j i i i i i 66 De operatie heeft een hoog Ot-en- Siengehalte. Intensieve veehou derij hoort erbij Federal Reserve bouwt stimuleringsbeleid nog niet af J- OPEN DAGEN ECONOMIE 15 Albert Heijn organiseert open dagen bij boeren. Maar niet alle boeren zijn even knuffelbaar. MARKELO - „Albert Heijn doet aan camouflagetechnieken omdat ze er bang zijn van Wakker Dier. Ze zouden juist moeten opkomen voor hun boeren en zeggen dat ze trots op ons zijn!" Gert-Jan Oplaat, voorzitter van de Nederlandse Vakbond van Pluim veehouders (NVP) is boos op de grootgrutter die zaterdag 21 en 28 september Open Dagen houdt bij 140 boerenbedrijven. De 140, verspreid over het hele land, worden door Albert Heijn liefkozend 'Onze Boeren' ge noemd. Maar tot hun teleurstel ling en verbazing zijn de houders van vleeskuikens en mestvarkens uitgesloten van de feestelijkhe den. Die zijn bedoeld om de groeiende kloof tussen de land bouwers en telers enerzijds, en de supermarktklant anderzijds, te slechten. De NVP zegt verbaasd te zijn over de argumenten die Albert Heijn naar voren brengt om de intensie ve landbouw uit te sluiten. Vol gens een woordvoerster zijn de open dagen, die voor de tweede maal worden gehouden, een leer proces. „We doen het nu in de sec toren melk en kaas, bloemen en planten, groente, fruit, aardappe len en eieren. Om redenen van hy giëne, maar ook om onrust bij de dieren te voorkomen, hebben we nog geen bedrijven uit de vlees sector aan de operatie toegevoegd. Maar dat is niet omdat we ons voor ze schamen. We zijn trots op al onze boeren." jan Vos, leghennenhouder uit het ^2 Gelderse Bruchem, schampert als hij de argumenten van Albert Heijn hoort. Hij neemt, op precies dezelfde dagen als de Open Da gen van AH deel aan de 'AanHaak- dagen', die de NVP organiseert. Ie dereen, zo zegt hij, mag komen kijken naar zijn 30.000 leghennen die hij in twee systemen houdt, vrije uitloop en scharrel. Ruim de helft is vrije uitloop, mag dus naar buiten op een overdekt stuk land. Ook hij zegt dat Albert Heijn de oren te veel naar actie groep Wakker Dier laat hangen. „Ik heb hier niets te verbergen, had graag aan de actie van Albert Heijn meegedaan. Want mijn eie ren liggen bij hun in de schappen. Albert Heijn wil volgens mij de intensieve veehouderij wegmoffe len. Ze romantiseren het beeld van de boer. Kijk maar naar hun website. Al die biologische eier boeren staan op de foto met een kip op hun arm. Alsof wij de hele dag de tijd hebben om met een kip op de arm te staan." De woordvoerster van Albert Heijn vindt het beeld dat de NVP schetst onterecht. „We zijn met LTO Nederland in gesprek om vol gend jaar vleesbedrijven aan de Open Dagen toe te voegen." LTO prijst het initiatief van de su permarkt. „Hoe meer open dagen er komen, hoe beter. Maar het is waar dat de operatie een hoog Ot-en-Siengehalte heeft. De inten sieve veehouderij hoort erbij." Precies, beaamt Oplaat: „Want wat Albert Heijn het meest ver koopt zijn producten uit de gang bare landbouw. Wij zijn extra te leurgesteld, omdat we als pluim veehouders van harte meewer ken, samen met Albert Heijn, aan een project als 'De Kip van Mor gen'. We hebben dus echt iets te vertellen aan de consumenten." Margriet Vroone uit Anna Paulow- na heeft een zogeheten zichtstal. Ze had haar 80.000 vleeskuikens graag getoond tijdens de Open Da-^ gen. „Mensen kunnen bij ons langskomen. We geven graag tekst en uitleg. We krijgen zelfs schoolklassen op bezoek. De meest gestelde vraag die we op ons bedrijf krijgen is: 'Wat is een plofkip'. En dan wijzen we naar onze kuikens en zeggen we: 'Dit is 100 procent plofkip'. Dan zijn ze stomverbaasd dat die dieren er zo goed bijlopen." cP ?nr Onderzoek Alders VION duurt maand Hoewel de Dierenbescherming in de persoon van Hans Alders een voorzitter heeft gevonden van de commissie die onder zoek doet naar vermeende mis standen bij VION, is verder nog niets bekend. „Begin vol gende week willen we de com missie rond maken", aldus een woordvoerder van de Dierenbe scherming. Het onderzoek naar de vermeende vermen ging van gangbaar varkens vlees met dat van het Beter Le ven Kenmerk moet binnen een maand zijn afgerond. De aanlei ding was een uitzending van Zembla, twee weken geleden. S&P: einde recessie in zicht, ai blijft groei uit Het einde van de langste Europe se recessie in veertig jaar tijd is in zicht. Van echt economisch her stel is voorlopig echter nog geen sprake. Dat stelt kredietbeoorde laar Standard 8c Poor's (S8cP) in een rapport. Een recente reeks ma crocijfers duidt volgens S8cP op een verbetering van de economi sche omstandigheden in veel lan den. Over de pijlers onder nieuwe economische groei, zoals de ex port, de consumentenbestedin gen en de investeringen door het bedrijfsleven, maakt S8cP zich ech ter nog steeds zorgen. Mede daar door zou de werkloosheid in Euro pa voorlopig nog verder oplopen. De Federal Reserve, de Ameri kaanse koepel van centrale ban ken, vermindert het tempo waar in zij obligaties opkoopt om de economie te stimuleren nog niet. Dat maakte het beleidsbepalende comité van de Fed gisteren be kend. Economen gingen ervan uit dat de centrale bank deze maand zou beginnen met de geleidelijke af bouw van zijn stimuleringspro gramma. De Fed koopt sinds vorig jaar sep tember maandelijks 85 miljard dollar aan obligaties op. Banken krijgen daardoor meer liquide middelen die zij kunnen uitlenen aan bedrijven en consumenten. Dat beleid heeft volgens de Fed geleid tot een verbetering van de economie en een daling van de werkloosheid. Afgelopen zomer hintte voorzitter Ben Bernanke voor het eerst op een afbouw van die steun, omdat de economie weer op eigen kracht moet kun nen groeien. Het Fed-bestuur heeft echter be sloten te wachten op meer bewijs dat het economisch herstel van blijvende aard is. Extra ontslagen bij Air France Air France zal dit jaar niet te rugkeren van verlies naar een break even of winstniveau. Het bedrijf gaat 2800 extra banen schrappen, bevestigde het giste ren. Eind juli ging Air France nog uit van het vertrek van ruim 2500 personeelsleden. De ontslagronde wordt in 2014 uitgevoerd. Air France had al een programma lopen waarbij ruim 5000 banen zouden ver dwijnen, voornamelijk via een vrijwillige vertrekregeling. Ook zal loonmatiging komend c jaar worden voortgezet Air France gaat daarvoor in overleg met de bonden. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 AH romantiseert de boer' I door Wilko Voordouw I Pluimveehouder Jan Vos: „Ik heb hier niets te verbergen, had graag aan de Open Dagen van Albert Heijn meegedaan." foto Cor de Koek LTO-Nederland AMSTERDAM PARIJS WASHINGTON PARIJS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15