Q w\&- ZlcÖV\ VERDIEPING 11 Deze havo 5-scholier wordt een duur lid van de familie. Haar ouders ontvangen minder kinderbijslag voor haar. Het hogere tarief voor alle kinderen ouder dan 6 jaar gaat omlaag naar het niveau voor een kind van 0 tot 5 jaar. Ofwel, er komt één kinderbijslagbedrag. Misschien moet ze een deel van haar zakgeld inleveren, omdat haar ouders ook nog de schoolboeken zelf moe- ten betalen. Geld dat ze 'hard' nodig heeft, want die fles cola wordt ook almaar duurder. Zuur, als je bedenkt dat ze in 2014 van de een op de andere dag ook geen alco hol meer mag drinken. Eind dit schooljaar doet ze eindexamen. Een tussenjaar, A om te reizen of te werken, is daarna geen slimme optie, want dan zou ze haar recht op een basisstudiebeurs ver liezen. Vanaf 2015 krijgen nieuwe bachelorstudenten te maken met het sociale leenstelsel. Eindexamenleerlin gen van dit jaar die straks direct doorstomen naar de ho geschool of universiteit, behouden in plaats daarvan nog hun recht op een basisbeurs. Scholieren gebruiken een tussenjaar veelal om goed na te denken welke stu die ze willen volgen. Die beslissing wordt vanaf vol gend jaar des te belangrijker, omdat je je al op uiterlijk 1 mei moet hebben ingeschreven. Nu alvast beginnen met nadenken, kan dus zeker geen kwaad. %- Had hij het maar nooit gedaan. In 2008 een huis ge kocht, tot de nok gefinancierd. Vier ton kostte het spul. Wat zou het nu nog waard zijn? Drie ton? De hypo theek is een molensteen, en studerende kinderen kos ten óók geld. Hij zou graag kleiner wonen, twee kinderen zijn de deur al uit. Maar ja, die restschuld. De bank ziet hem aankomen. Waar ze in 2008 nog twee goede salarissen hadden, zijn het er nu nog anderhalf, hooguit. De zaak van zijn vrouw loopt matig. Vier ton krijgt hij nooit meer los. Aan de kabinetsplannen heeft het gezin weinig. In een interview zei minister Blok vorige week dat mensen met een restschuld vooral moeten blijven zitten waar ze zitten. In sommige gevallen wil Blok de regels voor het meefinancieren van de schuld wel versoepelen. Maar met een ontoereikend salaris biedt die versoepe ling geen soelaas. Wat vader wel zou kunnen helpen, is de oprichting van een Nationaal Hypotheek Instituut. Dat instituut moet er voor zorgen dat beleggers in hypotheken gaan inves teren. Een van de verwachte gevolgen is dat de rente met een aantal tienden daalt. Laat ze maar opschieten, denkt vader. Volgend jaar loopt zijn rentevaste periode af. Oma las de Miljoenennota en viel bijna uit haar rol stoel. Als reuma-patiënte wordt ze hard getroffen door de bezuinigingen. Chronisch zieke ouderen verliezen maar liefst 2,5 tot 8 procent aan koopkracht. Rutte II gooit allerlei compensatieregelingen voor chronisch zie ken overboord: geen jaarlijkse tegemoetkoming van 148 tot 494 euro meer, geen compensatie meer voor het ei gen risico van 99 euro en geen belastingaftrek meer voor specifieke zorgkosten. Oei, dat stapelt zich mooi op. Compensatie van haar gemeente is ook onwaar schijnlijk. Die zal alleen minima helpen en oma heeft een vermogende man. Er is een klein lichtpuntje: de zorgverzekering kan wat betreft minister Schippers van Volksgezondheid 24 eu ro per jaar goedkoper. Maar het eigen risico gaat met 10 euro omhoog. Oma moet daarom meedraaien in de 'participatiemaat schappij', ofwel vaker een beroep doen op zoonlief of haar man. De overheid moet pas de laatste strohalm worden als familie, vrienden of buren niet kunnen of willen helpen. Ze zou daarvoor kunnen verhuizen naar een woning in de buurt van haar zoon en/of kleinkinde ren, of andersom. „De gemeente gaat immers bezuini gen op huishoudelijke hulp en andere voorzieningen en dan is het fijn om mantelzorgers in de buurt te heb ben", stelt de CG-Raad voor mensen met een chroni sche ziekte en handicap. Deze tweedejaarsstudent filosofie ontkomt er niet meer aan: de invoering van het sociaal leenstelsel voor de masterfase. Als het parlement akkoord gaat met de plannen van minister Jet Bussemaker (Onderwijs), moeten nieuwe masterstudenten vanaf 2014 hun eigen studie bekostigen. Misschien kan de filosoof in spe moeder lief aankijken, die wellicht geld loskrijgt uit haar stamrecht-bv. An ders wordt het lenen of een extra bijbaan. „De basis beurs voor uitwonenden is nu 272,46 euro. Dat zou je dan moeten lenen, voor een of twee jaar. Plus de rente die je over je lening moet betalen", somt voorzitter Jo den Janssen van de Landelijke Studentenvakbond op. Nu al staan studenten na hun studie voor gemiddeld 15.000 euro bij de overheid in het krijt. Als de basis beurs verdwijnt, kost dat hbo-studenten gemiddeld 5000 en universitair studenten gemiddeld 13.000 euro. Het Centraal Planbureau berekende echter dat studen ten zich door de afschaffing van de basisbeurs voor ge middeld 6000 euro extra in de schulden zullen steken. Studenten zullen waarschijnlijk niet alles lenen, maar bijvoorbeeld meer gaan werken. Een bijbaan moet de middelste zoon echter niet te veel afleiden van zijn studie, want als hij er te lang over doet, krijgt hij last van de afschaffing van de ov-studen- tenkaart per 2016. - DONDERDAG 19 SEPTEMBER 2013 V 49 jaar, ambtenaar, huiseigenaar 17 jaar, Leerling havo 5 70 jaar, reuma-patiënte 19 jaar, tweedejaarsstudent V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11