Vlissingen moet alsnog betalen aan Marsaki prijsplukker 13 r m WALCHEREN 21 Gemeente timmert illegaal bordeel dicht in Middelburg intratuin Het gaat om de voormalige Dert-panden (nummers 35, 37 en 39) die twee jaar geleden door Marsaki casco zijn gerestaureerd en herontwikkeld tot appartemen ten. Nadat die lange tijd te koop stonden, zijn ze door ME Vast goed gekocht en herontwikkeld tot Hotel Zilt. Marsaki was, met het oog op stadsvernieuwing, een gemeente lijke bijdrage van negen ton be loofd. Zevenhonderdduizend eu ro daarvan zijn eind 2007 al uitbe taald. Bij de overige twee ton heeft de gemeenteraad eerder al vraagtekens gezet, aangezien de herontwikkeling heel anders heeft uitgepakt. De gemeente Vlissingen heeft ver volgens lang onderhandeld met Marsaki om onder de laatste kos ten uit te komen, of die in elk ge val te verlagen, maar dat is niet ge lukt. Ook juridisch kan het niet, weet de gemeente inmiddels. Dus ze gaat nu toch betalen. De Mikke krijgt 10.000 euro subsidie Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg krijgt van de provincie een subsidie van 10.000 euro voor dit jaar. Volgens de provincie draagt De Mikke bij aan het instandhou den van kwetsbare en bedreig de diersoorten. Daarmee draagt de opvang bij aan de soortenrijkdom in de provin cie, aldus het bestuur van de provincie. Italiaans barokconcert in Sint Jacobskerk In de Sint Jacobskerk in Vlissin gen wordt vrijdag een concert gegeven met Italiaanse barok muziek. The Bach Choir Or chestra of the Netherlands, Ol- ga Zinovieva en Sytse Bualda brengen werken van Pergolesi, Scarlati en Vivaldi. Aanvang 19.30 uur. Kaarten te bestellen via inter net www.pieterjanleusink.nlof telefonisch (0900-8191). Kunstwerk keert terug op dorpshuis Het metalen kunstwerk van Maurits Portier wordt vandaag teruggeplaatst op de gevel van het dorpshuis in Nieuw- en Sint Joosland. Portier maakte het werk in 1973; hij overleed in 1983. Het kunstwerk heeft nu de oorspronkelijke zwarte kleur terug. Morgen is er ter ge legenheid van de terugplaat sing vanaf 15.00 uur een bijeen komst in het dorpshuis. Gratis proefrit in elektrische auto Op het parkeerterrein van Woonboulevard Mortiere in Middelburg kan zaterdag gratis een proefrit worden gemaakt met een elektrische auto. De gemeente Middelburg en Auto Sturm stellen een Nissan Leaf beschikbaar in het kader van de Week van de mobiliteit (16 tot en met 22 september). De proefrit kan gemaakt worden tussen 10.00 en 16.00 uur. Politie houdt twee jongens aan voor diefstal van een brommer Twee jongens (16) uit Oost- Souburg zijn door de politie aangehouden omdat ze op een gestolen brommer reden. Zondagochtend rond 3.00 uur zagen surveillerende agenten op de Burgemeester Stemer- dinglaan een brommer rijden met twee personen er op. Toen ze de politiemensen zagen, ging het tweetal er vandoor. Na een korte achtervolging ging de brommer op de Doorn- luststraat onderuit. De bestuur der kon meteen door de agen ten worden aangehouden, de passagier ging er te voet van door. De voorkap van de brom mer bleek weggebroken te zijn en er zat geen sleutel in het contact. Na onderzoek kwam de politie ook uit bij de twee de verdachte. Hij werd maan dagavond aangehouden. De politie heeft twee maal vastge steld dat er illegale prostitutie plaats vond. De laatste keer was op 10 juli van dit jaar. Daarop heeft de gemeente laten weten dat er maatregelen zouden vol gen. De huurder van het pand kreeg wel de tijd om te reageren op die beslissing. Volgens beleids ambtenaar Johan Groenenberg van de gemeente heeft de man ge reageerd, maar zet de gemeente toch door omdat illegale prostitu tie betreft. Groenenberg geeft aan dat het lang duurde voor de beslis sing tot dichttimmeren viel om dat de huurder ook officieel in het pand woont. Zover de ambte naar weet verblijft de huurder niet of nauwelijks in het pand. De bovenverdieping wordt voor een periode van drie maanden ge sloten door de timmerlieden. Daarna worden de planken weer weggehaald. De dichtgetimmerde toegang zal niet zichtbaar zijn voor mensen die door de Sint Jan straat lopen. Groenenberg: „Ach ter de voordeur zit een soort port aaltje met een toegang tot de bo venverdieping en een tot de ruim te op de begane grond." De toe gang tot de bovenverdieping wordt dicht gemaakt. De huurder heeft bij de gemeente gevraagd of hij in het pand een ca fé mag beginnen. De gemeente onderzoekt nu of de man aan alle voorwaarden voldoet. tober 1369, waarin staat dat Vlis singen al 54 jaar vis levert aan Antwerpen. Dat is op zich al bij zonder, want dat betekent dat Vlissingen vanaf haar oorsprong (Vlissingen kreeg in 1315 stads rechten, red.) grootschalig in vis handelt. Terwijl tot nu toe werd aangenomen dat toen hooguit al leen een beetje vanuit een platbo dem gehengeld werd. Dat bete kent ook dat er al veel grotere schepen waren, waarmee voor de kust van Engeland op haring werd gevist. En dan namen ze ook wat handel mee. Vlissingen was in het begin dus waarschijn lijk niet zo arm als we altijd heb ben gedacht." Maar het allermooiste hing met een papieren lusje aan die brief: het zegel met het wapen van de stad. „Ik zag gelijk: dat moet de fles zijn. Dé fles van Vlissingen. De veldfles die zo vaak te zien was in Vlissingen, in die tijd een bedevaartsoord en doorgaande route voor reizigers." Het zegel is prachtig gedetailleerd met een gotische drieklaver en fij ne ranken er omheen. Compleet is het niet; er is een stukje afgebro ken. „Maar er moeten er meer zijn. Dit is een grote vondst. Ik ben dansend terug naar Vlissin gen gegaan." Dat snapt stadsarchivaris Ad Tramper van het gemeentearchief in Vlissingen wel. „Het is een mooie vondst. De oorkonde is wel bekend, die staat beschreven in het online databank van het Antwerpse archief, maar dit ze gel was ik niet eerder tegengeko men. Het oudste zegel dat ik ken is uit circa 1480, met daarop al wel het jacobakannetje zoals we dat van het huidige stadswapen kennen." De brief zelf liegt er overigens ook niet om. Van Druenen denkt dat dit een van de oudste nog be staande documenten van Vlissin gen is. „Want het stadsrechtdocu ment, dat in Den Haag ligt, is een latere kopie. Door monniken met de hand geschreven, maar wel een kopie. Het echte document is waarschijnlijk verloren gegaan tij dens de grote stadsbrand als ge volg van het Britse bombarde ment in 1809." Eigenlijk, droomt Van Druenen hardop, zou de oorkonde naar Vlissingen gehaald moeten wor den. „Het hoort hier. In een gekli- matiseerde glazen vitrine op het stadhuis, schitterend tentoonge steld. Maar ja, dat kost geld. Niet te weinig ook, waarschijnlijk. Als ze het in Antwerpen al kwijt wil len..." r" Intratuin Bloemboltenmix Inhoud 150 bollen, mix van 6 verschillende soorten. s K. si Intratuin Koudekerke Galgeweg 5 0118-551623. Donderdag en vrijdag koopavond, www.intratuin.nl W kleurtje leven WOENSDAG 18 SEPTEMBER 2013 door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Pogingen om er on deruit te komen ten spijt, moet de gemeente Vlissingen alsnog twee ton betalen aan projectontwikke laar Marsaki om de restauratie aan de Nieuwendijk af te ronden. MIDDELBURG VLISSINGEN NIEUW-EN ST JOOSLAND MIDDELBURG OOST-SOUBURG MIDDELBURG - Bouwvakkers timme ren maandag de toegang tot de eer ste verdieping van een pand aan de Sint Janstraat in Middelburg dicht in opdracht van de gemeente. vlissingen' Historicus Peter van Druenen uit Vlissingen doet onderzoek naar de ge schiedenis van zijn stad. Begin 2015 komt zijn boek uit. foto Ruben Oreel ■mmmfr' f I Koffie met bosvruchtencake. rn r-* v- H T-* cv cn Herfstaster (Aster Crown) Diverse kleuren, hoogte 30 cm, zon, potmaat 12 cm; Per stuk 2f*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21