BUITEN 3 legd. Gebakken klinkers in wegen zijn ook al toegepast sinds de mid deleeuwen. De gebruikte stenen- maten werden vijf of zevendui- mers genoemd. Een duim is gelijk aan een inch, een oorspronkelijk Engelse maat. Dus de stenen klin kers hebben een afmeting van 12,7 of 17,8 cm. Een voorbeeld van een verande ring van een opvallende weg in Zeeland is de één kilometer lange Adriaan van der Weijdeweg, be staande uit gebakken vijfduimer- tjes, te Westenschouwen. De weg reikte tot aan de voet van de uit zichttoren en is vervangen door asfalt. Wie de metamorfose be wust heeft meegemaakt zal onge twijfeld de veranderde uitstraling hebben opgemerkt. Natuurlijk is' ook de wandelervaring er totaal anders door geworden. Niet zel den geeft men voor gemotori seerd verkeer de voorkeur aan as falt, met wisselende argumenten. Wel zijn er verschillen per ge meente. In het centrum van Mid delburg koesteren ze nog de ge bakken klinkers die passen bij de historische uitstraling van de stad, In het centrum van Goes zijn ze hard op weg om gebakken klinkers en kinderkoppen te ver vangen door moderne bestratings materialen. Mooi met het oog op historie en landschap is dat er in Zeeland nog onverharde en halfverharde wegen te vinden zijn. Bij halfver- harde wegen kun je denken aan grind of puin als verharding. Er is veel voor te zeggen om deze zo te houden: Ze roepen nostalgische gevoelens op en zijn geliefd bij het langzaam verkeer zoals wan delaars, ruiters en mountainbi- kers. Regelmatig hebben deze on- en halfverharde lanen ook nog een gewenste functie als ze bij een regenbui het water opnemen. We vinden ze veelal in de wat rus tigere delen van Zeeland.Worden ze niet door de mens gebruikt, dan is het dierenrijk er meester over. Fazanten en patrijzen gebrui ken ze vaak om een stofbad te ne men om zich te ontdoen van in secten en parasieten. Of om water te drinken uit een plasje water dat na een regenbui achterblijft in een kuiltje of laagte in het karren spoor, waar ook zwaluwen mod der scheppen om hun kleien nest mee te bouwen. Op dit soort we gen kun je ook nog wel eens een wezel of hermelijn aantreffen die aan het spelen is of op stropers pad gaat. Zo creëren we een Zeeuws wandelnetwerk met ook onverharde paden, dat door wan delaars hoog gewaardeerd wordt. J, 1*1 Mi. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2013 Buiten even. Al in de Tachtigjarige Oorlog speelde Botshooft een rol. Kinderkopjes in Goes, foto's Stichting Landschapsbeheer Zeeland Gijs en Karin van Haaften: „ledereen die hier komt is heel positief." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39