Nog drie op leges r Middelburg timmert illegaal bordeel dicht Mosseltafel in De Wieken 66 We hebben een samenleving waarin mensen elkaar kennen en betrokken zijn. 20 SCHOUWEN-DUIVELAND SOCIAAL DOMEIN Jeugd, zorg en participatie ligt per 1 januari 2015 voor een groot deel op het bordje van de gemeente. B en W hebben dat op verzoek van de gemeenteraad laten uitre kenen. Tijdens de vele discussies over bezuinigingen werd de vraag opgeworpen in hoeverre de ge meentelijke tarieven kostendek kend zijn. Bekend was al wel dat de gemeen te huwelijksvoltrekkingen duur der maakt om bijvoorbeeld par- keerkaarten voor gehandicapten goedkoper te kunnen verstrekken. Voor een trouwerij op een doorde weekse dag brengt de gemeente 605 euro in rekening, terwijl die maar 536 euro kost: een kosten dekkendheid van 112,8 procent. Een parkeerkaart (zonder keu ring) voor een mindervalide le vert Schouwen-Duiveland voor 73 euro, terwijl daar 157 euro aan kos ten tegenover staan. Dat is een kostendekkendheid van 46 pro cent. Deze rekensommetjes zijn voor al le, ruim tweehonderd, tarieven ge maakt. Daarbij is gebleken dat de gemeente met een kostendek kendheid van 30 procent met na me vriendelijk is voor de horeca. De kostendekkendheid in de dienstverlening aan burgers en bouwers liggen respectievelijk op 87 en 86 procent. Ook daar valt dus nog wat te halen. Gemeenten streven in algemeenheid naar een percentage van 90 tot 95. „Als we alle leges honderd pro cent kostendekkend maken, le vert dat structureel ruim drie ton op. Het is aan de raad om die keu ze te maken. Misschien willen ze dat wel na de verkiezingen", glim lacht wethouder Ad Verseput. B en W stellen echter voor niets aan de tarieven te veranderen en alleen een inflatiecorrectie toe te passen. Verseput: „Gezien de eco nomische situatie denk ik dat we content moeten zijn dat mensen überhaupt willen bouwen. Dat moeten we niet nog eens duurder willen maken." ZIERIKZEE - Het is een onbehoor lijk grote klus, het moet snel en er blijft te lang te veel onzeker. De kritiek op het proces dat met de landelijke veranderingen in het so ciaal domein (jeugd, zorg en parti cipatie) is ingezet, is groot. Bij de gemeente Schouwen-Duiveland zien ze desalniettemin lichtpunt jes. Thijs van Damme van het Cen trum Jeugd en Gezin schetst tij dens een informatiebijeenkomst van de gemeente Schouwen-Dui veland een verhaal uit de praktijk. Ma verstandelijk gehandicapt, stiefpa autistisch. De kinderen, die bij hun biologische vader wo nen, treffen een vervuild en stin kend huis als ze bij hun moeder komen logeren. Ook zijn de schul den groot. Het is een multipro- bleemgezin, waarvan er statis tisch gezien.rond de 230 op Schou wen-Duiveland zouden moeten wonen. „Er zijn er inmiddels 150 in beeld." De bij deze casus gevolgde aan pak sluit volgens Van Damme goed aan bij de werkwijze en ver antwoordelijkheden die de ge meente te wachten staat als de wetgeving per 1 januari 2015 ver andert. „Snel kunnen schakelen, snel hulp achter de voordeur kun nen bieden, het netwerk van het gezin erbij betrekken, korte lijnen en andere organisaties laten doen waar zij goed in zijn. Voeten in de klei en buiten de geijkte paden naar oplossingen zoeken", somt Van Damme enkele kenmerken van de aanpak op. Met het gezin gaat het overigens inmiddels be ter. Door de inzet van een lange rij organisaties (van Zeeuwland tot Zuidhoek tot buitendienst van de gemeente) is een jaar later het huis weer leefbaar en zijn de schulden gesaneerd. Vanaf 2015 wordt het aantal taken van de gemeente op het gebied van jeugdzorg uitgebreid, krijgt de gemeente door de Wet maat schappelijke ondersteuning 2015 (Wmo) meer verantwoordelijkhe den op zorggebied en worden met de Participatiewet niet-volle- dig arbeidsongeschikte jonggehan dicapten het pakkie-aan van de ge meente. Het zijn veranderingen die iedereen aangaan, omdat de gemeente alleen een vangnet spant als mensen (en hun net werk) het zelf even niet meer kun nen. „ledereen doet mee en draagt een steentje bij", om schrijft strategisch beleidsmede werker samenleving Marlys Schild de insteek van de gemeen te. „Maar we hebben op Schou wen-Duiveland een goed vertrek punt. We hebben een samenle ving waarin mensen elkaar ken nen en betrokken zijn bij ande ren". De gemeente Schou wen-Duiveland zet de komende tijd in op onder meer het verder intensiveren van de lokale en re gionale samenwerking en het op stellen van beleidsplannen. OVER WELKE AANTALLEN GAAT HET NU EIGENLIJK? Dat doen ze in opdracht van de gemeente. De politie heeft name lijk twee maal vastgesteld dat er il legale prostitutie plaats vond. De laatste keer was op 10 juli van dit jaar. Daarop heeft de gemeente la ten weten dat er maatregelen zou den worden genomen. De huur der van het pand kreeg wel de tijd om te reageren op die beslis sing. Volgens beleidsambtenaar Jo- han Groenenberg van de gemeen te heeft de man gereageerd, maar zet de gemeente toch door omdat illegale prostitutie nu eenmaal verboden is. Groenenberg geeft aan dat het lang duurde voor de beslissing tot dichttimmeren viel omdat de huurder ook officieel in het pand woont. Zover de ambtenaar weet, verblijft de huurder niet of nauwe lijks in het pand. De bovenverdie ping wordt voor een periode van drie maanden gesloten door de timmerlieden. Daarna worden de planken weer weggehaald. De dichtgetimmerde toegang zal niet zichtbaar zijn voor mensen die door de Sint Janstraat lopen. Het is de bedoeling dat bewoners en hun familie, vrienden en ken nissen aanschuiven. Ook andere geïnteresseerden zijn welkom bij de maaltijd, die om 18.00 uur be gint. Deelname kost 7,25 euro en aanmelden kan via het mailadres info@eilandzorg.com of gewoon bij de gastvrouw in het restaurant Elders in het land begint de Week tegen eenzaamheid ook met een gezamenlijk diner. Vorig jaar de den daar in totaal 20.000 mensen aan mee. Het streven is dit jaar met 25.000 mensen tegelijk te eten. Onder het motto 'Kom erbij' orga niseert Eilandzorg meer activitei ten gedurende de actieweek. Tot 5 oktober kunnen familie of kennis sen voor één euro aanschuiven voor het ontbijt in De Wieken. Daarbij worden bonnetjes uitge deeld voor gratis koffie bij brasse rie Concordia. Zaterdagmiddag is het feest in De Wieken met hapjes, drankjes en Hollandse meezingers. De wandel club van Eilandzorg gaat maan dagmiddag 30 september naar kin derboerderij De Punt. Het dins dagprogramma is serieus: er staat een groepsgesprek over eenzaam heid op het programma. Woens dagmiddag zijn de kleinkinderen welkom als er wordt geschilderd en als er bloemstukjes worden ge- maakt. Naarmate het weekeinde nadert wordt het programma amusanter, met een bingo op don derdag en een lesje volksdansen op vrijdag. De Week tegen Eenzaamheid bijl Eilandzorg wordt zaterdagmiddag! 5 oktober afgesloten met een geza-| menlijke pannenkoekenmaaltijd, die om 12.00 uur begint. verdienen Het helpt als iedereen door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Als de gemeenteraad dat wil, valt nog jaarlijks drie ton opbrengst te halen uit leges; de ver goeding die gemeenten vragen voor hun diensten. door Esme Soesman Marlys Schild, gemeente S-D Niet alleen bij het CJG, maar ook bij De Zuidhoek (op de foto het project strandbeheer) zijn goede voorbeelden te vinden van hoe het in de praktijk her en der al werkt, foto Dirk-Jan Gjeltema Op Schouwen-Duiveland maken 750 mensen gebruik van extramu rale begeleiding, 600 krijgen per soonlijke verzorging en 200 perso nen vallen in de categorie extra- muralisering. Op Schouwen-Duiveland krijgen 369 mensen een bijstandsuitke ring (Wwb), 279 mensen zitten in de Wsw (Wet sociale werkvoorzie ning), er zijn 282 mensen met een Wajonguitkering (jonggehandicap ten) die volledig arbeidsonge schikt zijn en 15 Wajongèrs met een beperkte verdiencapaciteit of wel gedeeltelijk arbeidsonge schikt. Volgens het indicatieve bedrag in de meicirculaire gaat de gemeente Schouwen-Duiveland 5,1 miljoen MIDDELBURG - Bouwvakkers timme ren maandag 23 september de toe gang tot de eerste verdieping van een pand aan de Sint Janstraat "in Middelburg dicht. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - In restaurant, hal en gangen van zorgcentrum De Wie ken van Eilandzorg in Zierikzee wordt donderdagavond een lange rij van eettafels gezet. Een mossel maaltijd is het begin van de Week tegen Eenzaamheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46