- 267 249,1 miUard Kabinet rekent op 'ja' uit Brussel, ook al is begrotingstekort te hoog Wachten op een perspectief RIJKSBEGROTING 2014 PRINSJESDAG 2013 3 miljard kabinet boekt succes in de polder, maar krijgt volk niet mee. Alternatieve plannen Wel mee willen doen Uit het diepe dal 1 Inkomsten Uitgaven ANALYSE Het „Het kabinet zit op een doodlo pende weg. Mensen met kinde ren en middeninkomens zijn de dupe. Wij komen deze week met alternatieven." Sybrand Buma, CDA n. „In de participatiemaatschappij moet iedereen meedoen. Maar juist de mensen die mee willen doen en niet kunnen, laat het ka binet in de steek." Bram van Ojik, CL „Ik ben blij dat de koning bena drukte dat we langzaam uit het diepe dal kruipen. We investeren nu om de economie te laten groeien." Diederik Samsom, PvdA ng ais aro. ke- ko- an ;en 'O )r 1 ie. 12 ap- 50 Niet 6 maar om precies te zijn 6,2 miljard euro aan structurele, extra maatregelen neemt Nederland ko mend jaar om het begrotingste kort te dempen. Op het oog een klein verschil, maar minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën, PvdA) wijst er graag even op. Ne derland voldoet daarmee aan de eis van de Europese Commissie om ten minste 6 miljard te bezui nigen, stelt hij. „Het komt hele maal goed", zegt Dijsselbloem. Toch is het de vraag of Brussel de bezuinigingen van Nederland net zo 'hard' vindt als het Centraal Planbureau. Want zelfs die Neder landse rekenmeesters zijn er niet zeker van dat bijvoorbeeld de be zuinigingen in de zorg daadwerke lijk gehaald worden. Daar komt bij dat Nederland zich in 2014 op nieuw niet kwalificeert voor de 3-procentnorm, het maximale te kort dat EU-landen op hun begro ting mogen hebben. Nederland koerst af op een tekort van 3,3 pro cent. Nederland legt zijn begroting door nieuwe spelregels voor het eerst voor aan de Europese Com missie. Voldoet Nederland niet aan de afspraken, dan krijgt het een waarschuwing. De Raad van State uit in haar ad vies bij de Miljoenennota in elk geval grote twijfels bij het effect dat de kabinetsplannen zullen hebben. Zij vraagt zich af of de maatregelen in de zorg en de so ciale zekerheid 'tijdig en voldoen de' zullen zijn, zo hard stijgen de uitgaven van deze departemen ten. Nieuwe maatregelen zijn dan wellicht onontkoombaar. Dijssel bloem wilde gisteren niet belo ven dat het 'pakket van 6 miljard' het laatste zal zijn. De eerste Miljoenennota van het nieuwe kabinet betekent voor veel huishoudens opnieuw slecht nieuws. De werkloosheid stijgt en voor het vijfde jaar op rij daalt de koopkracht. Tegelijkertijd waar schuwt het kabinet dat er nog veel meer ingrijpende maatrege len aankomen. Perspectief ont breekt of het daarna gebeurd is met het onheil. Intussen sluit Rutte-II akkoord na akkoord, over de woningmarkt, de zorg, energie en het onderwijs. De deelname van het maatschap pelijk middenveld wordt gevierd als een teken van draagvlak in de samenleving en handig gebruikt tegen de oppositie. Deze spierballentaal van WD en PvdA leidt tot irritatie bij andere partijen. Zij vinden dat op de ak koorden nogal wat af te dingen valt en weigeren te tekenen bij het kruisje. Daarbij weten zij zich gesterkt door peilingen dat het vertrouwen in deze coalitie tot een dieptepunt is gedaald. Het alternatief van de oppositie komt er domweg op neer dat het kabinet moet stoppen met de ak koorden en in het parlement naar meerderheden zoekt. Maar waar het CDA nu voorstelt een nullijn voor de hele overheid, inclusief de zorg, in te voeren, besluit het kabinet juist op Prinsjesdag om die nullijn voor ambtenaren en onderwijzers van tafel te halen, als geste naar de FNV. De rege ring wil het zorgakkoord niet op blazen. Het signaal aan het CDA is daarmee helder: die prijs willen wij niet betalen. VVD en PvdA kiezen ervoor om door te gaan op de ingeslagen weg. Dat betekent: in de achterka mertjes met de oppositie verder onderhandelen. Pas als alles stuk dreigt te lopen, blijkt er toch nog een een zak geld te zijn om een deal te sluiten. Zo ging het met het woonakkoord met D66, CU en SGP, zo zal het dit najaar gaan. De burger moet in de tussentijd maar afwachten of de partijen er uit komen. De coalitie beloofde bij zijn aan treden bruggen te slaan, ook met de samenleving. Van dit kabinets motto komt op deze manier wei nig terecht. 'OENSDAG 18 SEPTEMBER 2013 zijn 10 3- ng et infographic DPd bron Rijksoverheid Omzetbelasting 44,1 Accijnzen (alcohol, brandstof en tabak) 11,7 Overdrachts- en assurantiebelasting 3,4 Belastingen op milieugrondslag 4,7 Belasting op personenauto's en motorrijwielen (BPM) 1,1 Motorrijtuigenbelasting 3,8 Invoerrechten 2,4 Bankbelasting 1,5 Verhuurderheffing 1,2 Overig 0,3 Loon- en inkomstenbelasting 45,3 Vennootschapsbelasting 12,9 Dividendbelasting 2,4 Schenk- en erfbelastingen 1,6 Overig 0,6 Premies volksverzekeringen 44,7 250 200 Zorg 77,8 150 Sociale Zekerheid en Arbeidsmarkt 78,6 Premies werknemersverzekeringen 55,6 Gasbaten 11,9 100 Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 32,1 Gemeente- en Provinciefonds 20,8 Buitenlandse Zaken/ Internationale Samenwerking 11,3 Veiligheid en Justitie 10,4 Infrastructuur en milieu 10,2 Rentelasten 8,9 Defensie 7,2 Economische Zaken 4,7 Wonen en Rijksdienst 2,8 Financiën 2,0 Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 0,6 Overig -0,3 75 iur- g r li- Schoolboeken zijn niet meer gratis, maar kosten vanaf volgend jaar augus tus minimaal 75 euro voor een gezin met een kind in het voortgezet onder wijs. door Laurens Kok 5 rer- ler- De alcoholaccijns stijgt, waardoor bij voorbeeld een biertje 5 cent duurder wordt. Daar blijft het voorlopig bij, om - niet nog meer kopers naar België en Duitsland te jagen. Nederland legt dit jaar zijn begro ting voor het eerst voor aan de Eu ropese Unie. Volgens Minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën, PvdA) komt Nederland zijn afspra ken na. door Laurens Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3