De jsf komt er, 2014 vooral een ook mensen weg overgangs j aar Zeeuwse kustweringen voldoen niet bij matige stijging zeespiegel els erikzee en insweert niet 3 schermd PRINSJESDAG 2013 5 maar er moeten Traag Trap na Armoe op zn beloop clude- reden iren „De urgentie waarmee het kabi net hervormingen aankondigt, strookt niet met het tempo waar in zij ze doorvoert. Het gaat veel te traag." Alexander Pechtold, D66 „Het kabinet geeft nog eens een flinke trap na aan iemand die al op de grond ligt, recht in zijn ge zicht." „Nederland laat de problemen van armoede en ongelijkheid in de wereld steeds meer op z'n be loop. Een schande voor zo'n rijk land." Farah Karimi, Oxfam Novib De kogel is door de kerk: de Joint Strike Fighter (JSF) komt er. Het is domweg het beste toestel, vindt Defensieminister Jeanine Hennis (VVD). De opvolger van de F16 moet vanaf 2019 in de hangars staan. Voor 4,5 miljard euro koopt Nederland 'ten minste' 37 kisten. Als de prijs meevalt, worden dat er meer. De precieze prijs is nog onbekend, omdat dit afhankelijk is van het moment van bestelling en de aantallen. Tegelijk moet Hennis nog flink snijden. Defensie moet 348 mil joen besparen om de kortingen op haar ministerie en de eerdere financiële tegenvallers op te van gen. Daarom worden kazernes in Assen en Rotterdam gesloten, complete eenheden geschrapt en wordt een schip verkocht dat nog niet eens is afgebouwd. Extra pijnlijk: de nieuwe besparin gen zorgen opnieuw voor baanver- lies, ditmaal 2400 arbeidsplaat sen. Geschat wordt dat dit leidt tot 700 tot 900 gedwongen ontsla gen. Door eerdere reorganisaties bij Defensie gingen al 12.000 ba nen verloren, 1750 mensen moe ten daardoor gedwongen weg. Uen uw voorgangers hebben eerder al benadrukt dat de bodem bereikt is en de krijgsmacht niet verder kan inleveren. Zegt u dat nu weer1 „Het ijs waarop Defensie zich be vindt is dun en als we niet oppas sen zakken we er doorheen. De grenzen aan wat we qua reorgani saties aankunnen, zijn bereikt. Dit moet het wel zijn." veiligheid kust Als de zeespiegel tussen 2020 en 2050 matig stijgt zullen de water keringen aan de kust bij de Brou- wersdam, de Veerse Dam, Voorne en Zandvoort niet meer aan de veiligheidsnormen voldoen. Dat staat in de Nationale visie kust, die gisteren samen met de Miljoenennota bekend is ge maakt. De 'aandachtslocaties' om- Komend jaar is een overgangsjaar. De huishoudelijke hulp blijft nog behouden, de grote bezuiniging daar volgt pas een jaar later. Ook de dagbesteding blijft in 2014 overeind en patiënten met een kleiner persoonsgebonden budget (het 10-uurscriterium) behouden dit. Nieuwe patiënten komen er echter niet meer voor in aanmer king. Wat ook bij het oude blijft, is het verplicht eigen risico. Dat wordt wel voor inflatie gecompenseerd en komt dan een tientje per jaar hoger uit, op 360 euro. Maar het wordt niet inkomensafhankelijk gemaakt, zoals in het regeerak koord stond. De zorgtoeslag wordt licht ver laagd. De basispremie voor de zorgverzekering kan volgens het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport met 24 euro om laag tot 1.226 euro per jaar. Dat zou een meevaller zijn. Alleen is het uiteindelijk aan de zorgverzekeraars om de premie vast te stellen en niet aan het mi nisterie. vatten een totale lengte van twin tig kilometer kustlijn. Dat de Brouwersdam en Veerse Dam dan niet meer aan de veilig heidsnorm van 1: 4000 voldoet, wil niet zeggen dat er direct draco nische maatregelen nodig zijn. Herstel van de asfaltbekleding of uitbreiding van de kustlijn naar zee zijn mogelijke oplossingen. "Rissen 2050 en 2100 zullen - bij matige zeespiegelrijzing - nog eens tien waterkeringen onder de wettelijke veiligheidsnorm zak ken. Het gaat dan om Domburg, West- kappelse Zeedijk, Boulevard Vlis- singen, Ameland West, Texel Zanddijk, Texel veerhaven, Den Helder Marsdiep, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Katwijk bui- tensluis. Bij elkaar een kustlijn van twintig kilometer. De financiële compensatie voor chronisch zieken en gehandicap ten wordt afgeschaft. Gemeenten krijgen wel structureel 706 mil joen euro om maatwerk te kun nen bieden aan chronisch zieken en gehandicapten die thuis wo nen. Mensen in een instelling houden hierdoor echter te weinig geld over om bijvoorbeeld de waskos- ten te betalen. Zij krijgen daarom extra geld bovenop de zak- en kleedgeldnorm. Onder de 65 jaar gaat het om 1700 euro per jaar, 65-plussers krijgen 950 euro. ANDERE MAATREGELEN Bij snelle zeespiegelrijzing zullen de veertien waterkeringen al voor of rond 2050 niet meer aan de vei ligheidsnorm voldoen; gezamen lijk goed voor 40 kilometer kust lijn. Bovendien wordt dan ver wacht dat na 2050 nog eens 80 ki lometer kustwering, verspreid over 35 locaties, door de norm zakt. Vrijwel alle recent versterkte zwakke schakels kunnen op nieuw aan de beurt zijn. Ook hier voor geldt dat de oplossing kan be staan uit een fysieke ingreep of een herdefiniëring van de begren zing van de waterkering. In de Delta-scenario's wordt reke ning gehouden met een stijging van de zeespiegel langs de Neder landse kust van 15 tot 35 centime ter tot 2050 en van 35 tot 85 centi meter tot 2100. De grootste onze kerheid is hoe snel zich dat zal voltrekken. acht- '<macht 'verkwanseld'. len, ensie wordt, net als alle mi- ïcieel ries, gekort en we kampten latje financiële tegenvallers. Dan ;en."> jë schoon schip maken. Het pijnlijke besluiten, de krijgs- it wordt al twintig jaar gecon- er :eerd met reorganisaties. Dat iets met het moreel. Maar we de «en zorgvuldig gewerkt." Wat kan Nederland nog? „Een grote missie a la Uruzgan kunnen we, ook voor een langere periode, wel aan. Maar twee grote missies tegelijk lukt niet. We heb ben straks 37 straaljagers. Dan kun je een missie doen zoals nu in Afghanistan, maar dan niet ook nog één in Libië op hetzelfde mo ment." ?rstromineskans inels ïge- r- Het ïr jro /oor vaar (lijft. dat oor ;n rho- op een andere manier te kij- naar veiligheid lijken Zierik- ■n Hansweert niet voldoende hermd tegen een overstra in blijkt uit het Deltaprogram- 014. Veiligheid wordt nu be ad op basis van de overschrij- skans (maatgevende water- 1en). De nieuwe methode uit van de kans dat een over- ning plaatsvindt. De kans dat ind overlijdt door een over- ning is 1 op de 100.000 per Volgens het Deltaprogramma met lokaal maatwerk bij Zie- rikzee en Hansweert alsnog aan de basisveiligheid worden vol daan. De komende decennia zijn geen bijzondere maatregelen rond de Oosterschelde nodig om te zorgen dat Zeeuwen droge voe ten houden. Voorlopig volstaat be heer en onderhoud aan de Ooster- scheldekering en de dijken. Afhan kelijk van hoe snel de zeespiegel stijgt, zijn maatregelen op zijn vroegst vanaf 2050 nodig. Fysieke maatregelen aan de kering zijn pas nodig tussen 2065 en ver na 2100. Om de veiligheid rond de Wester- schelde in de toekomst te borgen zijn twee mogelijke strategieën: zorgen dat de dijken goed blijven, zoals nu gebeurt. Daarnaast kan storten en baggeren meer worden ingezet voor het behoud van pla ten en vooroevers voor veiligheid van de dijken. Het eigen risico in de zorg De financiële compensatie wordt aan de inflatie voor chronisch zieken en aangepast en wordt met gehandicapten wordt 360 euro een tientje hoger afgeschaft vISDAC 18 SEPTEMBER 2013 Geert Wilders, PW door Jeffrey Kutterink De écht grote klappen in de zorg vallen in 2015, als grote hervor mingen van de langdurige zorg en de jeugdzorg hun beslag krijgen. Die gaan gepaard met forse bezuinigingen. Gemeenten worden dan verantwoordelijk voor de hulp aan jongeren en steeds langer thuiswonende ouderen. Maar zij moeten dit doen met veel minder geld. Er gaat jaarlijks steeds meer geld naar fraudebestrijding en de aanpak van fraude in de zorgsec tor, 5 miljoen in 2014,10 miljoen per jaar vanaf 2015. Er komt een zorgloket, dat patiën ten ondersteunt bij klachten. In stellingen en fabrikanten moeten bij hetzelfde loket incidenten en calamiteiten melden. Deze infor matie wordt gedeeld met de in spectie IGZ. De minimumleeftijd voor alcohol gebruik gaat van 16 naar 18 jaar, de minimumleeftijd voor tabak eveneens. Extra geld wordt komend jaar uit getrokken voor buurtsport- coaches om kinderen uit arme gezinnen te laten sporten. ide JSF kocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5