DONDERDAG 19 september 2013 Tip? redactie@pzc.nl OVEZANDE - Het Hof met de zwartrand in Sas van Gent, De ouden molenwerf in Noordgouwe en 't Hof Acht is meer dan duizend in Ovezande zijn gisteren onderschei den met de Erftrofee 2013. Deze boerderijen hebben vol gens de jury het mooiste streekeigen erf. Er waren in to taal negentien inzendingen. De winnaars werden bekend gemaakt op 't Hof Acht is meer dan duizend, waar de ge nodigden tevens een rondleiding kregen (foto). De Erftro fee is een initiatief van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, de ZLTO en de Boerderijenstichting. De prijs wordt één keer in de drie jaar uitgereikt. De winnaars kre gen een schild en een waardebon, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21