Kickstart voor Real Madrid in Istanbul Ranomi Kromowidjojo zet oogkleppen op van coethem 28 SPORT CHAMPIONS LEAGUE Argentijn eist alle aandacht op in de aanloop naar Barcelona-Ajax. In het schijnsel van de ster vervaagt alles. v En 160 miljoen euro lichter is de ploeg van Carlos Ancelotti wel meteen lekker op weg in de jacht op zijn tiende Champions League (inclusief Europacup 1), na de 1-6 uitzege op Galatasaray. Het verrassende gelijkspel in de zelfde groep van luventus bij FC Kopenhagen zal met instemming zijn begroet. Europa ging er eens goed voor zit ten, de opening van het Cham pions League-seizoen. De ogen ge richt op Cristiano Ronaldo, Di- dier Drogba, Wesley Sneijder en Gareth Bale, de man van honderd miljoen die op de bank begon. Maar de hoofdrolspelers van de eerste helft heetten Iker Casillas, Felipe Melo en vooral Isco. De Spanjaard kwam deze zomer voor dertig miljoen euro over van Malaga en stelt bepaald niet te leur. Na drie goals in de competi tie was het gisteravond na ruim een halfuur ook meteen raak. Een lange bal van Angel Di Maria werd door Isco met links uit de lucht gevist en via binnenkant paal met rechts binnengeschoten. Verdediger Eboue greep maar half in: 0-1. Terwijl het toch de Turken waren die tot dat moment gretiger le ken. Het was spelmaker Felipe Me lo die tot drie keer toe in de buurt was van een treffer. Bij zijn eerste poging, een schot van ver, was het nog Iker Casillas die kon ke ren. Op 23 januari van dit jaar keepte hij voor het laatst voor de Madrilenen. Casillas werd het slachtoffer van de grillen van trainer José Mourin- ho, die graag ontslagen wilde wor den en ervan verdacht wordt de onbetwiste doelman daarom op de bank te zetten. Mourinho's op volger Ancelotti heeft echter ook een voorkeur voor Diego Lopez, maar kondigde vorige week al aan met Casillas te starten. Met het grapje dat Ancelotti gisterochtend op de persconferentie maakte ('Ik kies toch voor Lopez'), riep hij on gewild het ongeluk over Casillas af. Veertien minuten duurde de ren tree van Spanjes eerste keeper. Een onschuldig ogende botsing met ploegmaat Sergio Ramos maakte een vroegtijdig einde aan zijn wedstrijd. Met een pijnlijke ribbenkast verliet Casillas het veld. Invaller Lopez moest meteen aan de bak bij nog twee pogingen van Felipe Melo, maar hield zijn doel schoon. Real kon dus ontspannen de kleedkamer in en zat bij terug keer al snel op rozen, toen Karim Benzema een nieuwe fout van de defensie simpel afstrafte. Vervol gens was het weer ouderwets Ro- naldo-time. De Portugees stond twee keer op de juiste plek om er 0-3 en 0-4 van te maken, stelde Benzema in staat de 0-5 binnen te werken en was zelf weer goed voor de snoei harde 1-6. Een afgang voor Galatasaray, dat na het eerste tegendoelpunt volle dig de weg kwijt was en hem nooit meer terugvond. Het doel punt van invaller Umut Bulut was aardig, maar maakte de avond niet minder pijnlijk. Licht puntje vanuit Hollands oogpunt was het spel van Wesley Sneijder. Hoewel in de tweede helft on zichtbaar speelde hij de wedstrijd uit en maakte vooral voor rust een fitte, gedreven indruk. BARCELONA - Op een wand van Camp Nou prijkt een halve elftal foto. Alleen Lionel Messi staat vol ledig afgebeeld. De Argentijn treedt bezoekers met een zelfver zekerde blik tegemoet. Uit de ove rige vijf spelers, onder wie Carles Puyol en Jordi Alba, zijn delen weggegumd op plekken waar eens andere sterren pronkten. De prent illustreert Barcelona tref fend. Alles draait om Messi. Ieder ander verdwijnt in zijn enorme schaduw. De fanshop geeft eenzelfde in druk weer. Behalve een karren vracht aan shirts van de kleine aanvaller zijn alleen replica's van Xavi, Gerard Piqué, Andres Inie- sta en Neymar voorradig. Wie een authentiek exemplaar van bij voorbeeld Ibrahim Afellay wil be machtigen, moet zich melden bij een aparte balie. Daar staan twee medewerkers klaar om de letters en het rugnummer van de gebles seerde Nederlander op een blanco shirt te drukken. Messi zet ook de toon tussen de duizend-en-één memorabilia. Het guitige jongensgezicht van de beste speler ter wereld duikt over al op. Van gelukspoppetjes tot sleutelhangers, er valt niet aan hem te ontkomen. Nog niet zo heel lang geleden konden toeris ten na enig speurwerk naar Frank en Ronald de Boer verwijzende polo's aanschaffen. Of een dvd ko pen met beelden van Ronald Koe man die Bar^a aan de eerste Champions League-zege hielp. 'Sneeuwvlokje', zoals zijn bij naam in Catalonië luidde, maakte zich onsterfelijk door in 1992 de fi nale tegen Sampdoria op Wem bley met een rake vrije trap te be slissen. De schoenen waarmee hij de bal toucheerde, kregen een pro minente plek in het clubmuseum. Ze pronkten in een vitrine nabij de ingang. Inmiddels ligt het paar elders tentoongesteld, tussen ver sleten kicksen van andere helden. Zich miskend voelen hoeft Koe man niet. Messi behoeft door zijn enorme dadendrang meer ruimte dan ieder ander. Alleen zijn vier DE JONG EN BLIND FIT gouden ballen nemen al een half gangpad in. Op 26-jarige leeftijd vormt hij het hoogtepunt uit de geschiedenis van Barcelona, in zijn kielzog gevolgd door de kern spelers die in de laatste acht jaar kampioenschappen en internatio nale bekers pakten. Aan bepaalde grootheden ont komt de conservator echter niet. Johan Cruijff krijgt middels een (kleine) videowand alle lof toege zwaaid voor zijn grote aandeel in de ontwikkeling van de club. Als speler, zo laten begeleidende tek sten weten, gaf hij Bar<ja de kracht om de hegemonie van Real Madrid te doorbreken. Als coach won 'El Flaco' (de magere) de eerste Champions League en legde hij de basis voor het huidige tiki-taka. Ondanks de sterke band met Ne derland en Ajax in het bijzonder komt het gros van de Hollanders met een Catalaans verleden er be kaaid af. Alleen Cruijff, Koeman, Kluivert en Cocu zitten in een in teractief beeldarchief van 'sterren uit het verleden'. Een aantal keert terug op foto's van heuglijke mo menten. Van anderen valt geen le vensteken te bekennen. Het geeft, zo kort voor de ontmoeting met Ajax, de nieuwe realiteit onbarm hartig weer. Ongetwijfeld tonen de socios van avond hun respect voor technisch directeur Mare Overmars en trai ner Frank de Boer, ooit toonaange vende krachten van Barcelona, en de kleuren van de club van hun gedeelde peetvader Cruijff. Maar de collectieve aandacht gaat als vanzelf uit naar Messi, in wiens schijnsel al zijn voorgan gers verbleken. Zelfs zijn ploegge noten, zoals de wand van het sta dion zo treffend weergeeft. „Tijdens het roeien trainen we weer andere spieren dan met het zwemmen. De roeitraining is vooral gericht op de been- en arm spieren", licht Kromowidjojo toe. „De eerste dagen had ik overal spierpijn. Of ik het leuk vind in de boot? Nou, ik besef eens te meer dat zwemmen voor mij de enige sport is die ik echt leuk vind", lacht ze. „Toen we de eerste keer - met acht zwemmers - in de boot za ten, leek het nergens op. Inmid dels krijgen we hulp van echte roeiers en gaat het steeds beter." In het Pieter van den Hoogen- band stadion hield Ranomi Kro mowidjojo een persconferentie onder de noemer 'Road to Rio'. Het leven van Ranomi Kromowid jojo staat de komende drie jaar he lemaal in het teken van de Olym pische Spelen van 2016 in Rio de janeiro. „Ik zet mijn oogkleppen weer op. In principe volg ik het zelfde olympische traject als ik heb gedaan richting Londen." Wel vult de wereldkampioene van Barcelona (50 vrij) de komen de maanden iets anders in. In te genstelling tot andere jaren zwemt ze een bijna volledig World Cup-circuit. „Dat wilde ik al heel lang en nu past het goed in mijn planning. Ik gebruik deze races echt om weer helemaal fit te worden." Met name de wereldbeker van Sin gapore begin november zal voor 'Kromo' een bijzondere ervaring worden. Zij is - vooral gezien het Javaanse bloed dat door haar ade ren stroomt - ongekend populair in Azië. Medio december sluit Ra nomi Kromowidjojo het seizoen af met het EK kortebaan in het Deense Herning. Ongeacht haar prestaties, is 2013 meer dan ge slaagd voor de 23-jarige Groning se. Hoewel niet in absolute top vorm pakte ze vorige maand in Barcelona haar eerste wereldtitel. MIDDELBURG - Wielrenner Brian van Goethem uit Sluiskil heeft een wedstrijd over 144 kilometer in het Belgische Vichte gewon nen. De renner van Metec was in de Textielprijs in de eindsprint te sterk voor zijn twee medevluch ters. Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise) werd tweede en Jéröme Baugnies (To Win Josan Cycling Team) derde. Het was de elfde seizoenszege van Van Goethem. In de krant van dinsdag heeft Maarten van Hecke, voetballer van Philippine, twee doelpunten te weinig toebedeeld gekregen in het topscorersklassement. Hij heeft er zeven gemaakt in plaats van vijf. door Rik Spekenbrink NIJMEGEN/ISTANBUL - Real Madrid is, zo vindt het op z'n minst zelf, een te grote club om al elf jaar geen Europese hoofdprijs te heb ben gewonnen. Omdat ook de land stitel terug moet keren in de hoofd stad trok 'de Koninklijke' deze zo mer de portemonnee. Uitslagen. Groep A: Manchester Uni ted-Bayer Leverkusen 4-2, Real Socie- dad-Sjachtar Donetsk 0-2. Groep B: Galatasaray-Real Madrid 1 -6, FC Ko- penhagen-Juventus 1-1. Groep C: Ben- fica-Anderlecht 2-0, Olympiakos Pirae- us-Paris Saint Germain 1 -4. Groep D: Bayern München-CSKA Moskou 3-0, Viktoria Plzen-Manchester City 0-3. Programma woensdag. Poule E: Chel- sea-FC Basel, Schalke 04-Steaua Boe karest. Poule F: Olympique Marseil le-Arsenal, Napoli-Borussia Dortmund. Poule G: Atletico Madrid-Zenit St Pe tersburg, Austria Wien-FC Porto. Pou le H: AC Milan-Celtic, Barcelona-Ajax. Messi gumt historie uit door Geert Langendorff Volgens Ajax-trainer Frank de Boer zijn Siem de Jong en Daley Blind in het duel met Barcelona fit genoeg voor een rentree. Aanvoerder De Jong was een aan tal weken uit de roulatie door een klaplong. Hij viel zaterdag in de thuiswedstrijd tegen PEC Zwolle (2-1) in het laatste half uur in. De Boer hoopt dat zijn spelmaker het een uur volhoudt Blind, hersteld van een liesblessu re, bleef tegen PEC Zwolle nog aan de kant. EINDHOVEN - Wie de komende we ken een blik werpt op het Eindho- vensch Kanaal heeft kans een bij zondere roeister aan het werk te zien: olympisch kampioene Rano mi Kromowidjojo. 'Kromo' en haar zwemcollega's volgen twee midda gen per week een alternatief trai ningsprogramma in een roeiboot van studentenvereniging Thêta. Ranomi Kromowidjojo roeit om weer topfit te worden, foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28