Zeeuwse woningmarkt leeft weer op ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Dat blijkt uit cijfers van het Kadas ter. In alle provincies zijn vorige maand meer woningen verkocht, behalve in Friesland, daar wissel den werden zo'n twaalf procent minder woningen van eigenaar. Eerder waren er signalen dat de Zeeuwse huizenmarkt zou op krabbelen. Ook in het tweede kwartaal van dit jaar noteerde ma kelaarsvereniging NVM een toege nomen aantal transacties op de huizenmarkt. Volgens voorzitter Mark Faasse van de Zeeuwse afde ling van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) is de bodem van het aantal verkopen bereikt. Normaal gesproken hob belt Zeeland achter landelijke ont wikkelingen aan. Nu is Zeeland ineens het beste jongetje van de klas. Faasse heeft daar wel enkele ver klaringen voor. „Het is algemeen bekend dat vooral Zeeuws-Vlaan- deren de woningmarkt opstuwt. Dat komt doordat veel Vlamingen er een huis kopen. Onze zuiderbu ren zijn goed voor helft van het aantal woningtransacties in Zeeuws-Vlaanderen. Dat gebied beslaat eenderde van de Zeeuwse woningmarkt." Een pijler onder de opleving vormt het recreatie vastgoed. Die sector was inge- HUIZENVERKOOP Hl +15,8% M +20,0% stort, maar herstelt zich nu. Ook hierin hebben de Vlamingen een belangrijk aandeel. Faasse. „De Belgen kopen weer een tweede huis in Zeeland. Op merkelijk, want ze bijna 25 jaar weggeweest. Veel Belgen hebben nog een flink appeltje voor de dorst. Aandelen zijn op dit mo ment niet meer zo heel interes sant, je kunt beter investeren in vastgoed." Faasse meent dat ook de ophef fing van het bankgeheim in Luxemburg in 2015 een rol speelt. „Belgen gaan hun spaargeld dat nu nog in Luxemburg staat, meer en meer investeren. Verder is het natuurlijk zo dat je vanuit Ant werpen eerder aan de Zeeuwse dan aan de Vlaamse .kust bent." Presentatie over Paridaen-deportatie Guido en Jos Paridaen vertel len morgen over de deporta tie van hun vaders en opa in de Tweede Wereldoorlog. Toen werden Bernard, René, George en Marcel Paridaen uit Sint Kruis opgepakt door de Duitsers en gedepor teerd. Overigens kwamen ze alle vier na de oorlog weer thuis. De zoons Paridaen gaan er vanaf 14.30 uur op in tijdens een bijeenkomst in café De Tol in Eede. Rondleiding door natuurgebied Het Zeeuwse Landschap houdt zaterdag 21 september om 14.00 uur een rondlei ding met een gids door het natuurgebied Sint Jansteen. Startgpunt is het infopaneel aan het eind van de Heer straat in Sint Jansteen. De tocht duurt anderhalf uur. Meelopen kost 3 euro, voor kinderen tot 16 jaar 1,5 euro. Deel van N61 wordt nacht afgesloten In de nacht van donderdag 19 op vrijdag 20 september wordt de N61 vanaf de stop lichten bij de brug van Sluis kil tot aan de aansluiting op de Westerscheldetunnel- weg/N62 van 19.00 tot 5.30 uur afgesloten. Er wordt dan een definitieve asfaltlaag aangebracht. Het verkeer wordt omgeleid. Dog House Rose speelt in Bounty De Canadese band Dog Hou se Rose treedt vrijdag op in café The Bounty aan de 2e Zandstraat in Breskens. De driekoppige band, met als frontvrouw Sarah Beth, speelt country, folk, punk en rock-'n-roll. Het concert begint om 21.30 uur. Toegang is gratis. Motortocht over 200 kilometer Ondernemers Platform Koe wacht houdt zondag een mo tortocht. Deelnemers aan de 200 kilometer lange tocht vertrekken tussen 11.00 en 14.00 uur bij De Vlaschaard. Deelname kost 6,50 euro. Een kortere route rijden kan ook. Voor pech is er een 'mo torambulance'. Tentoonstelling werk vrije ateliers Leerlingen van de vrije ate liers van Toonbeeld hebben samen met docent en beel dend kunstenaar Servaas Roelandse een expositie in gericht in het Toonbeeldge bouw. Via de vrije ateliers stromen jongeren vaak door naar de kunstacademie. Te zien tot en met 1 oktober. PROGRAMMA EENHOORNFESTIVAL MEER INFORMATIE OP WWW.EENHOORNFESTIVAL.NL WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2013 door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Zeeuwse woning markt leeft serieus op. In augustus dit jaar werden 282 woningen ver kocht, 31,8 procent meer dan in au gustus 2012. Zeeland kent daar mee de hoogste stijging in Neder land. Verkochte huizen in Zeeland in augustus 2013 t.o.v. augustus 2012. 2/1-kapwoning appartement hoekwoning tussenwoning *5,4% vrijstaand +54,2% +87,2% infographic Willem Adriaansens bron Kadaster EEDE SINT JANSTEEN SLUISKIL BRESKENS KOEWACHT TERNEUZEN Donderdag 19 september Eenhoornavond in het Ledelthea- ter. Opening met een Eenhoorn symfonie door Harmonie Oost burg, gecomponeerd door Hans de Doelder. Daarna opening door burgemeester Annemiek Jetten en uitreiking van de 'Glazen Een hoorn' aan iemand die zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor Oostburg. Vervolgens lezingen van professor Wim Gerritsen over de mythologische Eenhoorn, en van heemkundige Ireen van Dam me over de relatie tussen dat dier en Oostburg. Aanvang 20.00 uur, toegang 7,50 euro. Vrijdag 20 september: 's Middags opvoering van het 'Een hoornsprookje' met liedjes van Tijl Damen voor kinderen van de drie Oostburgse basisscholen. Daarna vertoning van de film Kuifje en het Geheim van de Eenhoorn (16.00 uur, toegang 5 euro). 's Avonds is het thema in het Le- deltheater 'wederopbouw'. In de len wordt een film vertoond, tus sendoor interviewt PZC-verslagge- ver Jan van Damme mensen die de oorlog en daaropvolgende we deropbouw meemaakten. Aan vang is om 20.00 uur, toegang kost 7,50 euro. Zaterdag 21 september: Uitmarkt op Markt en het Ledel- plein, vanaf 10.00 uur. Clubs, kun stenaars en instellingen presente ren zich op een markt Er zijn mu- ziekoptredens op twee podia, met onder meer open podium: ieder een mag van zich laten horen. Voor jongeren is er een dj-contest. In de foyer van het theater is een dichterscafé en speakerscorner. In de festivaltent presenteert de loka le horeca zich met hapjes. Vanaf de watertoren starten wandel- en fietstochten, 's Avonds een optre den van de Vlaamse band Clearwa ter. Zondag 22 september 's Ochtends (10.00 uur) oecumeni sche kerkdienst van de Eligiuskerk en de Kerkpleinkerk in de festival tent Daarna (12.00 uur) opening van de nieuwe vlonderbrug over het Groote Gat, met een picknick voor iedereen: zelf eten meebren gen. Aanmelden kan vandaag nog via everhaeghe@gemeentesluis.nl. Tijdens het eten optredens van dansschool Anita Bekers, Tijl Da- men met zijn Eenhoornsprookje en uitleg door Het Zeeuwse Land schap over het gebied en door Wa terschap Scheldestromen over de baggerwerkzaamheden. Walter van Hee bij de hem zo geliefde watertoren. De toren is, met de eenhoorn, zeker afgelopen tijd uitgegroeid tot symbool van Oostburg. Pas gecompo neerde 'Watertorenliederen' worden tijdens het festival door meerdere artiesten ten gehore gebracht, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61