'Vertalen is mijn leven, ik heb mijn doel bereikt' Te ruimen bom kleiner dan eerder gedacht Vrienden maken boek Zwartenhoekse Zeesluis I I I I SMELTKROES - DOW ED 20 ZEEUWS-VLAANDEREN EENHOORNFESTIVAL Nieuw Eenhoornfestival moet zelfs de meest kritische Oostburgenaar uit z'n stoel krijgen. Werk brug Sas van Gent op tijd klaar EP Met pijn in het hart stelt Roberto Silva vast: „Italië is een prachtig land, maar economisch zit het op hetzelfde niveau als Griekenland en Spanje. Weet je dat van oktober 2012 tot maart dit jaar 200.000 Italianen tussen de achttien en dertig jaar zijn geëmi greerd?" Hij is er zelf één van. Sinds februari dit jaar werkt hij als vertaler Engels-Italiaans bij het BPSC. In de Italiaanse geschiedenis zijn er vaker emigratiegolven geweest. Little Italy in New York dankt er zijn ontstaan aan. Ttissen 1890 en 1924 streken er meer dan 145.000 Italianen neer, vooral uit het zui den. In de jaren zestig van de vori ge eeuw gingen opnieuw veel Ita lianen weg. „Mijn vader is in 1965 naar Venezuela gegaan, naar Cara cas", vertelt Roberto. „Hij heeft er mijn moeder ontmoet, een Vene zolaanse. In 1973 zijn zij samen naar Italië gekomen. En nu ben ik hier." De keuze voor Nederland was geen toeval. „Mijn oom kwam veertig jaar geleden uit Italië naar Nederland. In Apeldoorn leerde hij mijn tante kennen." De ouders van Roberto voegden zich in 2003 bij hen. „Mijn vader is elektricien. Hij kan overal wer ken. Hij wilde zich met zijn broer verenigen en mijn moeder wilde ook weg uit Italië. De invloed van de kerk is er groot, zeker waar wij woonden, in Campobasso, niet zo ver van Rome. De vrouw moet huisvrouw zijn, bijvoorbeeld. Dat is niks voor mijn moeder. Zij is een vrijdenker." Roberto schrijft 'familie' met hoofdletters. „In Italië is de fami lie alles." Toch ging hij niet met zijn ouders mee naar Nederland. Hij bleef in Italië om te studeren. „Talen en vertalen zijn mijn le ven." Hij volgde de talenhoge school van Campobasso, studeer de Engels, Spaans en - een beetje - Arabisch aan de Universiteit van Pescara en haalde in 2011 zijn master-degree vertaler Engels en Spaans aan de Universiteit van Udine. Om het collegegeld - de laatste jaren vierduizend euro - te betalen, werkte Roberto tien sei zoenen als entertainer op cam pings. „Een leuke manier om geld te verdienen." Na zijn afstuderen kon Roberto geen werk vinden in zijn vak. Hij had zich gespecialiseerd in onder meer films vertalen. „Maar dat zit helemaal op slot." Hij werd sta tionsmanager in Milaan. Voor een jaar. Zijn ouders stelden hem voor naar Nederland te komen. Hij liet Italië oktober vorig jaar achter zich. „Ik wilde me ook vere nigen met mijn familie." Roberto meldde zich in Apel doorn bij diverse uitzendbureaus. Zo kwam hij in contact met het BPSC, waar hij nu ruim een half jaar als vertaler werkt. Hij heeft zijn doel bereikt. „Dit is de beste keuze die ik ooit heb gemaakt." Zijn werk bestaat voor negentig procent uit het vertalen van En gels naar Italiaans. Hij krijgt van alles op zijn bordje, van financiële rapporten tot chemische voor schriften. „Ik leer nog elke dag bij." Dat hij nu voor Nederlandse be grippen ver van zijn ouders woont, ziet Roberto niet als pro bleem. „Naar Apeldoorn is zo'n 250 kilometer. Dat is toch geen af stand." Hij voelt zich goed in Ter neuzen. „Ik kan eindelijk lekker rustig fietsen. De agressie in het verkeer is in Italië groot. Ik heb er aan moeten wennen dat dit hier niet zo is. Ik vind het nu heerlijk." Enthousiast vertelt hij ook over het contact met zijn collega's. „Ze vinden mijn pasta en pizza heer lijk!" De twee bommen uit de Tweede Wereldoorlog worden vandaag el ders in het gebied tot ontploffing gebracht. Dat een van de bommen een an der formaat heeft dan eerder ge dacht, maakt voor de veiligheids maatregelen niets uit. De sleutels van de meeste (vakantiewonin gen zijn al ingeleverd. De overige eigenaren en huurders leveren vanmorgen vroeg hun sleutel in. OOSTBURC - „Na het Eenhoornfes tival kan niemand nog zeggen dat hier nóóit iets te doen is!" Enthou siaster dan Walter van Hee kan een organisator van een evene ment niet zijn. De geboren en ge togen Oostburgenaar is één van de trekkers van het nieuwe Een hoornfestival, dat van morgen tot en met zondag plaatsvindt. Eerlijk is eerlijk: spontaan enthou siasme voor nieuwe initiatieven zit inwoners van Oostburg niet in het bloed. En Walter kan het we ten, want die heeft al z'n hele le ven, zowel privé als in z'n werk, te maken met rasechte Oostbur- genaren. „Toch denk ik dat het kan: de mensen uit hun stoel krij gen en enthousiast maken voor dit evenement." Het festival, dat morgenavond be gint, komt voort uit het project Aantrekkelijk Oostburg. Als basis heeft dat als doel om de erg lage huizenprijzen in Oostburg weer een beetje op niveau te krijgen. Onder die paraplu, en met de (fi nanciële) hulp van onder meer het Rijk, gebeuren allerlei dingen: infrastructuur en leegstand in het centrum worden aangepakt, wo ningen gesloopt of juist opge knapt, reclameslogans bedacht en -om de bevolking bij het project SAS VAN GENT - Het werk aan de brug bij Sas van Gent is volgens de planning vrijdag gereed. Rijks waterstaat laat dit weten in reac tie op Marina Govaert uit West- dorpe, lid van de Fietsersbond. Zij zag dat het verkeer van maandag op dinsdag 'gewoon' over de brug kon. Zij vreesde uitstel van het werk waardoor nog langer moet worden omgereden via Sluiskil of Zelzate. „Het ombouwteam dat nieuwe kabels heeft gelegd voor het op afstand bedienen van de brug was klaar", aldus Rijkswater staat, „terwijl het omzetteam dat de kabels moet aansluiten, nog niet beschikbaar was." De brug is tot vrijdag voor het wegverkeer dicht van 19.00 tot 7.00 uur. te betrekken- nieuwe feesten op poten gezet. Vorig jaar ontstond op die manier een 'aardappelfesti- val'. Het Eenhoornfestival is daar een -breder- vervolg op. „Het klinkt als een cliché", zegt me de-organisator Gerard van Keken. „Maar we hebben echt voor elk wat wils." Daarbij kent elke dag z'n eigen thema, met donderdag de een hoorn, vrijdag wederopbouw, za terdag een UITmarkt en zondag een grote picknick. Het evenement valt samen met de publiciteitsactie voor de water toren, die een paar weken geleden werd opgestart. Een groep 'vrien den' begon een inzamelingsactie om de toren een opknapbeurt te kunnen geven. Die publiciteit komt nu goed van pas. „De water toren is, met de eenhoorn, hét symbool van Oostburg", zegt Ge rard. „Het is mooi dat we die alle bei als een rode draad door het evenement kunnen laten lopen." De aandacht voor de toren is bijna on-Oostburgs, vindt Walter. „Mensen zoeken hier vaak iets ne gatiefs en gebruiken dat als argu ment om de boel af te kraken. Maar met de toren is het anders. Die is echt van óns, is het gevoel hier. En dus hebben we iets om voor te vechten." Net zo goed moet ook het Eenhoornfestival van de Oostburgenaren zelf wor den. „Met dit programma kan het gewoon niet dat er niks van je ga ding bij zit", meent Walter. „Er is dus geen enkele reden om niet op z'n minst even te komen kijken." De 'Vrienden' zetten zich aanvan kelijk in om de bijzondere inunda tiesluizen te laten herstellen. Maar nu niet alleen het water werk voor een groot deel in oude staat is gebracht, maar ook het oude verdedigingswerk de Batte rij en het natuurgebied de Groene Knoop zijn aangelegd, heft de stichting zich niet op. De Vrien den waken er voor dat de voorzie ningen bij Westdorpe ook in de toekomst blijven bestaan. Het boek, dat begin november offici eel wordt gepresenteerd, bewijst dat de Zwartenhoekse Zeesluis het waard is om tot in lengte van jaren onderhouden te worden. In het boek wordt de geschiede nis van het waterwerk - door vele gastschrijver - verteld, maar ook het restauratieproces van de sluis is minutieus vastgelegd, ook en vooral in foto's. Geïnteresseerden kunnen tot vrijdag 4 oktober inte kenen voor het boek. Slechts een klein deel van de oplage komt in de boekhandel. Intekenen via: makindt@zeelandnet.nl of mbuise@zeelandnet.nl Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de we reld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende natio naliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Vandaag: Roberto Silva (26) uit Italië, vertaler Engels-Italiaans, nu wonend in Terneuzen. door Harmen van der Werf Roberto Silva foto Mark Neelemans BRESKENS - De Explosieven Oprui- mings Dienst Defensie ruimt van daag twee grote bommen op in plan Waterdunen bij Breskens. Het gaat om twee bommen van vijfhon derd pond, al werd van de eerst ontdekte bom, enkele maanden te rug, aanvankelijk vermoed dat het een om een duizendponder ging. Geen reden te bedenken om thuis te blijven door Martijn de Koning I Het Ledeltheater: voorbeeld van wederopbouwarchitectuur, wat vrijdag thema is van het Eenhoornfestival, én hart van het complete evenement. TERNEUZEN - De Stichting Vrienden Zwartenhoekse Zeesluis brengt dit najaar een boek uit over de eerder deze eeuw geheel gerestaureerde zeesluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60