Betere leraren en meer De minister didt oog voor toptalent I prinsjesdag 2013 Skiën met Zwitserse klasse In toekomst veel minder NHG op hypotheken Nieuwe tunnels erik jagen kosten onderhoud op ins> sch bijna een jaar dubben gaat minister Hennis voor de JSF. 'De juiste keuze'. Begrip Geen houvast Heel zuur voor velen 9%. pharosreizen.nl ghatisj. INTERVIEW Na „Heel begrijpelijk dat mensen geen vertrouwen hebben in het kabinet. Het effect van onze her vormingen moet nog komen." „Die riedel over de participatiesa menleving en dat allerlei zekerhe den op het spel staan, dat willen de mensen niet horen, dat biedt geen houvast."Arrioud Boot, econoom - r-1 „Ik kan niet anders dan conclude ren dat dit pakket heel zuur is voor velen, maar ik ben tevreden dat de nullijn voor ambtenaren van tafel is." Ton Heerts, FNV onder w lis In het onlangs overeengekomen Onderwijsakkoord gaat het om 689 miljoen euro. Het kabinet voegt daar nog eens een meeval ler van 204 miljoen aan toe. Minis ter Jet Bussemaker en staatssecre taris Sander Dekker investeren dat deels in een betere aanslui ting van het onderwijs op de ar beidsmarkt. Ook wil het kabinet meer aandacht voor toptalent en excellente leerlingen. Grote talen ten moeten eerder worden her en erkend. Volgend jaar moet be kend worden hoe scholen daar het beste mee om kunnen gaan. Speciaal voor mbo'ers die willen doorstuderen maar die opzien te gen een vierjarig hbo, komt er een tweejarige hbo-opleiding, de associate degree. Voor een bedrag dat tot 2020 oploopt tot 1,1 miljard euro komt er lastenverlichting in het dagelijks werk van leerkrach ten. Dat moet de werkdruk verla gen. Leraren krijgen meer tijd en geld voor bijscholing. Er worden drieduizend extra banen gescha pen voor jonge leraren in het ba sis- en voortgezet onderwijs. De minister wil serieus werk ma ken van het terugdringen van on bevoegd personeel. Onderwijsge venden moeten aangeven welke bevoegdheden ze hebben en wat ze doen om hun kennis op peil te houden. De Algemene Onderwijsbond (AOb) wijst de plannen af. Vol gens voorzitter Waker Dresscher is het extraatje gewoon al eerder wegbezuinigd geld. „In klassiek vakbondsjargon heet dat een si gaar uit eigen doos." 8-daa^s arrange-we-nf t-aax 389 599 389 579 389 graubynden Waar blijft die visie nou? Defen sieminister Jeanine Hennis (WD) verwees de afgelopen maanden in de Tweede Kamer tot vervelens toe naar haar 'visie op de toekomst van de krijgsmacht'. In dit stuk zou zo ongeveer alles duidelijk worden: of de JSF er echt komt, wat het leger straks al lemaal wel en niet meer kan en welke bezuinigingen nog nodig zijn. Gisteren was de nota er dan eindelijk. De boodschap: de JSF komt er, straks kunnen er geen twee grote militaire missies tege lijk draaien en er verdwijnen nog eens 2.400 banen. Bent u er trots op dat u straks als koper van de JSF de boeken in gaat? „Trots? Nee. Er moest broodnodig duidelijkheid komen. Zo'n discus sie over de opvolger van de F16 vreet veel energie, die je ook voor andere dingen kunt gebruiken. Ik ben blij dat we nu duidelijkheid hebben." Kan een opstandige PvdA-fractie u nog op andere gedachten brengen? „Ik ben ervan overtuigd dat we met de JSF de juiste kiezen. Het is het enige vliegtuig van de nieuw ste generatie, kan alle missies doen en is het veiligste toestel." nypotneek De Nationale Hypotheek Garan tie (NHG) geldt in de toekomst voor veel minder hypotheken. Af gesproken was al dat de grens van 290.000 euro nu naar 265.000 eu ro volgend jaar gaat. Dat gaat ver der omlaag tot 225.000 in 2016. Daarna wordt de grens gekoppeld aan de gemiddelde woningwaar- de. Daarmee keert de NHG weer terug naar de situatie voor de cri sis. In 2009 werd besloten de grens op te rekken, om de woning markt een impuls te geven. Concreet gevolg van de inperking is dat minder huizenkopers in de Toch zijn de kosten - zowel van aanschaf als gebruik - nog vaag. „Daarom zijn we heel behoudend geweest in de begroting. Als de prijs straks meevalt, kopen we er meer. Ik was ook verbaasd dat in toekomst een beroep kunnen doen op de waarborgfunctie (en lagere rente) die de NHG biedt. Bij NHG-hypotheken staat een door het rijk gedekt fonds garant voor restschulden die het gevolg zijn van een gedwongen verkoop bij bijvoorbeeld echtscheiding of werkloosheid. De commissie-Kroes, die de moge lijkheden voor een Nationaal Hy potheek Instituut (NHI) heeft on derzocht, roept in haar eindrap port ook op tot hervorming van de NHG. De commissie stelt dat NHG-hypotheken nu een onge zond groot deel van de markt be slaan. De commissie is positief over oprichting van een NHI. Dat moet beleggers de kans bieden te investeren in hypotheken. Dat zou banken lucht bieden. Het ka binet onderzoekt hoe het NHI er uit moet gaan zien. het verleden aantallen (de lucht macht wilde ooit 110 toestellen, red.) zijn genoemd die financieel niet haalbaar waren. Het praatje moet wel bij het plaatje passen."1 Tegelijkertijd sluit u kazernes, verdwijnen eenheden en gaan er 2400 extra banen verloren. Volgens de vakbonden wordt de macht ensie w ries, ge financii je sch< infrastructuur it word :eerd m iets me en zorj erstn De extra spitsstroken en tunnels die de voorbije jaren zijn aange legd, leiden tot hogere onder houdskosten in de toekomst. Het ministerie van Infrastructuur moet daarom 800 miljoen euro extra reserveren. Dat geld komt uit het potje voor toekomstige investeringen, waar nu nog 2,6 miljard van overblijft. Het ministerie waarschuwt dat hetzelfde wellicht nodig is voor de vaarwegen. Ook strengere geluidsnormen langs snelwegen zorgen voor ho gere kosten. op eer naar ve ■n Han: hermd blijkt 1 .014. Ve id op b skans ien). I uit van ning pl ind ove ning is Volgen met lol vISDAC Mark Rutte, premier Bi Het kabinet wil meer investeren in de kwaliteit van het onderwijs. Daarom moet geld dat opgehaald wordt met het sociaal leenstelsel en versobering van de OV-kaart on der meer ingezet worden om bete re leraren voor de klas te krijgen. ren t/m 9 jaar Welkom in Graubunden, vakantiegebied nr. 1 van Zwitserland. Deze prachtige regio biedt ski- en snowboardfans alles voor een heerlijke wintervakantie: het piste-aanbod is bijzonder veelzijdig en ook buiten de pistes en de halfpipes is het genieten! In Laax valt iedere wintersportliefhebber met zijn neus in de boter: er zijn in Europa weinig skige bieden die zo sneeuwzeker én zonnig zijn! Met pistes voor alle niveaus, trendy apres-ski en enorme mogelijkheden voor snowboarders. Ook voor gezinnen is dit een paradijsje. Uw verblijf Hotel Rancho in Laax ligt in een bosrijke omgeving op ca. 800 m van het centrum van Laax. Het biedt o.a. een gezellige bar en een wellness met binnenzwem bad (ca. 160m'). Dalstation Murschetg ligt op ruim 5 wandelminuten. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 32209 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. zoek boekcode 32209 Inbegrepen 7x overnachting met ontbijt 7x viergangendinerbuffet incl. saladebuffet 24/12: kerstdiner 31/12: feestdiner gebruik binnenzwembad, sauna en fitness exclusief en opvallend Skihesje voor kinderen (4 t/m 9 jaar) bij boeken voor 01/11 Prijzen 14/12-27/12 28/12-03/01 04/01-31/01 01/02-07/03 08/03-13/04 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: Calami teitenfonds 2,50), reserveringskosten 20,- p.p.). VakintW^ebtal nr. 1 ran Z«ItMrUnd. door Niels Klaassen Minister Jeanine Hennis praat in de Ridderzaal met (vlnr) Asscher, Dijsselbloem en Rutte. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4