BUITEN 5 edere Zeeuw zou een keer Kassei moeten bezoeken. Niet het Duitse Kassei, maar het Franse. Dat laatste is eeuwenlang een Vlaams stadje geweest - te vergelijken met Sluis. Strategisch gelegen, net als Sluis. Niet aan het water, maar op een hoge heuvel. Op korte afstand van el kaar liggen in het mooie, licht glooiende zuid-Vlaamse land vier steile heuvels: de Kemmelberg, de Rode Berg, de Kattenberg (Mont des Cats) en de Kassei berg. Niet meer dan 150 meter hoog, maar steil om te beklimmen (rond vijftien procent). De Kemmelberg en de Rode Berg liggen in België, vlak bij leper, en de Kattenberg en de Kassei- berg zijn, dankzij een bliksemsnelle veroveringstocht rond 1670, deel van Frankrijk. Kassei is strategisch gele gen: uitzicht naar het vlakke noorden en westen, en het ligt als vestingstad bovenop de berg. De Romeinen ge bruikten deze berg ook al als strategisch kruis- en uit- zichtspunt. Kassei was eeuwenlang een belangrijke Vlaamse vesting- en provinciehoofdstad (een Kasselrij op z'n Vlaams). De laatste honderd jaar was het een vergeten stadje in een uithoek van Frankrijk. Wij kwamen er altijd al graag. Prachtig gebouwd, oude Zuid-Nederlandse glo rie, onaangetast, behalve door de tijd. Helaas is het de laat ste jaren ontdekt door hordes toeristen. Dus wordt het ook onherstelbaar mooi gerestaureerd en de rust van de oude vestingstad verdwijnt nu snel. Waarom dit verhaal over dit stadje, dat de Fransen nuffig Cassèl noemen? Om dat Dominicus Vandamme ervandaan komt, die ge trouwd was met Sophie 't Kindt. Die Vandamme heeft veel invloed gehad en veel ingepolderd in West-Zeeuws- Vlaanderen. De Austerlitzpolder, de Sophiapolder en de Diomedepolder (benevens een polder die nu in België ligt) zijn door hem ingedijkt en drooggemalen. Dominicus Vandamme was uit een geslacht dat oorspron kelijk bij Brugge woonde. Vader Vandamme was arts in Kassei en werd dus Frans onderdaan. Zijn zoon Do(mini- cus) was volstrekt onhandelbaar, agressief en allergisch voor elk gezag. Niet te handhaven op enige school. Ten einde raad stuurden zijn ouders hem op 15-jarige leeftijd naar Parijs voor een militaire opleiding. Toen viel alles op z'n plaats. Daar konden zijn agressiviteit en gewelddadig heid gekanaliseerd worden. Bovendien bleek hij uiterst in telligent - bijna geniaal - en behept met groot strategisch inzicht. Op z'n 23e was hij al generaal en vocht in Zuid-Nederland en veroverde zelfs voor de Fransen Sluis en Zeeuws-Vlaanderen. Hij was even bekwaam als gehaat en gewelddadig, en liet zijn troepen onbeperkt plunde ren. Zijn grote glorie kwam bij de slag van Austerlitz. Na poleon stond tegenover een grote overmacht van geallieer den en had weinig kans. Vandamme met zijn woeste cava lerie bracht uitkomst. In een ongekend dappere charge met Vandamme voorop splitste hij het vijandelijke kamp en hield dat ook uit elkaar, zodat Napoleon eerst het ene deel kon verslaan en daarna het andere. Op slag was Van damme beroemd in heel Europa. Hij werd door zijn kei zer vorstelijk beloond: in de hoge adelstand verheven, hij kreeg veel geld, een kasteel en heel veel grond. Waaron der een residentie in Cadzand met veel (nog in te polde ren) schorren. En zodoende zijn de eerder genoemde pol ders vanaf 1805 ontstaan. Genoemd naar zijn grote zege, naar zijn vrouw en naar z'n zoon Diomède. Die was ge noemd naar de held en het voorbeeld van zijn vader. Dio- medes was één van de grootste Griekse helden uit de Tro jaanse oorlog. Zijn devies was: 'Niet praten maar vechten'. Hij vocht zowel tegen mensen als tegen Griekse goden en was voor niemand bang. Net als Vandamme die zelfs de tsaar van Rusland op ongekende wijze de huid volschold, terwijl hij (Vandamme) krijgsgevangene was in Moskou. Aan zijn Zeeuws-Vlaamse polders hechtte hij veel waar de; hij liet er een paviljoen/zomerwoning voor zichzelf bouwen en verbleef daar vaak. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2013 door Gerard Smallegange Onderzoek naar de levensgemeenschap in de getijdenpoeltjes om te kijken hoe die zich ontwikkelt, foto's Chiel Jacobusse Littorina obtusata Keverslak Japans bessenwier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41