Lagere straf voor dader Puttense moordzaak 8 BINNENLAND STADSLANDBOUW Paddenstoelen voelen zich thuis in voormalig zwemparadijs Tropicana. REPORTACE ROTTERDAM - Van de palmen zijn alleen nog de dorre stammen over. De haarföhns die naast de spiegels hingen zijn weg. De exoti sche muurschildering met slinger aap en over grond kruipende slang oogt verwassen. En over de tegels van het golfslagbad kun je nu lopen zonder nat te worden. Wat ooit een icoon van de stad Rotterdam was, is nu een verpau perd pand. Maar in de catacomben van voor malig subtropisch zwemparadijs Tropicana is het niet langer stil. Hier hebben de ondernemers Sie men Cox, Mark Siegers en Max de Corte maanden geleden hun in trek genomen om in de kleine vochtige, donkere en betegelde kleedruimtes paddenstoelen te te len. Voor alle duidelijkheid: het drie tal teelt geen hallucinerende pad do's. Daar kwam de plaatselijke politie eind juli ook achter, toen ze anoniem waren getipt over de zogenaamd duistere activiteiten in het verlaten zwembad langs de Maasboulevard. Na een vriendelij ke rondleiding door de kwekerij zijn de agenten onverrichter zake huiswaarts gekeerd, schrijft Sie men enigszins meesmuilend op zijn weblog. Dit zijn oesterzwam men die kunnen worden ver werkt tot smakelijke gerechten. Grijze en roze, om precies te zijn. Ze groeien op kofïiedrab dat de ondernemers met een bakfiets bij de plaatselijke horeca ophalen. De naam van dit project, hoe kan het anders: Rotterzwam. Voorlopig zit Rotterzwam nog in de experimentele fase. Van een volwassen productie is nog geen sprake, maar dat is wel de bedoe ling. „We willen naar 100 tot 500 kilogram productie per maand. Dat is voor de traditionele land bouwsector bizar weinig. Maar wij willen in eerste instantie leve ren aan de plaatselijke horecabe drijven", legt Siemen uit. Die kun nen dan een echt streekproduct op de kaart zetten, zoals het broodje Rotterzwam van oester- zwammentapenade met rucola en parmezaanse kaas dat koffie zaak Lebkov deze week bij een of ficiële presentatie uitserveerde. Het idee ontstond toen Siemen sa men met zijn vrouw langs het ver vallen zwemparadijs reed. „Het zonnetje scheen op het glazen ge bouw en ik dacht: wat een grote stadskas is dit eigenlijk." Cox had al affiniteit met stads- STADSLANDBOUW IN ROTTERDAM landbouw, een fenomeen dat in Rotterdam groot aan het worden is. Eenmaal thuis begon hij direct te schrijven over de plannen die tijdens de autorit spontaan op kwamen borrelen. „De blogpost trok op sociale media al direct veel aandacht", vertelt hij. En zo besloot hij met de eigenaar in con tact te treden. „Die bleek toevallig al plannen te hebben voor voed- selgerelateerde activiteiten in Tro picana. Toen hij onze business case las, moest hij enorm lachen. We mochten direct beginnen." Mark: „We willen ook boven, in het zwembad, beginnen met verti cal farming. Uiteindelijk willen we hier de grootste stadskas van West-Europa neerzetten, met exo tische planten als aloë vera, basili cum, vanille en peper." Adoptiekinderen van VS naar Nederland Het aantal Amerikaanse kinde ren dat door buitenlandse ouders wordt geadopteerd, neemt de laatste tien jaar toe. Het gaat vrijwel uitsluitend om Affo-Amerikaanse kinde ren, meldt CNN. Een flink aan tal komt in Nederland terecht. In de VS mogen moeders die hun kind afstaan, zelf de adop tieouders kiezen. Veel moeders prijzen de open houding van de Nederlandse ouders die vaak contact houden met de biologische moeder. Tussen 2004 en 2010 zijn er 250 kinde ren geadopteerd door Neder landse gezinnen, aldus CNN. Steenmarters vangen Gemeenten en de Dierenbescher ming in Gelderland mogen voortaan de beschermde steen marter vangen als die zich in een gebouw nestelt. Ze moeten het dier dan in de buurt weer veilig loslaten. Tot nu toe was iedere keer een aparte ontheffing nodig. IJssel ecologischer De ecologische kwaliteit van de IJssel moet omhoog. Vissen moe ten zich er beter thuisvoelen en de oevers moeten meer plaats bie den aan slakken, kevers, larven en planten. Staatsbosbeheer en het waterschap Vallei en Veluwe gaan daar samen aan werken. Lips blijft in gijzeling De failliet verklaarde Brabant se vastgoedhandelaar Roger Lips heeft sinds hij vorige week in de cel is gezet meer in formatie gegeven over zijn fail lissement. Maar hij blijft voor alsnog vastzitten, heeft de rechtbank gisteren bepaald. Staking metaalsector Stakingsacties in de metaalsec tor worden vrijdag afgetrapt in het Beursgebouw in Eindho ven en het Maasgebouw in Rot terdam. FNV, CNV, de Unie en VHP trekken samen op 'voor beter loon en waardering van het vakmanschap'. De straf valt bij de Hoge Raad la ger uit, omdat het hof geen reke ning heeft gehouden met eerdere veroordelingen voor diefstallen. Dat was in strijd met de wet en de Hoge Raad neemt dat wel mee in zijn overweging. De Hoge Raad vindt daarom dat hij voor de moord op Ambrosius maximaal zestien jaar kan krijgen en trekt daar nog zes maanden vanaf om dat een uitspraak lang op zich liet wachten. P. kwam in 2008 als da der in beeld door een DNA- match. De Puttense moordz'ak staat bekend als een van de grqót- ste gerechtelijke dwalingen in Ne derland. Voordat P. in beeld wVs, zaten anderen jarenlang vast. P. wordt in verband gebracht met nog een andere moord. Het OM eiste levenslang tegen hem vanwe ge de moord op de Rijswijkse stu dente Anneke van der Stap in 2005. Maar volgens de rechter was er te weinig bewijs. Justitie ging in hoger beroep. Zwammen in 't zwemhok door Lilian Dominicus In voormalig zwemparadijs Tropicana kweken Siemen Cox (pet) en Mark Siegers zwammen, die in de kleedkamers hangen, foto Hiibert Krane Overal in Rotterdam dienen zich de laatste jaren stadslandbouw projecten aan met lokaal en duurzaam verbouwd voedsel. Rotterdamse Oogst is een streek- productenmarkt die elke eerste zaterdag van de maand plaats vindt op het Noordplein. De leve ranciers zijn boeren die in een cir kel van 50 kilometer vanaf de Coolsingel hun bedrijf voeren. Op het dak van kantoorgebouw Schieblock wordt een stadstuin ontwikkeld waar groenten worden verbouwd. Ook bieden de tuinen ruimte voor kleinschalige evene menten en doen ze dienst als infor mele ontmoetingsplek. In het havengebied zit Uit je Eigen Stad, waar Rotterdammers hun boodschappen kunnen doen of uit eten gaan terwijl lokale boeren binnenlopen met een nieuwe oogst spinazie, broccoli en aard beien. Er scharrelen kippen en in de loods en op het land worden paddenstoelen gekweekt. WASHINGTON ARNHEM APELDOORN DEN BOSCH UTRECHT DEN HAAG - Ron P. krijgt een lagere straf voor de moord op en de ver krachting van Christel Ambrosius in 1994. De Hoge Raad heeft de straf vastgesteld op 15,5 jaar. Het gerechtshof legde P. nog 18 jaar celstraf op voor de Puttense moordzaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8