|^\oecWr Minister Dijssel- bloem droeg dinsdag het beroemde houten, met geitenperka ment gevoerde koffertje met de Miljoenennota. Daaruit komt voor iedere Nederlandse familie weer een eigen koffertje. De plannen raken iedereen anders. 10 VERDIEPING KOOPKRACHT Je zult maar bouwvakker zijn. De nieuwbouw is stilge vallen, corporaties trappen op de rem. Wat kan deze jongen anders doen dan gamen, hoezeer zijn opa het ook verfoeit? Van nieuw- en verbouw valt de komende jaren niet veel te verwachten. De maatregelen die het kabinet op de woningmarkt neemt, zullen pas op langere termijn effect hebben op de nieuwbouw. De lage btw op ver bouwingen sneuvelt op maart weer, zeer tegen de zin van kleine bouwers. Wellicht kan hij zich specialiseren in een richting die wél enig perspectief biedt. Isolatie bijvoorbeeld. Het ka binet trekt dit en volgend jaar veel geld uit voor een fonds waaruit mensen geld kunnen lenen om hun huis zuiniger te maken. Ook corporaties krijgen daar geld voor. De verwachting is dat dit tien- tot vijftiendui zend banen oplevert. Zolang de zoon een uitkering ontvangt, verandert er overigens weinig. De huur stijgt, maar daar komt een hogere huurtoeslag voor in de plaats. Toch heeft zijn opa gelijk als hij zegt dat werken beter is dan thuiszit ten. De arbeidskorting voor lagere inkomens gaat in 2014 namelijk omhoog: een lastenverlichting. Een al leenstaande met een inkomen van 1500 euro gaat er me de hierdoor 22 euro per maand op vooruit. Opa zit er warmpjes bij. Niet eens zozeer dankzij zijn AOW of pensioentje van 10.000 euro per jaar. Vooral dankzij zijn eigen huis en het spaargeld dat hij in de loop der jaren heeft opgebouwd. Dat vermogen lijkt nu echter een gevaarlijk bezit te zijn geworden. Stel dat hij of zijn vrouw in een verzorgingstehuis belandt, dan moet er ook een hogere eigen bijdrage worden betaald. Stel dat het eigen huis tegen die tijd ook verkocht is, dan vallen ze qua bijdrage in de buitencategorie. Het liefst zou hij nu dus vast wat willen schenken aan zijn familie. Wat dat betreft bieden de plannen die dins dag zijn gepresenteerd goed nieuws. De mogelijkheden tot belastingvrij schenken aan familieleden ten behoe ve van het eigen huis worden verruimd. Voortaan mag tot een ton geschonken worden. Het probleem is dat de leeftijdsgrens voor de ontvanger op 40 jaar blijft liggen. Zijn zoon zit met een restschuld en kan het geld goed gebruiken, maar is ouder dan 40. Zijn kleinzoons vallen wel binnen de grenzen. Maar die zijn nog lang niet bezig met een eigen huis. Wat nu? „Ook als je over een schenking wél belasting moet beta len, kan het aantrekkelijk zijn vast wat geld over te ma ken aan je kinderen", zegt onafhankelijk vermogensad viseur Frank den Blijker. „Het is verstandig om nu vast goed te kijken naar de mogelijkheden, met een onafhan kelijk adviseur. Dan kom je niet voor verrassingen te Tsja, die ambitieuze moeder, die in 2006 ontslagen werd, maar niet bij de pakken neer ging zitten. Niet te ren op haar ontslagvergoeding, maar aan de slag als zelf standig adviseur. De eerste jaren ging dat goed. Maar vanaf 2010 droogde de opdrachtenstroom op en gingen de tarieven drastisch naar beneden. En nu is daar het kabinet-Rutte II. Dat heeft het voor zien op de zzp'er. Althans, dat gevoel heeft deze zzp'en- de moeder. De regering wil jaarlijks 300 miljoen bezui nigen op aftrekposten voor zelfstandigen zonder perso neel. Dat was zelfs 500 miljoen euro, maar de maatregel is enigszins verzacht. Hoe de nieuwe aftrekregeling er uit ziet, is nog niet bekend. De bonden verwachten dat de aftrek voor starters sneuvelt, en dat het er ook voor de overige zzp'ers soberder uit komt te zien. Met 700.000 is het aantal zzp'ers misschien ook wel aan de hoge kant. Maar wat moeten ze anders? Moeder zou het wel weten, als ze nu weer een vaste baan kon krijgen. Maar waar kan dat? Wie wil haar hebben? Ze nam zich altijd voor haar ontslagvergoeding, die vei lig zit opgeborgen in een stamrecht-bv, te bewaren voor later. De aandrang om hem aan te wenden wordt steeds sterker. Zeker nu dat in 2014 fiscaal aantrekkelijk kan. Het koffertje van familie Doorsnee door Sander van Mersbergen en Freke Remmers illustratie Nourdin Koueh 2. °crvx 22 jaar, werkloos, huurt woning 72 jaar, gepensioneerd 47 jaar, zelfstandig adviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10