Zeeuws team bij WK kustvissen Excuses dodelijk ongeval zijn te laat I I I I Dag verzorgingsstaat 18 ZEELAND FRUITPLUK Zeeuwse appels en peren worden overwegend geoogst door seizoenwerkers uit Oost- en Zuid-Europa. £F woensdag Niet gedacht dat ik dit ooit zou toegeven, maar er is echt wel wat te zeggen voor astrologie. Het moment waar op je geboren wordt bepaalt in derdaad je toekomst. Neem mijn ome Noud. Gebo ren in Helmond in 1926. Hij liet zich afkeuren toen hij jonger was dan ik nu ben. 'Liet zich af keuren', zo heette dat toen. Te gen negentig procent van zijn laatst verdiende salaris hoefde hij nooit meer te werken. Ome Noud mankeerde niks. Hij beunde zijn leven lang. Verzorgingsstaat heette dat. Voor mij stonden de sterren an ders toen ik in 1970 ter wereld kwam. Ik weet eigenlijk niet be ter dan dat we steeds een beet je moeten inleveren. Ik was nog een jongen toen Ne derland er schande van sprak dat er een rijksdaalder bijbe taald moest worden voor ieder recept. Mijn hele leven lang zie ik niet anders dan dat buslijnen verdwijnen, schooltjes sluiten, regelingen versoberen en het al lemaal een beetje kariger wordt. Als je daarmee opgroeit, raak je er aan gewend en mopper je niet zo veel. Mijn ome Noud, die moppert wel. Hij is oud ge worden in de veronderstelling dat medicijnen en zorg gratis zijn en dat je na een carrière van 24 jaar, genoeg in de verzor gingsstaat hebt geïnvesteerd om vervolgens vijftig jaar ver zorgd en vertroeteld te worden. Ome Noud is onder een geluk kig gesternte geboren, maar hij oogt niet gelukkig. Hij klaagt steen en been. Over misstan den die, sinds hij hoorde dat ik de journalistiek in wilde, stee vast worden voorafgegaan door een 'weet-je-waar-je-eens- over-zou-moeten-schrijven!?' Over hoe hij met zijn blote han den - hij laat zijn door decen nia bijbeunen knoestig gewor den handen zien - Nederland weer opgebouwd heeft en wat hij krijgt als dank? Een gekort pensioen. Dat nu de buskaart jes duurder worden en dat zijn hulp nu niet meer de tijd krijgt om ook de badkamervloer te dweilen. En dat is allemaal de schuld van een stelletje zakken vullers! Ik zeg dan maar niks tegen ome Noud. Het team bestaat net als vorig jaar uit vijf jongeren tussen de acht tien en twintig jaar oud. Joeri Minderhoud, Kristiaan Minder- houd en Kees Gillissen uit West- kapelle, Lennard Noordhoek uit Sint-Philipsland en Pim Fase uit Sint-Maartensdijk kwalificeerden zich allemaal tijdens selectiewed strijden vorig jaar. „We zijn sinds het team begin dit jaar bekend werd gemaakt, al bezig met de voorbereiding", zegt Frank Peene, één van de coaches. „We trainen voornamelijk op de snelheid van het vissen, reageren op een beet, nieuw aas op de haak doen en op kleine visjes, omdat we die in Spanje ook verwachten. Al is het lastig om de omstandigheden van daar hier in Nederland na te boot sen." Als het team is gearriveerd, zijn er nog drie vrije dagen om te trainen en te acclimatiseren. „Die vrije trainingen gebruiken we om het parcours te verkennen", meldt Peene. „We kijken welk aas we moeten gebruiken en welke tech nieken we moeten toepassen." Maandag is er een trainingswed strijd, waaraan ook de andere teams deelnemen. Peene: „Het is wel een WK, maar er doen voor namelijk Europese landen mee. In totaal zijn er ongeveer tien deelne mende landen. Het parcours is verdeeld in vijf vakken en in elk vak staat één deelnemer van elk land." Dan volgen er vier dagen met één wedstrijd per dag, zowel in teamverband als individuele wedstrijden. „Er zijn verschillen de manieren om een wedstrijd te winnen, maar bij een WK gaat het om het gewicht", legt Peene uit. „Vanaf een bepaalde lengte worden de vissen gewogen en het totaalgewicht telt uiteindelijk als score." Vorig jaar veroverde het Neder lands juniorenteam in Montene gro de wereldtitel, maar of dit team ook wereldkampioen kan worden, daar twijfelt Peene aan. „Er wordt gezegd dat we de titel moeten verdedigen, maar we moe ten realistisch zijn", erkent hij. „Dit is een vrij nieuw team met weinig internationale ervaring. Vier man van het team van vorig jaar hadden eerder een WK ge vist, nu zijn er slechts twee bij met wat internationale ervaring. We gaan voor een plek op het po dium." KAPELLE - Als de Conference-pe- ren smeken om de hand van de plukker, snellen de Polen west waarts. Ze willen graag een extra centje verdienen. Dat doen ze bij voorkeur in Nederland. De Zeeuwse fruittelers ontvangen ze met open armen. Zonder de werk- mieren uit Oost-Europa zou de fruitpluk wel eens problematisch kunnen worden. „Dat sluit als een bus", zegt Ad Slabbekoorn van de vakgroep fruitteelt van ZLTO Zeeland. „Ze ker zeventig procent van plukkers zijn buitenlandse seizoenarbei ders. Het gros komt uit Polen." Zeeland telt vijfduizend hectare aan boomgaarden. Per hectare is één seizoenskracht nodig. Drie tot vierduizend plukkers komen uit Oost- Europa en Portu gal. Vooral Polen zijn sterk vertegenwoordigd in de Zeeuwse fruitgaar- den. En dat is maar goed ook, zegt Slabbekoorn. „Het zijn harde werkers en ve len werken al jaren bij dezelfde fruitteler. Ze kennen elkaar. Ze stu ren een mailtje wan neer ze kunnen komen plukken en op de afge sproken datum staan ze in de boomgaard. Als ze weg zouden blijven, vraag ik me echt af hoe het fruit van de bomen moet ko men." De Poolse seizoenkrach ten zijn dus van wezenlij ke economische betekenis voor de Zeeuwse fruitteelt. Hoe ging dat vroeger dan? Ruim twintig jaar geleden kon den fruittelers nog rekenen op een legertje huisvrouwen en pen- sionado's die hun AOW-tje wil den aanzuiveren. De huisvrouwen die weer de ar beidsmarkt op wilden, kozen op een gegeven moment voor een baan in de thuiszorg. „Ik heb er in het verleden veertig tot vijftig ge had. Maar ja, voor vijf, zes weken werk, want zolang duurt de piek in de oogst, komen ze niet meer. Ze willen een fulltime of een flin ke parttime-baan", weet fruitteler Jaco Wisse uit Kapelle. De pensioengerechtigden zijn ook niet meer zo te porren. Veel mensen die de laatste tijd zijn af gezwaaid, genieten een royaal pensioen en hebben niet per se een extra zakcentje nodig. Een en keling doet het nog voor de lol. „Belastingtechnisch is het ook niet meer interessant voor oude ren", onderstreept Wisse het ge slonken animo. De vraag is waarom Nederlanders de boomgaarden mijden? Slabbe koorn: „Het is maar vijf, zes we ken en dan praat je over de oogst van met name Conference en El- star. Op dat soort seizoenwerk ko men weinig Nederlanders af, al zien we sinds de crisis een lichte kentering. Feit blijft dat er weinig Nederlanders zijn die dit werk willen doen." Te zwaar, buiten, slecht betaald, hoor je vaak. Dat laatste is onzin, zegt Slabbekoorn. „Er is geen spra ke van onderbetaling. Seizoenwer kers worden betaald volgens de CAO Open Teelten. Ik vind wel dat het belastingstelsel moet wor den aangepast. Maak een uitzon dering voor die paar weken fruit pluk. Dat is voor de telers én pluk kers interessant." Een fiscale vrijstelling voor pluk kan ertoe leiden dat meer Neder landers dit soort seizoenwerk gaat doen. Voorlopig moet Zee land het doen met de nijvere Po len. Slabbekoorn wil er geen kwaad woord over horen. Minis ter Asscher van Sociale Zaken en Werkgelegenheid pleit echter voor nieuwe regels om vrij vekeer van werknemers binnen de Europese Unie aan te pak ken. „Onze zwakste bur gers leggen het op de arbeidsmarkt af te gen bekwamere mensen van el ders", zegt de mi nister. Slabbekoorn vindt dat Asscher buiten landse werknemers onterecht stigmati seert. In elk geval die in de fruitteelt werken. „Alsof ze on ze banen komen inpik ken. Mijn grief is dat mensen die hier hard wer- zeer bewust in een kwaad daglicht worden gesteld." De man heeft geen medeleven ge toond naar de nabestaanden of naar de eveneens 60-jarige man uit Zierikzee die zwaargewond raakte. „Hij voelt zich alleen maar zelf slachtoffer", zei advocaat-ge neraal Paul van Hillen bij het ge rechtshof in Den Bosch. Daar was het hoger beroep dat de 26-jarige verdachte had ingesteld tegen zijn veroordeling tot 1 jaar cel en 5 jaar rijontzegging. De man zelf was niet aanwezig. „Hij heeft geen boodschap aan wat rechters te zeggen hebben", aldus de aanklager. Volgens advo caat Alfons Bals was de man in Azerbeidzjan voor behandeling van de wonden die hij overhield aan het ongeval. Bals vroeg het hof de zaak later te behandelen. Dat wilde het hof niet, omdat de man was vertrokken, zonder te la ten weten wanneer de behande ling klaar is. Bovendien blijkt ner gens uit dat de man niet zou kun nen reizen. Van Hillen eiste mede om die redenen 16 maanden cel en 5 jaar rijontzegging. Iets zwaar der dan bij de rechtbank in Mid delburg, omdat de man volgens de aanklager ook de indruk wekt niet terug naar Nederland te ko men om zijn straf uit te zitten. Ook dat is zwaar voor de familie. De dochter: „Voor ons is het een straf dat de veroorzaker nog van alles kan doen. Hij zou voor en na de uitspraak belemmerd zijn in zijn dagelijkse doen en laten, om dat hij geen auto meer kon rijden. Nou, we hebben genoeg getuigen die hem veelvuldig weer hard heb ben zien rijden." Het hof wijst arrest op 1 oktober. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Merlijn van Dierendonck MIDDELBURG - Een Zeeuws team vertegenwoordigt Nederland bij het wereldkampioenschap Kustvis sen voor junioren in het Spaanse Melilla. Het WK kustvissen duurt van 21 tot 28 september. Vorig jaar veroverde het Nederlands juniorenteam in Montenegro de wereldtitel. Zonder Polen blijft het fruit hangen door Frank Balkenende DEN BOSCH - „Hij hoeft nu ook niet meer met sorry aan te komen. Daarvoor is het nu veel te laat." Aan het woord is één van de doch ters van de 60-jarige Zierikzeeë- naar die na een ongeluk op 4 juli 2011 op de N59 bij Kerkwerve om kwam doordat hij werd aangere den door iemand die veel en veel te hard reed. Mogelijk zelfs 177 ki lometer per uur op gladde banden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58