Succesvol seizoensslot combinatie Mookhoek Volleyballers Voorwaarts beginnen 66 Er kwam zelfs een meisje naar me toe dat zei: 'You changed my life' 30 SPORT MAATSCHAPPELIJK PROJECT Oud-judoka Elisabeth Willeboordse probeert kinderen uit Rio de Janeiro naar Nederland te halen. Paarden worden in Nieuwland getest op aanleg Henk Mookhoek en diens zoon Henry zagen hun blauwe doffer het midfondconcours voor jonge duiven vanuit Pithiviers winnen. De duif legde de 371 kilometer tus- sen de lossingsplaats en de Bres- kense Broodmanstraat af met een snelheid van 1334 meter per mi nuut. Het is een eigen kweek van de combinatie die eerder al op de midfondconcoursen zijn prijs had gepakt. De 'blauwe' werd door Henk Mookhoek en zijn suppor ters niet gezien. „Ik stond nog wat met mijn vaste supporters te praten. Toen we naar het hok ke ken, zaten daar twee duiven, de één steeg gelijk weer op. Het - bleek een vreemdeling te zijn. De andere liep binnen. Dat bleek ach teraf de winnaar van het provin ciale concours vanuit Pithiviers. Het werd ook weer eens tijd voor een provinciaal succes, want het laatste dateerde van 2010. Toen vanuit Orleans met oude duiven. Op deze manier gaan we wel weer lekker het hok gereed ma ken voor seizoen 2014." In Axel meldde zich een driejari ge blauwe duivin, gespeeld op een klein jonkie, als eerste van Zeeland. Dit op het laatste natoer concours van 2013 vanuit Peron- ne. De combinatie Patrick Derycke, Adrie en Kees Schieman sloten daarmee een succesvol sei zoen af. Enkele weken geleden hadden ze ook al de snelste duif van Zeeland, toen vanuit Morlin- court. Ze hadden acht oude dui- vinnen voor deze natoer inge- korfd. Patrick Derycke: „We kun nen terugkijken op een sportief goed seizoen, met zes rayonzeges en twee keer de snelste van Zee land." Er waren er trouwens meer die het seizoen goed "afsloten. In Yer- seke klokte Danny de Voogd er twaalf in de top dertien op Pithi viers en zes in de top tien op Peronne in het Samenspel 5. In Samenspel 1 zag Edy de Wever van de Schoondijkse Tol ervijf in de top tien op het hok neerdalen op het concours vanuit Peronne. Het waren gelijk dexerste vijf in het Samenspel. Dit alles na uitge stelde lossingen want de weergo den zorgden ervoor dat zowel de duiven vanuit Peronne als Pithi viers niet op zaterdag maar op zondag de vrijheid kregen. Daar mee zit het seizoen 2013 er op. Derde zege voor FM Sranang De zaalvoetballers van FM Sra nang bleven ook in hun derde wedstrijd in de Topklasse C on geslagen. Nadat eerder Braban- tia en Etaha waren verslagen, werd ook Bristol/Osaka met verlies naar huis gestuurd, 5-4. Bij de rust leidde Sranang met 2-1, daarna liepen de bezoekers weg naar 2-4. Voor Sranang scoorden Salim Sandee, Yordi Matondo (2x), Atilla Cavuz en Ibi-El-Uarchi. De Sjuttel 2 verslaat Den Ossaert: 6-2 In de vierde klasse van de bad- mintoncompetitie afdeling Zee land moest Den Ossaert 1 in de openingswedstrijd van het sei zoen met 2-6 buigen voor De Sjuttul 2. De winst voor het team uit Oostburg werd veilig gesteld door Daisy Kimenai, Marije Pfaff, Johan van de Brue- le en Johnny Jansen. Voor Den Ossaert boekten Eddy van der Veeken en Marjolein Willaert een positief resultaat MIDDELBURG - Elisabeth Wille boordse realiseert zich maar al te goed dat 'de maatschappij' het haar mogelijk heeft gemaakt om vijftien jaar topsport te bedrijven. Nu ze gestopt is, wil ze iets terug doen. De voormalige Middelburg se - ze woont en studeert al enige tijd in Rotterdam - had aanvanke lijk het idee om een project dicht bij huis te beginnen. Maar het werd er eentje ver weg, in Rio de Janeiro. „Dat liep nu eenmaal zo", vertelde ze dinsdag. „Dus ik help nu daar mee om het verschil te maken." Willeboordse (35) kwam tijdens haar judocarrière vaak in de Bra ziliaanse miljoenenstad. Ze was er ook succesvol. In 2007 greep ze er brons op het WK, in 2011 werd ze er derde tijdens een wereldbe kertoernooi. Maar rondom die toernooien in Rio zag ze nooit de favela's, de armste wijken. „Als topsporter ben je meer met je ei gen sores bezig dan die van een ander." Nü is er in haar leven wel ruimte voor het omkijken naar de minderbedeelden. „Voor mijn stu die geneeskunde ga ik volgende maand beginnen met co-schap- pen lopen. Dat wordt heel druk. Maar voor mijn project 'GEO goes Dutch' wil ik desondanks tijd vrij blijven maken. Dat moet ge woon." Het project van de Zeeuwse is in mei geboren. Het is een aanvul ling op een project van sportkoe pel NOCNSF, waar ze min of meer toevallig bij betrokken raak te. NOCNSF helpt sinds kort scholen die aan de rand van de favela's in Rio staan. In de komende jaren - en ook nog na de Olympische Spe len van 2016 in Rio - worden Ne derlandse topsporters en coaches naar de Braziliaanse stad gestuurd om presentaties te houden, cli nics te verzorgen en de jeugd te inspireren. Willeboordse was in mei van dit jaar één van de eer sten die afreisden. En in oktober gaat ze weer. „NOCNSF had eerst Edith Bosch gevraagd, maar zij was toen nog niet helemaal ge stopt met judoën. Toen kwamen ze bij mij uit." In de favela's is het niet vanzelf sprekend dat je na je elfde jaar nog naar school gaat. In arme ge zinnen zien de ouders liever dat hun kinderen dan geld gaan ver dienen, al dan niet met criminele activiteiten. In de laatste jaren en maanden zijn er diverse middel bare scholen opgericht, GEO's. GEO staat voor Ginasio Experi mental Olimpicio. Tijdens de lan ge lesdagen is er veel aandacht voor sport. De man achter die GEO's, Mauri- cio Pinto, wil in de komende ja ren nog meer scholen stichten. En hij wil zo veel mogelijk kin deren naar school krijgen. „Dat willen we met z'n allen - hij, NOCNSF en ook ik - bereiken door de kinderen telkens bijzon- NIEUWLAND - Het KWPN regio Zeeland houdt vrijdag in Stal De Kroo in Nieuw- en Sint Joosland een aanlegtest (Ibop) voor rijpaar den. De afkorting KWPN staat voor Ko ninklijk Warmbloed Paardenstam boek Nederland. De organisatie vertegenwoordigt een paardenras dat in de internationale rankings een vooraanstaande rol speelt. De Ibop (Individueel Bruikbaar heid Onderzoek Paarden) is een ééndaagse test en is bedoeld om inzicht te krijgen in de natuurlij ke aanleg van een paard voor de dressuur -en/of springsport. De voornamelijk Zeeuwse eigena- T ren van 24 rijpaarden hebben zich voor deze aanlegtest aangemeld. De Ibop begint vrijdagmiddag in Nieuwland om 12.50 uur en is om ongeveer 20.30 uur afgelopen. Toe- gang is gratis. Ton Begijn woont in Vlissingen, maar heeft Zeeuws-Vlaamse roots. Hij groeide op in Sas van Gent en kent de Zeeuws-Vlaamse mentaliteit goed. De nieuwe trainer is erg te spre ken over zijn selectie, spreekt over een positief gevoel en zegt in de aanloop naar de competitie op het gevaar af zijn ploeg met com plimenten te overladen van zijn team te hebben genoten. „Ze zijn allemaal heel erg gewillig en pas sen goed toe wat in de trainingen is geoefend. Dat is heel positief en voor een trainer heel leuk. Ze zijn ook allemaal goed te vormen naar de ideeën van de trainer. Het is een team, dat bereid is met veel inzet te trainen en te spelen." Begijn zegt in oefenduels een ste vig team te hebben gezien, met fa cetten waaraan gewerkt kan wor den. Op de spelverdelerspositie kent Voorwaarts echter proble men. Wouter Bonte is geblesseerd en Eric Bakker, die vorig seizoen op afroep beschikbaar was, is ook komend seizoen zeker niet elke week van de partij. „We hebben Eric wel gevraagd om meer inzetbaar te zijn", ver telt de trainer. „Maar als hij er op de training niet is, kun je geen au tomatismen inslijpen. In het vol leybal draait het om de spelverde- ling. Als je daar problemen hebt, is het rendement lager. We kun nen het oplossen zonder Wouter, maar dat zal uiteraard punten kos ten. Als Wouter er elke week is, staat er een degelijk team, dat voor een mooie klassering moet kunnen gaan. Het hangt ervan af hoe snel hij terug is." De Sterre Met een vrijwel ongewijzigde spe lersgroep willen de mannen van De Sterre in de eerste klasse voor al stabieler presteren dan afgelo pen seizoen. Toen wisselden goe de en slechte prestaties elkaar te veel af. Ondanks een matige voor bereiding met een wisselende trai ningsopkomst mikt de Zuiddorp- se formatie onder leiding van Rob Lammerts op een plaats in het lin ker rijtje. „Dan doen we het beter dan vorig seizoen", zegt Thijs Acke, die met Joost Lammerts spelverdeler is. Hij noemt de aanvalskracht een belangrijke pijler van zijn team. door Fred Rabout OOSTBURC - De combinaties Henk Mookhoek en zoon uit Breskens en Derycke/Schieman uit Axel gaan als laatste winnaars van het duiven- seizoen 2013 de archieven in. GOES TERNEUZEN Het verschil maken in de favela's door Roeland van Vliet Elisabeth Willeboordse door Peter van Kouteren AXEL - Bij de volleyballers van Voor waarts staat opnieuw een nieuw ge zicht voor de groep. Guido de Beu- Ie werd vorig seizoen opgevolgd door Misja Acke, die de ploeg naar een keurige plek in de midden moot van de promotieklasse lood ste. Drukke werkzaamheden heb ben ertoe geleid dat de trainer is gestopt. Zijn opvolger Ton Begijn is tevreden over de oefencampagne. Voorwaarts begint met een goed gevoel aan de competitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66